Kornfeil získal v Aragonii dva body za 14. místo, Hanika upadl

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Jakub Kornfeil obsadil 14. místo v závodě Moto3 ve Velké ceně Aragonie a posedmé v sezoně mistrovství světa bodoval. Karel Hanika na okruhu v Alcaňizu upadl a na bodový zisk už čeká čtyři závody. Závod nedokončil ani účastník MotoGP Karel Abraham, královské kubatuře vládl Jorge Lorenzo ze Španělska a snížil ztrátu na lídra MS Valentina Rossiho z Itálie na pouhých 14 bodů.

Závod nejslabší třídy vyhrál po dramatickém závěru Hanikův týmový kolega Portugalec Miguel Oliveira a oslavil třetí triumf v sezoně. V posledním kole z čelní skupiny vypadli po vzájemné kolizi Jihoafričan Brad Binder a druhý muž průběžného pořadí a vítěz kvalifikace Enea Bastianini z Itálie. O chvíli později tvrdě havaroval po jezdecké chybě i lídr šampionátu Danny Kent z Británie.

Kornfeil byl nejprve ve výsledcích veden jako 13., ředitelství závodu jej ale později odsunulo za španělskou jezdkyni Maríi Herreraovou, která zaznamenala životní výsledek. Český pilot byl penalizován za předjetí při vyvěšených vlajkách po Kentově pádu.

V závodě se Kornfeil musel propracovávat kupředu poté, co se propadl až na konec třetí desítky. "Udělal jsem chybu a vyjel mimo trať. Když jsem se vracel, další jezdec mě opět vytlačil. Takže nezbývalo nic jiného, než se pokusit o restart z 28. pozice," uvedl Kornfeil v tiskové zprávě.

Do závodu se vrátil a cílem projel v desetičlenné skupině jezdců, kteří po kolizích soupeřů místy tělo na tělo bojovali o osmé místo. Také kvůli tomu pak řada z nich po průjezdu cílem na sebe navzájem divoce gestikulovala. "Nebyl to lehký souboj. Když jsem někoho předjel, na rovince mně to okamžitě vrátil. Samozřejmě vím, že startovat dvanáctý a dojet čtrnáctý, to není žádná hitparáda. Omlouvám se týmu za velkou chybu," řekl Kornfeil.

Hanika se ocitl na zemi sedm kol před cílem, kdy se pohyboval na bodované pozici ve druhé desítce pořadí. Jeho boj ve druhé skupině ukončil takzvaný highsider, z nehody ale vyvázl bez zranění.

"Stejně jako v trénincích jsem neměl dostatečnou rychlost na rovinkách. V zatáčkách jsem mohl předjíždět, ale na rovinkách jsem ztrácel místa. Bylo těžké ty pozice držet," uvedl na týmovém webu Hanika, který ztrátu rychlosti nahrazoval jízdou na hranici rizika a nakonec na ni doplatil.

Exmistr světa Lorenzo si dojel pro šestý letošní triumf v MotoGP a napravil výpadek z minulého závodu v San Marinu. Jeho týmový kolega z Yamahy Rossi skončil až třetí, když v závěru prohrál strhující bitvu s jiným Španělem Danim Pedrosou. Hned v úvodu skončil závod kvůli pádu pro třetího muže MS a úřadujícího mistra světa Marca Márqueze ze Španělska, který v sobotu ovládl v traťovém rekordu kvalifikaci.

Ve třídě Moto2 odložil úřadující šampion Esteve Rabat ze Španělska předávku mistrovského žezla Johannu Zarcovi. Rabat v domácím závodě vyhrál, zatímco francouzský lídr šampionátu skončil až šestý a poprvé po dvanácti závodech a teprve podruhé letos chyběl na stupních vítězů. Po druhém vítězství v sezoně Rabat ztrácí na Zarca čtyři závody před koncem MS 78 bodů.

Závod se jel jen na 14 kol. Krátce po prvním startu totiž havarovali švýcarský pilot Dominique Aegerter s viníkem nehody Xavierem Simeonem z Belgie a Švýcar musel být ošetřen, takže vedení Velkou cenu zastavilo. Jezdec nebyl v ohrožení života, ale vyšetření v nemocnici odhalilo tři zlomené bederní obratle a fraktury v zápěstí a žebrech.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu (Španělsko):

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 39:54,343, 2. Navarro (Šp./Honda) -0,193, 3. Fenati (It./KTM) -1,505, 4. Vázquez (Šp./Honda) -1,792, 5. Öttl (Něm./KTM) -2,466, 6. Antonelli (It./Honda) -4,903, ...14. Kornfeil -16,849, Hanika (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Kent (Brit./Honda) 234 b., 2. Bastianini (It./Honda) 179, 3. Oliveira 159, 4. Fenati 155, 5. Antonelli 136, 6. Vázquez 129, ...16. Kornfeil 48, 17. Hanika 33.

Moto2: 1. Rabat 26:25,125, 2. Rins (oba Šp./Kalex) -0,096, 3. Lowes (Brit./Speed Up) -5,364, 4. Folger (Něm./Kalex) -7,363, 5. Lüthi (Švýc./Kalex) -16,723, 6. Zarco (Fr./Kalex) -16,989.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Zarco 284, 2. Rabat 206, 3. Rins 184, 4. Lowes 144, 5. Lüthi 142, 6. Folger 125.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 41:44,933, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -2,683, 3. Rossi (It./Yamaha) -2,773, 4. Iannone -7,858, 5. Dovizioso (oba It./Ducati) -24,322, 6. A. Espargaró (Šp./Suzuki) -24,829, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Rossi 263, 2. Lorenzo 249, 3. M. Márquez (Šp./Honda) 184, 4. Iannone 172, 5. Smith (Brit./Yamaha) 143, 6. Dovizioso 139.