To už je z tohoto utkání vše, ale Vy můžete sledovat on-line přenosy i z dalších zápasů druhého hracího dne basketbalového Eura. Na počtenou!
Nejvíce bodů:
Zuzana Žirková 22 – Kaciaryna Snycinová 12

Nejvíce doskoků:
Marie Růžičková 15 – Marina Kressová 7

Nejvíce asistencí:
Zuzana Žirková 5 – Taciana Lichtarovičová 5
Basketbalistky Slovenska zvládly zřejmě klíčový duel o postup do osmifinále Mistrovství Evropy. V duelu dvou týmu, které svůj první zápas na šampionátu prohrály, totiž zdolaly Bělorusko 68:59. Slovenky ještě na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly až o osm bodů, ale poté se rozehrály ke skvělému výkonu a naopak jejich soupeřky postupně vypadly z role. Mladý slovenský výběr se prezentoval velmi bojovnou hrou a tým navíc táhla sedmatřicetiletá rozehrávačka Zuzana Žirková, která nastřílela skvělých 22 bodů. Slovenky jsou tedy blízko vytouženému osmifinále, naopak Bělorusky už postup nemají jen ve svých rukou.
Konec zápasu. (68:59)
39:37
Snycinová to zkoušela za tři body z těžké pozice. Nedala a Slovenky, které jsou u míče, mohou pomalu začít slavit! (68:59)
39:32
Ještě oddechový čas pro Natalii Trafimovou. (68:59)
39:32
Bálintová obě šestky proměnila, Slovenky vedou o devět bodů a o osudu zápasu je rozhodnuto. (68:59)
39:32
Bělorusky špatně rozehrály a přicházejí o míč! Následuje faul, po kterém bude házet šestky Bálintová. (66:59)
39:30
Oddechový čas běloruské trenérky. (66:59)
39:27
A proměněn je i trestný hod Vyňuchalové! (66:59)
39:27
Romana Vyňuchalová dává koš s faulem a to je asi rozhodující moment celého zápasu! (65:59)
39:18
Snycinová nedala těžkou střelu z tříbodové vzdálenosti. (63:59)
39:07
Vyňuchalová zbytečně vystřelila a Slovenky tak přišly o míč! (63:59)
39:00
Remenárová byla při útočném doskoku faulována. To bylo pro Slovenky to nejlepší, co se mohlo stát, protože jim už téměř vypršel limit pro útok. (63:59)
38:38
Trojka Snycinové, která vrací Bělorusko ještě do hry! (63:59)
38:23
Žirková se teď zbavila míče možná příliš brzy, její střela si cestu do koše nenašla. Oddechový čas Mariána Svobody, který chce po svých hráčkách dlouhý útok. (63:56)
38:09
Bentleyová dvěma body ještě vykřesala pro svůj tým malou jiskřičku naděje. (63:56)
37:51
Žirková to zkusila za tři, ale neuspěla. (63:54)
37:31
Běloruskám se nedaří! Hasperová trefila z dobré pozice jen obroučku. (63:54)
36:42
Růžičková se pod košem krásně uvolnila a jsou z toho dva body! (63:54)
36:28
Bentleyová zbytečně fauluje Bálintovou. Míč pro Slovenky. (61:54)
36:11
Na koš Hasperové odpověděla dnes skvělá Žirková! (61:54)
35:44
Slovenky nerozehrály z podkoše včas a připisují si tak zbytečnou ztrátu. (59:52)
35:37
Další obranný doskok Veroniky Remenárové. Ta pracuje výborně v obraně i útoku. (59:52)
35:18
Remenárová překvapila běloruskou obranu rychlým výpadem. Koš ale nedala. (59:52)
35:06
Míč po střele Rycikavové doskákal po obroučce na místo určení. Bělorusky snižují na rozdíl sedmi bodů a slovenská lavička si vyžádala time-out. (59:52)
34:46
Hasperová poslala k zemi Vyňuchalovou. Ta se zvedala zpět na nohy docela pomalu, ale už je připravena pokračovat. (59:50)
34:34
Obranný doskok Remenárové. Té se dnes v tomto ohledu hodně daří. (59:50)
33:47
Veronika Remenárová kontruje dalším dvoubodovým košem. (59:50)
33:30
Bentleyová však snižuje trojkou! (57:50)
33:11
Zuzana Žirková se prosadila pěknou střelou za dva body. Je to už o deset! (57:47)
32:57
Dva trestné hody pro Snycinovou. Běloruská hráčka proměnila druhý. (55:47)
32:47
Růžičková obehrála Kressovou, ale míč si z její levé ruky cestu do koše nenašel. (55:46)
31:59
Vývoj zápasu probudil i slovenské fanoušky, kterých dorazilo na víkend do Hradce poměrně hodně. (55:46)
31:23
Skvěle hrající Zuzana Žirková vrací Slovenkám devítibodové vedení. (55:46)
30:55
Po hodně dlouhé době se Bělorusky prosadily ze hry. Konkrétně to byla Papovová. (53:46)
30:35
Střela Zjuskovové zamířila jen do obroučky. (53:44)
30:21
Úspěšný nájezd Barbory Bálintové. Slovenky vedou o devět bodů! (53:44)
30:01
Začala čtvrtá čtvrtina. (51:44)
Do třetí čtvrtiny sice lépe vstoupily Bělorusky, ale to jim vydrželo zhruba tři minuty. Poté se Slovenky rozehrály, postupně se dostaly do velké euforie a otočily skóre až na hodně nadějných 51:44. Bělorusky byly v závěru čtvrtiny hodně bezradné.
30:00
Třetí čtvrtina skončila. (51:44)
29:53
Střela Žirkové z tříbodové distance skončila na obroučce. Bělorusky budou rozehrávat asi poslední útok třetí čtvrtiny. (51:44)
29:25
Bentleyová byla vytlačena s míčem až do autu. Bělorusky vůbec nevědí, co mají hrát. (51:44)
28:48
Slovenky se dostaly do velké euforie, což teď potvrdila střelou z výskoku Angelika Slamová! (51:44)
28:16
Přesná střela Růžičkové vrací Slovensku pětibodový náskok. (49:44)
27:56
A běloruská hráčka přerušila slovenskou smršť dvěma body ze šestek. (47:44)
27:56
Lichtarovičová bude střílet trestné hody. (47:42)
27:41
Žirková skvěle na útočném doskoku po vlastní střele a následnou přihrávkou připravila body pro Romanu Vyňuchalovou! (47:42)
27:15
Bělorusky jsou teď úplně mimo! Jejich rozehrávka končí v autu. (45:42)
27:08
Žirková opět na Růžičkovou, která se tentokrát prosadila za dva body. (45:42)
26:59
Žirková poslala do nájezdu Růžičkovou, které ale na poslední chvíli vypíchla balón Bentleyová! (43:42)
26:40
Slovenky teď hrají s obrovskou snahou, která se projevuje i na útočných doskocích. (43:42)
26:23
Střela Žirkové doslova vyskákala z koše! Obrovská smůla slovenské hráčky. (43:42)
26:00
Zuzana Žirkovová se již trefila a Slovenky tak otáčejí skóre utkání! (43:42)
25:53
V závěru slovenského limitu pro útok střílela Slamová za tři body. Trefila obroučku. (41:42)
25:27
Snycinová pod košem selhala. Slovenky doskakují. (41:42)
24:43
Angelika Slamová vystihla běloruskou rozehrávku a z nájezdu sama na koš se nemýlila. Slovenky snižují na rozdíl jediného bodu a běloruská trenérka Trafimová reaguje time-outem. (41:42)
24:33
Opět Žirková. Tentokrát ale její individuální akce neskončila košem. (39:42)
24:01
Zuzana Žirkovová neskutečně! Z rozehrávky si nahodila míč o záda soupeřky a sama poté skórovala! (39:42)
23:56
Střela Slamové skončila jen na desce. (37:42)
23:24
Zkušená rozehrávačka táhne Slovensko. Proměnila šestku a snížila na rozdíl pěti bodů. (37:42)
23:23
Zuzana Žirková trefuje koš s faulem! (36:42)
23:08
Po hezké akci Běloruska se prosazuje Lichtarovičová. Je to už o osm bodů. (34:42)
22:41
Spolupráce Zjuskovové s Hasperovou končí košem druhé jmenované. (34:40)
22:29
Anna Jurčenková si připisuje už čtvrtou osobní chybu. Navíc se teď jednalo o zbytečný faul. Slovenská hráčka míří na lavičku. (34:38)
22:14
Běloruskám se rozstřílela Maria Papovová, která má na kontě už 8 bodů. (34:38)
21:48
Zuzana Žirková to vzala na sebe a poměrně těžkou střelou snižuje na rozdíl dvou bodů. (34:36)
21:28
Papovová první nedala, druhý už ano. (32:36)
21:28
Vyňuchalová faulovala Papovovou, která bude střílet dva trestné hody. (32:35)
20:48
Lichtarovičová nádherně uvolnila Mariu Papovovou, která v jasné pozici pod košem zaznamenala dva body. (32:35)
20:15
První střelu druhé půle neproměnila Zjuskovová. (32:33)
20:01
Začala třetí čtvrtina. (32:33)
Zuzana Žirková 7 – Kaciaryna Snycinová 7

Marie Růžičková 6 – Marina Kressová 6

Zuzana Žirková a Barbora Bálintová 3 – Taciana Lichtarovičová 3
Po prvním poločase prohrávají Slovenky s Běloruskem o jediný bod 32:33. Bělorusky většinu času vedly, nejvíce dokázaly soupeřkám doskočit na rozdíl 8 bodů, ovšem svěřenkyně českého kouče Mariána Svobody se dokázaly udržet v kontaktu a v závěru poločasu se dostaly po koši Bálintové až na nejtěsnější rozdíl. Po přestávce se tak ještě určitě máme na co těšit.
20:00
Druhá čtvrtina skončila. (32:33)
19:48
Bálintová dává dva body a drží tak Slovenky v těsném kontaktu. (32:33)
19:28
Inkinová proměnila druhou šestku. (30:33)
19:28
Právě Slamová faulovala Inkinovou. Jelikož jde již o pátý faul Slovenek v této čtvrtině, tak jsou z toho i trestné hody. (30:32)
19:11
To Angelika Slamová trojku trefila a dostává Slovensko na rozdíl jediného koše! (30:32)
18:33
Střela Snycinové z tříbodové distance vyskákala z koše. (27:32)
18:04
Romana Vyňuchalová obě šestky proměnila. (27:32)
18:04
Papovová faulovala Vyňuchalovou, která bude střílet trestné hody. (25:32)
17:47
Bentleyová se nemýlila a Bělorusko tak vede o 7 bodů. (25:32)
17:47
Alexandria Bentleyová dává koš s faulem! Faulovala ji Bálintová. (25:31)
17:15
Po akci Bentleyové se prosadila Rycikavová. (25:29)
16:33
Z protiútoku se prosazuje Jurčenková. (25:27)
16:24
Lichtarovičová se řítila na slovenský koš, ale nakonec přišla o míč. (23:27)
15:40
Střela Bálintové trefila jen obroučku. Bělorusky si připsaly obranný doskok. (23:27)
15:20
Oddechový čas pro slovenskou reprezentaci. (23:27)
15:14
Žirkovová ztrácí v útoku míč. Dnes zatím vládnou spíše obrany. (23:27)
15:07
Kressová se pod košem neprosadila přes blokující Vyňuchalovou. (23:27)
14:50
Žirková se hezky uvolnila na střed hřiště, ale její střela pak ani nedolétla ke koši. (23:27)
14:25
Bělorusky nedokázaly zakončit ve vymezeném čase. Připisují si tedy ztrátu. (23:27)
14:03
Bálintová snižuje dvoubodovou střelou. (23:27)
13:52
Zjusková si připsala už třetí osobní chybu. Trenérka ji raději stahuje ze hřiště. (21:27)
13:42
Lichtarovičová toho využila dokonale, trestný hod proměnila. (21:27)
13:42
Lichtarovičová zaznamenala koš s faulem! Provinila se Vyňuchalová. (21:26)
13:29
Vyňuchalová snižuje pěknou střelou z výskoku. (21:24)
12:57
Další dva body pro Bělorusko zaznamenala Hasperová. (19:24)
12:39
Na rozdíl tří bodů snižuje Růžičková. (19:22)
11:50
A proměnila i šestku. (17:22)
11:50
Hasperová zaznamenala koš s faulem! (17:21)
11:20
Zjuskovová vystřelila z velké dálky a jsou z toho tři body pro Bělorusko! (17:19)
10:59
Remenárová posílá Slovenky po delší době do vedení! (17:16)
10:37
Hasperová sice doskočila pod slovenským košem míč, ale vzápětí s ním spadla až do zámezí. (15:16)
10:01
Začala druhá čtvrtina. (15:16)
10:00
První čtvrtina skončila. (15:16)
10:00
Zároveň s klaksonem zaznamenala trojku Zuzana Žirková. Slovenky ztrácejí jediný bod! (15:16)
09:22
Bálintová proměnila jeden ze dvou trestných hodů. Slovenky se při střelbě z pole trápí, ale Bělorusky jim fauly pomáhají. (12:16)
09:00
Terezia Páleníková odkulhala s pomocí spoluhráček na střídačku. Doufejme, že to nebude nic vážného. (11:16)
09:00
Nepříjemný moment pro Terezii Páleníkovou, která při obranném doskoku dopadla chodidlem na nohu soupeřky a zřejmě si podvrtla kotník. Rozhodčí přerušili hru. (11:16)
08:51
Remenárové při nájezdu vypadl míč z rukou, zaútočit tak může Bělorusko. (11:16)
08:31
A slovenská basketbalistka obě proměnila. (11:16)
08:31
Bělorusky už nemají žádný bonusový faul a Slovenky tak hází za každý další šestky. Na značku se staví Remenárová. (9:16)
08:11
Slovenská hráčka proměnila pouze jeden trestný hod. (9:16)
08:10
Terezie Páleníková bude střílet dvě šestky. (8:16)
08:02
Rycikavová se zahnala s míčem do autu. Rozehrávají Slovenky. (8:16)
07:51
Slovenky mají velký problém s obranou soupeřek. Nyní byla naopak faulována Bentleyová a Bělorusky tak budou rozehrávat z podkoše. (8:16)
07:03
Úspěšná tříbodová střela Snycinové! (8:16)
06:35
Střelecké trápení Slovenska protrhla střelou ze střední vzdálenosti Vyňuchalová. (8:13)
06:29
Hasperová faulovala Růžičkovou. Slovenky budou rozehrávat. (6:13)
06:17
Slovenky sehrály pěknou akci přes Remenárovou. Zcela volná Růžičková však po její přihrávce netrefila zařízení. (6:13)
05:58
Maria Papovová zaznamenala trojku a slovenský kouč Marián Svoboda si vyžádal oddechový čas. (6:13)
05:06
Další dva body Snycinové. Bělorusky drží šňůru 8:0. (6:10)
04:14
Bentleyová sice nedala relativně snadný koš, ale míč ještě doskočila Lichtarovičová a Snycinová už neměla problémy s tím, aby zaznamenala dva body. (6:8)
03:56
A tu Bentleyová také proměnila. Bělorusky už vedou. (6:6)
03:56
Alexandria Bentleyová dala koš s faulem! Bude tedy ještě střílet šestku. (6:5)
03:41
Bentleyová si najížděla pod koš, ale při zakončení jí skvěle zablokovala Barbora Bálintová! (6:3)
03:04
Běloruská hráčka proměnila pouze první ze šestek. (6:3)
03:03
Útočný doskok si připsala Kressová, která vybojovala pro sebe a svůj tým dva trestné hody! (6:2)
02:42
Žirková opět stoprocentní a Slovenky tak navyšují svůj náskok. (6:2)
02:42
Zjusková dnes už podruhé faulovala Žirkovou, která bude střílet další šestky. (4:2)
02:14
Krásně sehraný slovenský protiútok zakončila košem za dva body Anna Jurčenková. (4:2)
02:06
Lichtarovičová to zkoušela za tři body, trefila obroučku. (2:2)
01:41
Bělorusky nyní dobře ubránili Zuzanu Žirkovou, která se pod košem tlačila do zakončení. (2:2)
01:34
Žirková připravila střelu pro Oroszovou, která neproměnila. (2:2)
01:15
Slovenky se pod košem neprosadily, dopředu tak mohou jejich soupeřky. (2:2)
00:38
Někdejší basketbalistka Brna obě proměnila. (2:2)
00:37
Zjuskovová faulovala najíždějící Zuzanu Žirkovou. Ta tedy bude házet dvě šestky. (0:2)
00:20
První střelu zápasu proměnila Lichtarovičová. (0:2)
00:01
Utkání právě začalo. (0:0)

Slovensko: Mikulášiková, Remenárová, Žirková, Dudášová, Páleníková, Oroszová, Bálintová, Jurčenková, Růžičková, Vyňuchalová, Kováčiková, Slamová.

Bělorusko: Snycinová, Rycikavová, Lichtarovičová, Zjuzkovová, Papovová, Filončikovová, Kressová, Golubevová, Bentleyová, Hasperovová, Inkinová, Ivaščanková.

Rozhodčí: Tsaroucha(GRE), Delestrée (BEL), Kounelles (CYP).
Slovenky se s Běloruskem utkaly už na ME v roce 2009. Tehdy Bělorusky zvítězily ve čtvrtfinálovém klání 70:68 až po prodloužení.
Slovensko:
Slovenky sbíraly své největší mezinárodní úspěchy hned po rozpadu federace. Mezi lety 1993 až 1999 získaly na ME stříbro a tři bronzy, v letech 1994 a 1998 postoupily i na světový šampionát, kde při první účasti skončily páté a v roce 2000 si zahrály i na Olympiádě v Sydney. Kvalifikovaly se také na poslední tři Mistrovství Evropy, která ale absolvovaly bez výraznějšího úspěchu.

Svou pouť českým šampionátem zahájil Slovenský vývěr porážkou 58:69 s Tureckem. Slovenky od začátku zápasu za soupeřkami zaostávaly a Turkyně si postupně vybudovaly bezpečný náskok, který během závěrečné čtvrtiny narostl až na 17 bodů.
Bělorusko:
Běloruské basketbalistky patří od roku 2007 k pravidelným účastníkům Mistrovství Evropy. Jejich dosavadním maximem jsou bronzové medaile, které vytěžily hned premiérové účasti. Na MS startovaly Bělorusky dvakrát – v roce 2010 skončily čtvrté, a dvakrát se představily také na Olympiádě, kde jejich nejlepším výsledkem zůstává šesté místo z Pekingu 2008.

Šampionát v Česku začaly Bělorusky porážkou 60:80 s Itálií. Celek z Rusky mluvící země držel s Italkami krok jen do poloviny druhé čtvrtiny, poté již duel ovládly hráčky z Apeninského poloostrova.
Vítám tu všechny fanoušky kvalitního basketbalu! Česko hostí od pátku Mistrovství Evropy žen a v sobotu jsou na programu již zápasy druhého kola skupinové fáze turnaje. Já Vás provedu duelem skupiny B, v němž se utkají Slovenky s Běloruskami. Obě země vstoupily do šampionátu porážkou a jejich vzájemný souboj hodně napoví o tom, který z týmů si ještě bude moci brousit zuby na postup do vyřazovacích bojů.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:30.