12. října 2015 • 17:09

Ragby umí být i nefér. Ir na MS udeřil soupeře do hrudi

Irští ragbisté se radují v zápase s Francií
Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není
Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel

Až se tomu nechce věřit. Proč to udělal? Měl to vůbec zapotřebí? Řeč je o Seanu O´Brienovi, který v neděli nastoupil v dresu Irska proti Francii na mistrovství světa v ragby. Hned v úvodní minutě udeřil svého protivníka pěstí do hrudi. Pape se poté sesunul k zemi a na místě ho museli ošetřovat lékaři. Paradoxní na celé situaci je i následné vyhlášení muže zápasu, které získal právě O´Brien.

Říká se, že ragby je tvrdý, ale férový sport. Že si hráči nenechají nic zadarmo, ale zbytečně nefaulují a nesimulují. Že je to čestný, v podstatě až rytířský sport.

Po nedělním souboji Irsko - Francie se zdá, že ne všichni to vnímají stejně. Dost nevybíravým způsobem na sebe upozornil Saen O´Brien, když hned v první minutě zápasu udeřil pěstí protihráče Pascala Papea.

Pape sám však není žádný světec. V Irsku si ho pamatují hlavně za letošní brutální faul na irského hráče číslo 8 Jamieho Heaslipa, při kterém mu zlomil páteř. O´Brien pak vyfasoval distanc na 10 týdnů. Dvakrát tolik, než dostal samotný Heaslip v roce 2010 za obdobný zákrok na kapitána All Blacks Richieho McCawa.

Irové porazili Francii 24:9 a postoupili z prvního místa ze skupiny D. Irové vyhráli nad Francii na světovém šampionátu vůbec poprvé v historii. Vyhnou se tak obávanému Novému Zélandu.

Za vítězství ale zaplatili vysokou daň. Hned tři hráči skončili na marodce. Během zápasu postupně odstoupili kvůli zranění Johny Sexton, Peter O´Mahony a kapitán Paul O´Connell. Zda budou do nedělního čtvrtfinálového souboje s Argentinou fit, není vůbec jisté. U samotného O´Connela se vedou spekulace dokonce i o konci kariéry.

V dalších vyřazovacích soubojích se utká Wales s JAR a Austrálie nastoupí proti Skotsku. Francie si zopakuje spolu s Novým Zélandem finále z roku 2011, které skončilo velmi těsným výsledkem. Hráči All Blacks tenkrát vyhráli pouze o jediný jeden bod 8:7, přičemž se takřka celý druhý poločas jen bránili.