LOH Rio: SENZACE! Šafářová se Strýcovou vyřadily Williamsovy

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Tenhle zápas bude patřit k nejlepším českým momentům na olympiádě v Riu. Tenistky Lucie Šafářová a Barbora Strýcová se postaraly o skvělou senzaci, když ve dvou setech vyřadily hvězdný americký pár Serena a Venus Williamsovy po setech 6:3, 6:4. Na turnaji tak končí bhájkyně zlata z Londýna, kde ve finále přemohly Lucii Hradeckou a Andreu Hlaváčkovou.

Do druhého kola postoupily i Lucie Hradecká s Andreou Hlaváčkovou. Stříbrný pár z olympiády v Londýně 2012 svedl urputnou bitvu s Olgou Savčukovou a Elinou Svitolinovou a ukrajinskou dvojici porazil 7:6, 1:6 a 6:4.

Sesterská dvojice dokázala ovládnout deblový turnaj na OH v Sydney, Pekingu i Londýně, ale snaha o čtvrté olympijské zlato pro Williamsovy skončila už dnes zásluhou českého páru. Šafářová výborně returnovala, Strýcová řádila na síti a nasazené jedničky vyřadily po skvělém výkonu za hodinu a 33 minut.

"Sedlo nám všechno a v důležitých momentech Lucka vytáhla skvělé returny, že jsem tam mohla na síti jít. Je to nádherné," zářila Strýcová. "Bylo to fajn. Věděly jsme, že musíme hrát agresivně a jestli je chceme porazit, tak toho musíme jít i za cenu chyb, rizika, a sedlo nám to. Hrály jsme výborně," dodala Šafářová.

"Určitě si vítězství nad Serenou a Venus hodně ceníme, ale musíme zůstat při zemi. Čekají nás další těžké zápasy. Jede se dál," řekla Šafářová.

Barbora Strýcová a Lucie Šafářová po vítězství nad sestrami Williamsovými

Původně spolu neměly hrát

Původně přitom měla Šafářová hrát v Brazílii čtyřhru s Karolínou Plíškovou, jenže ta se účasti vzdala kvůli obavě z viru zika. V druhém kole české tenistky narazí na Kanaďanky Eugenii Bouchardovou a Gabrielu Dabrowskou. "Na olympiádě se namíchaly dvojice, které spolu běžně nehrají. Jako třeba my dvě," smála se Šafářová a Strýcová dodala: "Přesně! Takže musíme dát na Kanaďanky bacha."

Sestry Williamsovy dnes prohrály na olympijské půdě vůbec první společný zápas. Z grandslamů mají 14 deblových trofejí, zatím poslední vybojovaly před měsícem ve Wimbledonu. Naopak české tenistky na OH dosud nevyhrály žádný deblový zápas s jinými spoluhráčkami.

Naopak pro Lukáše Rosola olympijský turnaj skončil. Navzdory slibnému začátku a úvodnímu vyhranému setu prohrál v 1. kole s šestnáctým nasazeným Francouzem Benoitem Pairem 6:3, 3:6 a 4:6. "Bohužel jsem ve třetím setu neproměnil pár brejkbolů a on ano. Celý zápas jsem se trápil na prvním servisu, což bylo ovlivněné i tím, že se hrálo pod světly, neletělo to tolik. Střídal jsem rakety, hledal možnosti," řekl.

Rosol byl jediným českým mužem v olympijském tenisovém singlu, neboť světová osmička Tomáš Berdych se v Brazílii obával nákazy virem zika a Jiří Veselý krátce před odletem dostal onemocněl angínou. Předtím Rosol ve čtyřhře s Radkem Štěpánkem nestačili v 1. kole na Španěly Roberta Bautistu a Davida Ferrera.

Kvitová vstoupila do turnaje skvěle

Čtvrtfinalistka předchozích olympijských her v Londýně Kvitová vstoupila do utkání s Babosovou, jež hrála minulý týden finále ve Florianópolisu, suverénně a rychle vedla 5:0. Teprve poté udržela Maďarka vlastní servis, zápas už ale nezachránila.

Kvitová zahájila i druhou sadu úspěšným brejkem a přes lehké zaváhání v závěru, kdy využila až třetí mečbol, slavila po 66 minutách suverénní postup. Babosovou porazila i ve druhém vzájemném utkání, poprvé se utkaly letos na trávě v Eastbourne

Hradecká, jež se do pavouku dvouhry dostala v Riu na poslední chvíli jako náhradnice, držela s Wozniackou krok do poloviny prvního setu. Soupeřce dokázala oplatit brejk, své podání pak už ale ve zbytku zápasu udržela jen jednou.

Ještě dnes čeká Hradeckou úvodní utkání čtyřhry, v níž spolu s Andreou Hlaváčkovou obhajují stříbro z Londýna.

Vše o LOH Rio de Janeiro 2016 čtěte ZDE »

Lorenzi (It.) - Lu Yen-hsun (Tchaj-wan) 3:6, 6:3, 6:4,
Albot (Mold.) - Gabašvili (Rus.) 4:6, 6:4, 6:4.

Muguruzaová (3-Šp.) - Mituová (Rum.) 6:2, 6:2,
Siegemundová (Něm.) - Pironkovová (Bulh.) 1:6, 6:4, 6:2.

Čtyřhra - 1. kolo:

Šafářová, Strýcová (ČR) - S. Williamsová, V. Williamsová (1-USA) 6:3, 6:4,
Hlaváčková, Hradecká (6-ČR) - Savčuková, Svitolinová (Ukr.) 7:6 (7:1), 1:6, 6:4.