To je z tohoto zápasu vše, ale od 3:30 bych Vás rád pozval k dalšímu utkání mužského basketbalového turnaje mezi Argentinou a Chorvatskem.
Litva dnes splnila roli favorita, když přehrála Nigérii 89:80. Nigerijci mohou litovat nevydařené třetí čtvrtiny, kterou prohráli o 16 bodů, jinak byli basketbalové velmoci více než důstojným soupeřem. Litevci si tak připisují na turnaji druhou výhru, naopak africký zástupce prohrává i svůj druhý zápas.

Nejlepší střelci: Kalnietis 21 b – Diogu 19 b
Konec zápasu. (89:80)
39:59
Ještě trestné hody Litvy, které proměnil Mantas Kalnietis. (89:80)
39:55
Diogu proměnil jen druhý a snížil na rozdíl sedmi bodů. (87:80)
39:55
Umeh měl smůlu. Jeho střela z tříbodové distance do koše nespadla. Následně ale přišel faul a trestné hody. (87:79)
39:46
Mantas Kalnietis proměnil pouze jeden trestný hod, ale to už Litvě nevadí. (87:79)
39:35
Diogu neproměnil svou střelu a Litva má míč. Tohle už by Evropané pustit neměli! (86:79)
39:19
A obě proměnil. (86:79)
39:18
Stejný hráč však fauluje Maciulise, který má dispozici šestky. (84:79)
39:13
Nájezd Uzoha byl úspěšný. Je to pouze o pět bodů! (84:79)
39:06
Kalnietis proměnil jen jeden z trestných hodů. (84:77)
39:05
Umeh zaznamenal dva body pro Nigérii. Tenhle stav je stále hratelný! (83:77)
38:52
Valanciunas ale zasmečoval míč do koše. Litva zase odskočila. (83:75)
38:34
Ike Diogu proměňuje dvě šestky. Možná to bude ještě zajímavý závěr! (81:75)
38:17
Aminu snižuje smečí na rozdíl osmi bodů. (81:73)
38:03
Na druhé straně zaznamenal dva body Kalnietis. (81:71)
37:51
Kdyby teď Diogu trefil tříbodovou střelu, mohlo to být ještě zajímavější. (79:71)
37:33
Uzoh parádně zblokoval nájezd Seibutise! Litva následně nedodržela Limit pro zakončení akce. (79:71)
37:08
Time-out pro Litvu. (79:71)
37:08
Afričané ještě žijí. Ike Diogu trefil parádně za tři body! (79:71)
36:20
Litevci si teď pečlivě připravovali pozici ke střelbě. Seibutisovo zakončení spadlo do koše se štěstím, ale spadlo. (79:68)
35:49
Mantas Kalnietis oba proměnil. (77:68)
35:49
Kalnietis byl při nájezdu faulován Oguchim. Následují pochopitelně trestné hody. (75:68)
35:18
Oguchi snižuje trojkou na stále hratelný rozdíl! (75:68)
34:49
Po koši Saboniše si Nigérie bere oddechový čas. (75:65)
34:32
Ogide trefuje trojku a snižuje na rozdíl osmi bodů! (73:65)
34:04
Kalnietis zase navyšuje vedení Litvy. (73:62)
33:46
Diogu a Saboniš pod košem tvrdě bojovali o míč. Rozhodčí to posoudili jako útočný faul nigerijského hráče. (71:62)
33:21
Tříbodová střela Grigonise nebyla úspěšná. Diogu si navíc připsal obranný doskok. (71:62)
33:04
A právě Diogu dvěma body snižuje stav. (71:62)
32:58
Diogu neproměnil svůj nájezd. Následně byl ale faulován a Nigérie zůstane u míče. (71:60)
32:37
I druhý. Litva už kontroluje zápas. (71:60)
32:37
První proměněn. (70:60)
32:37
Dva trestné hody pro Valanciunase. (69:60)
32:25
Šikovně se pod košem uvolnil Ogide. Jsou z toho dva body. (69:60)
32:14
A zhostil se tohoto úkolu bezchybně. (69:58)
32:14
Ogide fauloval Valanciunase. Ten bude házet trestné hody. (67:58)
31:48
Dva body přidal z nájezdu také na druhé straně Uzoh. (67:58)
31:33
Maciulis skvěle! Předvedl skvělý blok a z následného kontru zaznamenal dva body Kuzminskas. (67:56)
30:38
Nyní už Uzoh jednou rukou míč do koše vhodil a snižuje na rozdíl devíti bodů. (65:56)
30:13
Tříbodový pokus Akognona se neujal. (65:54)
30:01
Začala čtvrtá čtvrtina. (65:54)
Třetí čtvrtinu vyhrála Litva poměrem 29:13 a myslím, že tady nastal zlom zápasu. Nigerijci sehráli skvělý první poločas, ale po přestávce začínají odpadat.
30:00
Třetí čtvrtina skončila. (65:54)
29:58
Jonas Maciulis se trefil za tři body i přes vyskakujícího soupeře! Litva povede potřetí čtvrtině o 11 bodů! (65:54)
29:43
Tahle akce Oguchioho však neměla chybu. Nájezd Nigerijce skončil košem z jedné ruky. (62:54)
29:21
Obrana Litvy výborně zablokovala najíždějícího Akognona. (62:52)
28:57
Nigerijská obrana už není tak pružná jako v první půli. Klíčovým hráčům možná docházejí síly. Litva mí přeci jen kvalitnější lavičku. (62:52)
28:25
Trojku nejprve zaznamenal Akognon, ale po něm se trefil z rohu za tři také Jankunas. (62:52)
27:44
A o deset bodů! Postaral se o to trojkou Kalnietis. (59:49)
26:45
Litva vede už o sedm bodů! Nyní se trefil opět Maciulis. (56:49)
26:15
Že by zlom zápasu? Kalnietis přehodil míč na zcela volného Maciulise, který si vychutnal smeč. (54:49)
26:01
Basketbalisté Nigérie teď promrhali limit pro zakončení akce. Míč má tedy Litva. (52:49)
25:36
Po nádherném pasu Kalnietise poslal balón do koše z výskoku jednou rukou Jankunas. Nigérie si bere time-out. (52:49)
25:04
Maciulis obrací trojkou skóre na stranu Litvy. (50:49)
24:43
Po spolupráci s Umehem zaznamenal dva body pro Afričany Aminu. (47:49)
23:48
Z nájezdu na koš se prosadil Seibutis. (47:47)
23:33
Umeh ale vrací Nigérii vedení. (45:47)
23:27
Na začátku zápasu jsem říkal, že Litva má v hledišti hlasitější kotel. Nigérii však teď fandí celý zbytek arény! (45:45)
23:05
Maciulis zase dorovnává skóre. (45:45)
22:44
Nádhernou akci předvedl Umeh! Obešel několik hráčů soupeře a dostal se až pod koš. (43:45)
22:00
Teď už Litva srovnává. Saboniš píchl míč do koše. (43:43)
21:31
Balón po střele Sabiniše tancoval po obroučce, ale vypadl ven! (41:43)
21:12
Nigerijský basketbalista oba dal. (41:43)
21:12
Dva trestné hody pro Aminua. (41:41)
20:59
Litevci to sehráli dobře. Renaldas Seibutis byl na levé straně volný a zaznamenal trojku. Vyrovnáno! (41:41)
20:21
A z následné akce jsou dva body Maciulise. (38:41)
20:14
Maciulis neproměnil svůj nájezd, jeho spoluhráč Saboniš ale doskočil míč. (36:41)
20:01
Začala třetí čtvrtina. (36:41)
Jdeme na druhou půli. Uvidíme, zda africký tým udrží nastolené tempo.
Po prvním poločase vyprovází Nigerijce do kabin aplaus nelitevské části publika. Afričané odehráli opravdu výborných dvacet minut a vedou nad Litvou 36:41. Svěřenci kouče Voigta se prezentují kvalitní obranou a navíc jim padají i tříbodové pokusy. Favorizovaná Litva má ale ještě dvacet minut na to, aby duel otočila.

Nejlepší střelci: Kalnietis 8 b – Diogu 11 b
20:00
Druhá čtvrtina skončila. (36:41)
19:59
Druhý už ano. Nigérie vede o pět bodů! (36:41)
19:59
První Ike Diogu nedal... (36:40)
19:59
A Diogu byl faulován! Trestné hody. (36:40)
19:56
Time-out Nigérie, která bude rozehrávat. Kouč Voigt svým svěřencům kreslí poslední akci. (36:40)
19:34
Seibutis našel pod košem Valanciunase, který zasmečoval i přes dvojici bránících protihráčů. (36:40)
19:16
Diogu trefuje další tři body! Jestli tohle Nigérie vydrží, tak by tenhle zápas mohl být hodně zajímavý. (34:40)
18:47
Po trojkách na každé straně. Postarali se o ně Maciulis a Diogu. (34:37)
18:10
Michael Umeh zaznamenal trojku. Afričané dnes zatím výborně! (31:34)
17:45
Nigerijci se stále drží. Aminu potěšil nestranné diváky efektní smečí i se zavěšením na koš. (31:31)
17:26
Mantas Kalnietis se nemýlil. (31:29)
17:25
Diogu fauloval při střelbě Kalnietise. Následují dva trestné hody. (29:29)
17:13
Po dvou bodech na každé straně. Prosadili se Kalnietis a Aminu. (29:29)
16:42
Valanciunas si do statistik připisuje zblokovanou střelu. (27:27)
16:28
Oddechový čas pro celek Nigérie. (27:27)
16:26
Nigerijci byli příliš daleko od střílejícího Jankunase, který to potrestal. Vyrovnáno. (27:27)
15:52
První šestku Litevec dal, druhou už ne. (25:27)
15:51
Dva trestné hody pro Kuzminskase. (24:27)
15:28
Z podkošového prostoru se nemýlil Umeh. (24:27)
15:05
Trojku zaznamenal na druhé straně také Kuzminskas. (24:25)
14:45
Nigerijci se rozstříleli! Další tři body zaznamenal Umeh. (21:25)
14:22
Na druhé straně odpověděl dvěma body Kavaliuskas. (21:22)
14:03
Afričané trefili další trojku! Krásnou střelou se prosazuje Chamberlain Oguchi. (19:22)
13:45
Litva srovnává díky koši Sabonise. (19:19)
13:00
Trojku trefuje Ibekwe! (17:19)
12:44
Mindaugas Kuzminskas se prosadil pod košem, když jednou rukou bez problému píchl míč na místo určení. (17:16)
12:01
Kuzminskas doskakuje po nepřesné střele Oguchiho. (15:16)
11:19
Grigonis netrefil trojkový pokus, Afričané navíc doskočili míč. (15:16)
10:35
Saboniš si seběhl s míčem do střelecké pozice a z osy trefil dva body. (15:16)
10:15
Kuzminskas se dostal s míčem až za koncovou čáru. Evropané tak ztrácí balón. (13:16)
10:09
Po faulu Ezoha na Grigonise bude rozehrávat Litva. (13:16)
10:01
Začala druhá čtvrtina. (13:16)
10:00
První čtvrtina skončila. (13:16)
09:59
V závěru první čtvrtiny předvedl parádní smeč Ekene Ibekwe! Nigérie povede o tři body. (13:16)
09:48
Hráč Litvy oba trestné hody proměnil. (13:14)
09:48
Akognon fauluje Kalnietise. Ten bude házet šestku. (11:14)
09:48
Výborná práce Umeha! Tenhle hráč nejprve vybojoval míč a poté sám zakončil následný protiútok. (11:14)
09:28
Ibekwe přebíral přihrávku spoluhráče už těsně za postranní čárou. Rozhodčí tak berou Nigérii míč. (11:12)
08:56
Ere teď poslal Nigérii do jednobodového vedení. Afričané vedou poprvé v zápase. (11:12)
08:29
Během time-outu jsme slyšeli, že americký trenér Nigérie, William Bryant Voigt, své svěřence chválil za dobrou defenzivu. (11:10)
08:29
Trenér Litvy Kazlauskas si vzal oddechový čas. (11:10)
08:15
Za tři body to zkoušel Akognon, nigerijský střelec se tentokráte mýlil. (11:10)
07:55
Nigérie zatím drží s favoritem krok, ale pochopitelně jde stále o začátek zápasu. (11:10)
07:14
Další dva body pro Nigérii. Trefuje se opět Akognon. (11:10)
06:29
Akognon využil volného prostoru pod košem a snížil. Asistenci si připsal hráč Nymburka Ibekwe. (11:8)
06:11
Přesná střela Maciulise od koncové čáry už zapadla tam, kam měla. (11:6)
05:35
Z trojkové distance střílel Kalnietis, body pro svůj tým nepřidal. (9:6)
05:30
Ani jeden z týmů teď nedokázal zakončit své akce. V útoku Litevci. (9:6)
04:25
Rychlý protiútok Litvy. Nigérii zachránil krásným blokem Diogu, který nenechal skórovat Maciulise. (9:6)
04:04
Seibutis trefil první trojku utkání! (9:6)
03:27
Dva trestné hody proměnil Diogu. (6:6)
03:01
Z pod koše zaznamenal dva body pro Litvu Kavaliuskas. (6:4)
02:48
Vyrovnáno. Přesnou střelou se blýskl Aminu. (4:4)
02:08
Po přihrávce Kavaliuskase zasmečoval balón do koše Valanciunas! (4:2)
01:52
Neujal se ani tříbodový pokus Ereho. (2:2)
01:42
Seibutis se dostal ke střele z dvoubodové vzdálenosti, míč do koše nezapadl. (2:2)
01:12
Teď však litevská obrana pod košem neuhlídala Diogua. Je srovnáno. (2:2)
00:40
Litva se ubránila a může dopředu. V ochozech má evropský tým více fanoušků, nebo alespoň hlučnější kotel. (2:0)
00:12
Seibutis otevřel střelecký účet zápasu. Individuálně pronikl až pod koš a jednou rukou zakončil. (2:0)
00:01
Utkání právě začalo. (0:0)
Vše je připraveno k zahájení duelu. Pojďme si užít dobrý basketbal.

Litva: Kalnietis, Juskevičius, Maciulis, Seibutis, Saboniš, Kavaliuskas, Jankunus, Javtokas, Valanciunas, Kuzminskas, Grigonis, Kariniauskas

Nigérie: Uzoh, Umeh, Diogu, Ere, Akognon, Oguchi, Okoye, Ogide, Gbinje, Lawal, Aminu, Ibekwe

Rozhodčí: Stephen Seibel.
Litva:
Litva má zhruba jen 2,9 milionů obyvatel, přesto patří k nejlepším evropským týmům. Na hrách získali hráči z této pobaltské země tři bronzové medaile, ale z té poslední se těšili před 16 lety v Sydney. Na MS skončili nejlépe čtvrtí, což se jim podařilo na posledním šampionátu ve Španělsku před dvěma lety, ale v moderní éře jsou také mistry Evropy z roku 2003 a stříbrnými medailisty z posledních dvou případů. Ještě před 2. světovou válkou a zařazením pod Sovětský svaz pak Litevci dvakrát vyhráli předchůdce dnešního EuroBasketu.

Do letošních her Litva vstoupila výhrou 82:76 nad domácí Brazílií.
Nigérie:
Nigerijci se zařadili k nejlepším africkým týmům, když dokáží zdárně sekundovat Senegalu a Angole. Od roku 1995 získali na africkém šampionátu sedm medailí a loni se jim konečně podařilo stanout i na místě nejvyšším. Na olympijských hrách se basketbalisté Nigérie poprvé představili před čtyřmi lety v Londýně, kde skončili celkově desátí z dvanácti. V letech 1998 a 2006 si tato země zahrála také na Mistrovství světa. Pro českého fanouška je zajímavým jménem na soupisce zejména Ekene Ibekwe. 206 cm vysoký hráč nastupuje za české suverény z Nymburka.

Ve svém prvním zápase na hrách v Riu podlehla Nigérie favorizované Argentině 66:94.
Vítám tu všechny příznivce kvalitního basketbalu! V mužském turnaji jsou dnes na programu zápasy druhého kola základní skupiny B. Přesně v půlnoci našeho času uvidíme v akci také jedny z aspirantů na medaile, Litevce, kteří se utkají s Nigérií. Favoritem utkání je jednoznačně evropský celek.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 00:00.