Pyrenejský ÚDER! Froome ve stoupání ujel všem a nahnal náskok

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

První horskou etapu na 102. ročníku Tour de France vyhrál suverénně lídr Chris Froome, který v závěrečném stoupání do průsmyku La Pierre-Saint-Martin zničil všechny soupeře, a na čele závodu má téměř tříminutový náskok na druhého Van Garderena, Alberto Contador ztrácí už více než 4 minuty. Pro druhé místo si v úterý dojel další jezdec stáje Sky Richie Porte. Nairo Quintana si znovu oblékne bílý trikot pro nejlepšího mladého cyklistu, nejlepší z Čechů byl Roman Kreuziger na 51. místě, Zdeněk Štybar dojel až 160. a propadl se i celkovým pořadím.

Průběžně druhý Tejay van Garderen, který před volným dnem ztrácel 12 sekund, dnes dojel desátý a za Froomem zaostává už o 2:52. Třetí Quintana ztrácí 3:09, čtvrtý Alejandro Valverde má už více než čtyřminutové manko.

Dnes nejlepší z Čechů Roman Kreuziger dojel na 51. místě se ztrátou přes deset minut a v průběžném pořadí klesl z 12. na 18. místo. Leopold König na 81. příčce zaostal za vítězným stájovým kolegou o 15:45. Vítěz šesté etapy Zdeněk Štybar z týmu Etixx-Quick-Step nabral na 160. místě manko 23 minut a vypadl z elitní desítky, momentálně mu patří 38. příčka. Jan Bárta v barvách Bora-Argon ztratil na 98. místě téměř 17 minut.

Jezdci mají za sebou na Tour de France první horskou etapu

V závěrečném patnáctikilometrovém stoupání do cíle na vrcholu průsmyku La Pierre-Saint-Martin, jehož sklon místy překračoval sedm procent, odpadal z čelní skupiny jeden favorit za druhým. Mezi prvními ztratil kontakt obhájce titulu Vincenzo Nibali, tempu nestačil ani lídr Kreuzigerova týmu Tinkoff-Saxo Alberto Contador či Van Garderen.

Froome nasadil k sólovému úniku zhruba šest kilometrů před cílem a rychle setřásl do té doby aktivního Porteho i Quintanu, kteří na jeho nástup nedokázali zareagovat. Quintana se sice snažil bojovat o druhé místo, v závěru ale odpadl a podlehl i Portemu.

Obhájce Nibali první horskou etapu letošního ročníku Tour vůbec nezvládl a nabral ztrátu téměř čtyři a půl minuty. Na desátém místě průběžného pořadí zaostává za Froomem o téměř sedm minut. Další z favoritů Contador na šesté příčce ztrácí 4:04.

Cyklistický závod Tour de France - 10. etapa: Tarbes - La Pierre-Saint-Martin (167 km):
1. Froome (Brit./Sky) 4:22:07, 2. Porte (Austr./Sky) -59, 3. Quintana (Kol./Movistar) -1:04, 4. Gesink (Niz./LottoNL) -1:33, 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Thomas (Brit./Sky) oba -2:01, 7. Yates (Brit./Orica), 8. Rolland (Fr./Europcar) oba -2:04, 9. Gallopin (Fr./Lotto) -2:22, 10. Van Garderen (USA/BMC) -2:30, ...51. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -10:03, 81. König (ČR/Sky) -15:45, 98. Bárta (ČR/Bora-Argon) -16:40, 160. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -23:21.

Průběžné pořadí:
1. Froome 35:56:09, 2. Van Garderen -2:52, 3. Quintana -3:09, 4. Valverde -4:01, 5. Thomas -4:03, 6. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -4:04, 7. Gallopin -4:33, 8. Gesink -4:35, 9. Barguil (Fr./Giant) -6:12, 10. Nibali (It./Astana) -6:57, ...18. Kreuziger -12:31, 38. Štybar -25:50, 73. Bárta -44:07, 124. König -54:53.