4. září 2015 • 15:05

Sporťáček motivuje děti k pohybu, říká freestyle motokrosař Pilát

Autor: frc
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dělá jeden z nejextrémnějších sportů na světě. Sám si při něm přivodil řadu zranění, to letošní bylo navíc hodně vážné. Vedle toho je freestyle motokrosař Petr Pilát také patronem festivalu Sporťáček, který se uskuteční v sobotu 5. září od 10 hodin v pražském areálu Hamr Braník. Závodník pomáhá dětem s výběrem vhodného sportu a pár zájemců už zlákal i ke své disciplíně.



Festival Sporťáček spojil za pět let už 370 klubů z celého Česka. Část z nich se v sobotu ukáže v Praze na 120 stanovištích. Jedno z nich bude i s motorkou připraveno pro Petra Piláta. Vstupné na akci, jejímž cílem je rozhýbat děti a navést je k tomu, aby si vybraly vhodný sport, je zdarma.

Proč je festival Sporťáček vhodná možnost, jak přivést děti ke sportu?
„Pořadatelé mě oslovili už před pěti lety, kdy akce vznikla a mě se to líbí, protože je to pro děti dobrá akce, která jim může pomoct. Doba se mění, když jsem byl malý, měl jsem za barákem bunkr, kde jsme s kamarády lítali a dělali blbosti. Dnes má navrch počítač, internet a facebook. Chtělo by to trochu změnu. Tahle akce je pro děti i jejich rodiče, mohou vidět, že se dá dělat mnoho sportů. Já na Sporťáčku představuju motorky, ale sympatizuji s celým výběrem.“

Braník žije sportem. Festival Sporťáček oslovil děti i dospělé
Video se připravuje ...

Co se vám na myšlence festivalu líbí nejvíc?
„Jednoduše to, že rodina může strávit pěkný den a pokud nesportují, podívají se, jaká je nabídka, zjistí, co a jak a třeba se od odborníků nechají motivovat a dostanou chuť něco dělat. Pohyb pro zdraví je důležitý. Já sice dělám freestyle motokros, což je trochu extrém, ale většina ostatních přeci může provozovat i mnohem méně náročné sporty. Tělo to potřebuje, proto se mi líbí myšlenka festivalu. Každým rokem na to slyší víc lidí, může za to i hodně příjemná atmosféra.“

Jak může děti rozvinout váš sport, tedy freestyle motokros?
„Budu tam mít malého klučinu, který ukáže, jak to vypadá. Pár lidí už se za dobu festivalu chytlo, to je jen dobře. Chtěli začít s motorkami a tady se k nim dostali. Já teď rozjíždím i FMX junior academy Petra Piláta, kde ukazuji nejmenším základy. Na první hodině bylo osm dětí a další se pomalinku hlásí. Nikomu ale neříkám, pojď dělat freestyle motokros, to totiž člověk musí mít v sobě, tu touhu jezdit na motorce. Těmhle lidem je pak potřeba se věnovat. Akademii pojímám tak, aby to bylo o všeobecném sportu. Kondiční trenér Daniel Hejret dětem třeba všem vhodný cvičební program pro dobrý rozvoj, chci do přípravy zařadit i trampolínu, aby se všeobecně zdokonalily.“

Asi každého napadne, že je to nebezpečné. Tím spíš, že vás samotného letos potkalo vážné zranění.
„Na to se ptá každý, což je normální. Každý se bojí, je to potřeba, občas se něco nepovede, vidím to pozitivně. I špatná zkušenost musí dobře dopadnout. Pak si vždy řeknu, že je lepší sportovat a po úrazu mít chvíli pauzu, než sedět doma u počítače a nedělat vlastně nic. Neříkám, že se musí počítat se zlomeninami, je to o úrovni, na které se freestyle motokros dělá a také o tom, jestli se dělá správně. Je to jeden z nejextrémnějších sportů, ale zraněním se dá vyvarovat. Mé úrazy byly z nepozornosti. Tomu poslednímu předcházelo, že jsem se naučil jako první na světě nový trik a pak hned spadl u obyčejného jednoduchého skoku. I proto můžu dětem vysvětlit, jak je důležité se koncentrovat.“



Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud