CELÝ SESTŘIH: Plzeň - Jihlava 0:1. Vysočina jako první složila lídra

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Fotbalisté vedoucí Plzně v dohrávce 18. kola HET ligy doma překvapivě prohráli s předposlední Jihlavou 0:1 a poprvé v této sezoně nejvyšší soutěže nebodovali. Utkání rozhodl ve 22. minutě gól obránce Petra Tlustého. Viktoria na svém stadionu v lize prohrála poprvé od srpna 2016 a v čele tabulky má dvanáctibodový náskok před Slavií. Vysočina navázala na minulou domácí výhru 1:0 nad mistrovskou Slavií, venku poprvé v ročníku bodovala a v tabulce se dotáhla na čtrnácté Slovácko.

Trenér Plzně Vrba udělal v základní sestavě dvě změny proti čtvrtečnímu utkání Evropské ligy s Partizanem Bělehrad (2:0). Čermák v záloze nahradil vykartovaného Koláře a do branky se vrátil Kozáčik místo Hrušky.

Hned v první minutě hostující Ikaunieks zkusil z dálky překvapit Kozáčika, ale míč skončil nad brankou. Lotyšský útočník tak nenavázal na srpnové vzájemné utkání, ve kterém otevřel skóre už po 27 vteřinách.

Domácí se v mrazivém počasí nedostávali k obvyklé hře ani k soupeřově brance. Ve 22. minutě tak nečekaně skórovala Jihlava. Po rohu se od Zoubeleho odrazil míč k volnému Tlustému a ten zblízka nedal Kozáčikovi šanci.

CELÝ SESTŘIH: Plzeň - Jihlava 0:1

Největší plzeňskou příležitost prvního poločasu zahodil Čermák, který po Krmenčíkově patičce v dobré pozici trefil jen obránce Buchtu. Jihlavští vysoko napadali a dostávali favorita pod tlak. Po půlhodině si Kozáčik špatně zpracoval Hořavovu malou domů a nechal se obehrát Ikaunieksem, jenž ale z úhlu napálil boční síť. Těsně před pauzou zaváhání jihlavského brankáře Rakovana nepotrestali Hořava ani Krmenčík.

Druhý poločas domácí začali tlakem, ale obrana Vysočiny odolávala. Rakovan tolik práce neměl a v pohodě si poradil s hlavičkou i střelou Krmenčíka.

Západočeši se čím dál tím víc trápili a kromě nepřesné rány Hrošovského si velkou šanci dlouho nevypracovali. Až v závěrečné pětiminutovce Rakovan vyškrábl nad břevno Hejdovu hlavičku a vykopl i pokus dalšího stopera Hubníka. Stadion Viktorie, kam zavítalo pouze 4138 diváků, tak musel strávit překvapivé zklamání.

Plzeňští proti Jihlavě ukončili vítěznou sérii, která trvala šest ligových zápasů. Soupeři z Vysočiny doma podlehli poprvé v historii nejvyšší soutěže.

Viktoria Plzeň - Vysočina Jihlava 0:1 (0:1)

Branka: 22. Tlustý. Rozhodčí: Orel - Pelikán, Koval. ŽK: Limberský, Zeman, Hrošovský, Řezník - Ljovin, Ikaunieks. Diváci: 4138.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava (85. Kovařík), Hrošovský - Kopic, Čermák (64. Ivanschitz), Zeman (64. Petržela) - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Jihlava: Rakovan - Vaculík (87. Klíma), Tlustý, Buchta, Schumacher - Ljovin - Fulnek (70. Holík), Dvořák, Urblík, Zoubele (76. Nový) - Ikaunieks. Trenér: Svědík.

Domácí:

Hosté: 22. Tlustý

Domácí: Kozáčik – Řezník, Hejda, Hubník (C), Limberský – Hořava (84. J. Kovařík), Hrošovský – Kopic, Čermák (63. Ivanschitz), Zeman (63. Petržela) – Krmenčík.

Hosté: Rakovan – Vaculík (C) (87. Klíma), Tlustý, P. Buchta, Schumacher – Levin – Fulnek (70. Holík), Dvořák, Urblík, Zoubele (76. Nový) – D. Ikaunieks.

Klíčové momenty utkání:

Plzeň - Jihlava: Plzeňští se dožadovali penalty, Holík zasáhl míč ve vápně rukou

Plzeň - Jihlava: Krmenčík v dobré šanci hlavou špatně trefil balon

Plzeň - Jihlava: Asistent sebral Ikaunieksovi brejk, ofsajd to nebyl o metr

Plzeň - Jihlava: Rakovan se ohání – nohou vykopl tečovanou Řezníkovu hlavičku

Plzeň - Jihlava: Hejdovu nebezpečnou hlavičku vytáhl mohutným skokem Rakovan

Plzeň - Jihlava: Paráda! Ljovin prošel krásným slalomem do vápna, chyběla jen finální přihrávka

Plzeň - Jihlava: Hrošovský napřáhl ještě před vápnem, těsně minul tyč

Plzeň - Jihlava: Hrošovský vystřelil krkolomně v pádu, Rakovan kryl

Plzeň - Jihlava: Kopicovu gólovou střelu vyrazil mimo bránu Tlustý

Plzeň - Jihlava: Krmenčík ve velké šanci napálil míč doprostřed brány, Rakovan v klidu chytil

Plzeň - Jihlava: Řezník dorážel Krmenčíkovu hlavičku, gól mu sebral Rakovan

Plzeň - Jihlava: Kozáčik zmatkuje, tribuny pískají, Ikaunieks ale trefil jen boční síť

Plzeň - Jihlava: Krmenčíkovu dělovku schoval Rakovan do košíku

Plzeň - Jihlava: Buchta zachránil Jihlavu – zblokoval Čermákovu střelu

Plzeň - Jihlava: Plzeň v šoku! Po rohu se prosadil Tlustý a Jihlava vede 1:0

Plzeň - Jihlava: Zeman poslal nebezpečný centr do vápna, Hejda na míč o kousek nedosáhl

Plzeň - Jihlava: Plzeňský zkrat hned v úvodu! Ikaunieks přehazoval Kozáčika, těsně překopl i bránu