Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C

Korupce v hokeji?! Bukač ví o jménech: Řekl, jaký je hlavní problém Růžičky!

Autor: top

Jak zahubit korupci v mládežnickém hokeji? Chytit hříšníky za rukáv prá nepomůže! „Hlavně se musí změnit celý systém,“ bije na poplach legendární trenér Luděk Bukač (79).

Korupce je v mládežnickém hokeji hluboce zakořeněná. Existuje protekce ve výběru do reprezentačních mužstev. Takhle napřímo to ještě nikdo veřejně neřekl. Až trenér mistrů světa z let 1985 a 1996 minulý týden v pořadu Máte slovo s M. Jílkovou. Svůj vyhraněný názor opírá o každodenní debaty se stovkami rodičů, s nimiž přijde do styku v rámci své hokejové školy.

Jaké jste na své ostré vyjádření zaznamenal ohlasy?

„Byla jich řada z odborné obce. Ozvala se mi spousta bývalých hráčů z reprezentace  –Jirka Kochta, Jirka Bubla, Franta Vorlíček a další. Reakce byly víc než povzbuzující a tak trochu i obdivné, že jsem si to dovolil říct. I ze strany rodičů, kteří vyžadovali, abych v tom pokračoval dál.“

Den nato ale Blesk mluvil s šéfem svazu Tomášem Králem, který tvrdil, že korupce problémem českého hokeje není. A že prý se vás musí zeptat. Stalo se?

„Ne.“

Co na tu reakci pana Krále říkáte?

„Jestli předseda svazu řekl, že o tom neví, tak já o tom vím. A proto jsem to řekl!“

Aktuálně se řeší kauza Růžička a 500 tisíc na dřevo...

„To je jen důkaz toho, že systém mládeže nefunguje a celý se dusí. Vláďa Růžička je skvělý bench kouč, má dar vést tým ze střídačky. Ale je to hoch, který si celou kariéru dělal, co chtěl. A v době demokracie nevznikla síla, která by ho usměrnila. Kdyby ho usměrnila, tak by se do této situace nedostal. Ale těch případů bude zcela jistě daleko víc.“

Vy jste mluvil i o protekci ve výběrech do reprezentací. Znáte konkrétní případy, jména?

„Samozřejmě. Ale říct jméno, to nic nevyřeší. Když někoho obviníte, soud bez důkazů stejně nevyhrajete. Ale hlavně to nezmění koncepci. A tu my potřebujeme změnit. Je nutné kompletně překopat systém mládeže, aby k tomuhle docházelo co nejméně.“

Jak by se protekci v reprezentacích dalo předejít?

„Víte, já byl jako trenér pod neobyčejnou kritikou okolí. Vždy jsem si nominaci musel nejprve obhájit a pak jsem musel prokázat výsledky. Dnes mají trenéři ve výběru volnou ruku a ty nominace jsou tím poznamenané. Kdyby byla nějaká komise nebo metodická rada, které by kouč musel tu nominaci vysvětlit, situace by byla jiná.“

Mluvíte o změně systému. V čem je špatný?

„Učíme děti hokej podle nesmyslných deskriptivních šablon. Pořád se těm hráčům říká – tady máš stát, tady ne, makej, dři, vracej se. A úplně je potlačena tvůrčí činnost, díky které vyrostli hokejisté jako Jágr. K tomu se musíme vrátit, ale nejdříve musí v mládežnickém hokeji existovat férové prostředí.“

Proč teď není férové?

„Protože celé krédo je v tom, kolik kluk odehraje minut za zápas. Přijde agent nebo manažer a řekne – já zařídím, aby se kluk vyhrál. Pak dostane dostatek prostoru na ledě, dobré spoluhráče... Nebo naopak přijdou rodiče, že chtějí, aby to někdo zařídil.“

Jak to změnit?

„Do mnohem pozdějšího věku by děti měly hrát bez nějakého hodnocení, ve dvanácti čtrnácti letech je nesmysl, aby jedno dítě hrálo patnáct minut zápas a druhé tři. U dětí tohle musí být naprosto rovnoměrné.“

Kdo by měl ty změny iniciovat?

„Profesionální svazoví trenéři. Dokud nezmění své uvažování, tak se ten problém nevyřeší. Musí se nastavit pravidla, aby se omezil vliv lidí z komerce, kteří se do sportu mládeže dostali a obchodují s dětskou budoucností. Nástrojů je řada – přestupní řád, otázka placení z klubů do klubů, systém soutěží atd... Jenže to je odborná věc a bohužel lidé, kteří se o to starají, jsou zatím nekompetentní a velice pohodlní. Udělat systém, to totiž vyžaduje práci...“

Co teď s tím? Zdá se, že vůle na svazu není...

„Od toho máme volby do svazu. Jestliže máme neschopné manažery, kterým jde jen o image, ale skutek utek, tak musí dojít ke změnám.“