SESTŘIH: Baník – Sparta 3:2. Baroš rozhodl v závěru o ostravské radosti

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Ostrava je na nohou! Fotbalisté Baníku Ostrava ve šlágru 26. kola Het ligy porazili Spartu 3:2. O vítěznou trefu se postaral domácí kapitán Milan Baroš v 86. minutě. Domácí nejdřív dvakrát vedli, když se po standardních situacích trefili Martin Šindelář a Marek Hlinka. O vyrovnání se postarali Guélor Kanga z penalty a Václav Kadlec, ale favorizovaným hostům to nestačilo. Baník sice dál zůstává předposlední, ale již ztrácí jen bod na čtrnáctou Jihlavu. Naopak Sparta může po první jarní porážce přejít o čtvrté místo. Po zítřejším severočeském derby se před ní může dostat Liberec, nebo Jablonec.

Domácí: 22. Šindelář, 51. Hlinka, 86. Baroš

Hosté: 28. Kanga, 60. V. Kadlec

Domácí: Laštůvka – P. Breda, Azackij, Šindelář, Fleišman (67. Granečný) – Fillo, R. Hrubý, Hlinka, de Azevedo – Poznar (72. Diop), Baroš (C) (90. Psyché).

Hosté: Niță – Zahustel, Kaya (46. Hovorka), Štetina, M. Frýdek – Kulhánek – V. Kadlec, Stanciu (58. Ben Chaim), Kanga, Plavšić (86. Vatajelu) – Josef Šural (C).

15020 diváků

Ostravě chyběli kvůli karetnímu trestu zadáci Procházka s Pazderou, které nahradili Azackij a na kraji obrany Breda. Právě přes pravou stranu domácí defenzivy vedla Sparta úvodní nápor, z počáteční aktivity ale s výjimkou Stanciuovy střely z přímého kopu z úhlu nic nevytěžila a Baník brzy srovnal hru.

V 19. minutě poprvé výrazněji zahrozili Slezané a povedenou ránu Hrubého vyhlavičkoval na roh Šural . O tři minuty později už vyprodaný stadion ve Vítkovicích slavil. Na De Azevedův centr z přímého kopu si naběhl stoper Šindelář a pohotově z voleje napálil balon do horního rohu branky. Dal pátý gól v ligové kariéře.

Vedení vydrželo Baníku šest minut. Plavšič ve vápně upadl po Bredově zákroku a z nařízené penalty srovnal třetí brankou v české lize Kanga. Gólman Laštůvka sice vystihl směr střely, ale nedosáhl na ni.

CELÝ SESTŘIH: Baník - Sparta 3:2. Domácí oživili naději na záchranu

Po přestávce musel trenér hostů Hapal stáhnout zraněného stopera Kayu a místo něj poslal na trávník Hovorku. Baník začal druhou půli aktivně a brzy znovu vedl. Po Štetinově zákroku na Baroše nařídil sudí v 50. minutě přímý kop těsně za vápnem a Hlinka přízemní střelou kolem prodloužené zdi překonal Nitu. Záložník Hlinka dal první ligový gól v ostravském dresu.

Domácím hráčům ale stejně jako v první půli vedení moc dlouho nevydrželo. Po další chybě v defenzivě šikovně prodloužil Šural míč na Kadlece a ten sám před Laštůvkou nezaváhal. Radoval se z jubilejního 50. gólu v české lize.

Hned za dvě minuty si mohli vzít Slezané náskok zpět, jenže Nita skvěle zneškodnil hlavičku Hrubého a dorážející Poznar mířil vedle. Na druhé straně vyrazil Laštůvka pokus střídajícího Ben Chaima.

Oba týmy potřebovaly zvítězit a tlačily se dopředu. V 77. minutě měl na noze vedení Baroš, zblízka ale v tísni překopl branku Sparty. Neprosadil se ani Fillo, který hlavou mířil nad. Přesto se nakonec domácí dočkali. De Azevedo v 86. minutě nacentroval do vápna a Baroš hlavou ukončil ligovou neporazitelnost Sparty, která nebodovala poprvé po deseti kolech.

Klíčové momenty utkání

Baník - Sparta: Naštvaní hostující fanoušci naházeli sedačky na atletickou dráhu

Baník - Sparta: Štetina mohl napravit svou chybu, jeho hlavička šla ale nad branku

Baník - Sparta: A zase Baroš! Kapitán Baníku trefil centr a hlavičkou dává třetí gól - 3:2

Baník - Sparta: V obrovské šanci Baroš! Domácí kapitán kousek od sparťanské branky selhal

Baník - Sparta: Další standardka a další nebezpečí pro Spartu: vše zachránil Kulhánek

Baník - Sparta: Nitu vystrašil dělbuch ze sektoru sparťanských fanoušků

Baník - Sparta: Spartu zachránil fantastický Nita, který reflexivně vyškrábl Hrubého hlavičku

Baník - Sparta: Po krásné Šuralově patičce se trefil Kadlec a Sparta vyrovnává na 2:2

Baník - Sparta: Zajímavá standardka i na druhé straně, Sparta se ale vlastní chybou ke střele nedostala

Baník - Sparta: Po faulu na Baroše se trefil z přímého kopu Hlinka a vrací Baníku vedení - 2:1

Baník - Sparta: Plavšiče po drsném faulu ošetřovali, Baroš přišel vyčinit rozhodčímu

Baník - Sparta: Frýdek centroval po zemi, Kadlec neúspěšně zkoušel nůžky

Baník - Sparta: Plavšič chtěl zase vykoupat Bredu, obrana Baníku tentokrát odolala

Baník - Sparta: Vyrovnáno! Plavšič byl faulován ve vápně, Kanga se z penalty nemýlil - 1:1

Baník - Sparta: Do další šance se hnal Baroš, ale míč mu utekl. Pak zakopl o reklamní panel…

Baník - Sparta: Dělovka Hlinky po rohu! Do tvrdé střely strčil hlavu Kadlec

Baník - Sparta: Úspěšný presink Baníku, Nita pod tlakem přihrál jen do autu

Baník - Sparta: Dobrá akce domácích! De Azevedo šikovně přiťukl Fillovi, ten ale netrefil branku

Baník - Sparta: První střela Baníku: Poznar to zkusil z velké dálky, Nita nemusel zasahovat

Baník - Sparta: Poplach pro Ostravu: Stanciu a standarka! Laštůvka na bližší tyči zachránil

Baník - Sparta: Šural se uvolnil kličkou, nejistý Laštůvka jeho střelu neudržel, míč šel mimo

1. Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. Slavia 30 17 8 5 50:19 59
3. Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. Sparta 30 14 11 5 43:25 53
6. Liberec 30 13 7 10 37:35 46
7. Bohemians 1905 30 9 11 10 30:29 38
8. Ml. Boleslav 30 9 7 14 31:43 34