Kornfeilovi po bídné kvalifikaci pomohly děsivé pády, dojel třináctý

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Jakub Kornfeil vybojoval v motocyklové Velké ceně Nizozemska tři body za třinácté místo. Do elitní patnáctky kubatury Moto3 se probojoval až z 25. místa na startu po nepovedené sobotní kvalifikaci. V královské MotoGP vyhrál poprvé v kariéře Australan Jack Miller, jenž se nejlépe vyrovnal s mokrou tratí, kvůli níž byl závod přerušen.

V Assenu dosud Kornfeil dopadl lépe jen v roce 2014, kdy skončil jedenáctý. Dramatický závod vyhrál Ital Francesco Bagnaia, který triumfoval v divokém dojezdu před čtyřmi krajany. V mistrovství světa oslavil premiérový triumf a zároveň první vítězství pro značku Mahindra.

Kornfeilovi po nejhorší kvalifikaci v sezoně hodně pomohly k posunu pořadím nehody soupeřů, z toho dvě vypadaly hrozivě. Ve druhém kole Argentinec Gabriel Rodrigo v souboji o třetí místo skončil na zemi uprostřed vozovky, Francouz Fabio Quartararo jen těsně minul jeho hlavu a po kontaktu s ležícím motocyklem také havaroval. Při kolizi Španěla Aróna Caneta v šestém kole zase letící stroj málem trefil krajana Juana Francisca Guevaru, který následně také upadl. Oba nebezpečné momenty ale podle všeho neměly pro jezdce vážnější následky.

Kornfeil v celkové klasifikaci ztratil jednu pozici a je desátý. Dál bezpečně vede lídr šampionátu Brad Binder, který poprvé v sezoně chyběl na stupních vítězů. Jihoafričan po jezdecké chybě pět kol před cílem vypadl z vedoucí skupiny a dojel až před Kornfeilem dvanáctý. První šestice jezdců po sérii změn ve vedení v posledních zatáčkách prolétla cílem v rozmezí 161 tisícin sekundy, Kornfeil dorazil za dalších 15 sekund.

"Snažil jsem se jet co nejrychleji a myslím, že časy nebyly úplně špatné. Dotáhnul jsem skupinu před námi a poměrně rychle se mně podařilo dostat do jejího vedení. Čelo závodu bylo ještě v dohledu. Jenže v naší skupině se strhla bitva a vedoucí vláček se postupně vzdaloval. Nakonec jsem tedy alespoň vyhrál souboj v naší skupině a velký počet pádů také pomohl k zisku tří bodů," uvedl Kornfeil.

Nouze o pády nebyla ani v MotoGP, kde schopnosti jezdců otestovala mokrá trať. Kvůli hustému dešti musel být závod po 15 z 25 kol dokonce na půlhodiny přerušen a dokončilo ho pouhých třináct závodníků. Z nich byl nejrychlejší předloňský vicemistr světa z Moto3 Miller, jehož nejlepším výsledkem v nejsilnější třídě přitom bylo desáté místo z minulé Velké ceny Katalánska.

Jednadvacetiletý Australan na hondě se skvělým výkonem po restartu závodu postaral o první vítězství netovárního týmu v MotoGP od roku 2006. O dvě sekundy za ním dojel španělský lídr šampionátu Marc Márquez s tovární hondou, jenž druhé místo slavil jako vítězství, neboť si tím výrazně polepšil v boji o mistrovský titul.

Jeho krajan Jorge Lorenzo na yamaze totiž dojel až desátý a vítěz z Katalánska Valentino Rossi nebodoval vůbec. Slavný Ital upadl krátce po restartu na mokré trati bez cizího zavinění v situaci, kdy jel poměrně bezpečně na první pozici. Svou yamahu sice ještě za pomoci pořadatelů postavil a dotlačil na trať, ale stroj už nenastartoval.

V průběžném pořadí Márquez zvýšil náskok před Lorenzem na 24 bodů, Rossi na třetí pozici ztrácí 42 bodů.

V Assenu dnes oslavili premiérové vítězství jezdci ve všech třídách, Bagnaiu a Millera napodobil v Moto2 Japonec Takaaki Nakagami.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:
Moto3:
1. Bagnaia (It./Mahindra) 38:11,535, 2. Di Giannantonio (It./Honda) -0,039, 3. Migno -0,018, 4. Fenati (oba It./KTM) -0,084, 5. Antonelli (It./Honda) -0,136, 6. Danilo (Fr./Honda) -0,161, ...13. Kornfeil (ČR/Honda) -15,641.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Binder (JAR/KTM) 151 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 103, 3. Fenati 93, 4. Bagnaia 79, 5. Bulega (It./KTM) 75, ...10. Kornfeil 45.

Moto2:
1. Nakagami (Jap./Kalex) 34:33,948, 2. Zarco (Fr./Kalex) -2,435, 3. Morbidelli (It./Kalex) -5,670, 4. Lowes (Brit./Kalex) -7,069, 5. Baldassarri (It./Kalex) -7,883, 6. Rins (Šp./Kalex) -9,215.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. Zarco 126, 2. Rins 126, 3. Lowes 121, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) 93, 5. Nakagami 78, 6. Morbidelli 66.

MotoGP:
1. Miller (Austr./Honda) 22:17,447, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -1,991, 3. Redding (Brit./Ducati) -5,906, 4. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -9,812, 5. Iannone (It./Ducati) -17,835, 6. Barberá (Šp./Ducati) -18,692.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 18 závodů): 1. M. Márquez 145, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 121, 3. Rossi (It./Yamaha) 103, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 86, 5. Viňales (Šp./Suzuki) 79, 6. P. Espargaró 72.

Pozn.: O pořadí na 2. a 3. místě v závodě Moto3 rozhodla penalizace pro Migna kvůli nedovolenému předjížděcímu manévru.