Synek slaví na mistrovství světa zlato, Knapková má stříbro

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Skifař Ondřej Synek obhájil na veslařském mistrovství světa ve Francii loňský titul a získal čtvrtou zlatou medaili. Ve finiši odrazil útok Novozélanďana Maheho Drysdalea a zvítězil o 34 setin sekundy. Stříbro přidala Miroslava Knapková, která ve finále skifařek dojela do cíle o tři vteřiny za suverénní Australankou Kim Crowovou..

Synek jel od startu vpředu, nejprve s Litevcem Griskonisem, v polovině trati už vedl. Půl kilometru před cílem měl před Drysdalem k dobru téměř sekundu, olympijský vítěz v závěru mocně finišoval, ale český reprezentant dokázal první místo uhájit. Včetně dvojskifu tak Synek získal už desátou medaili z MS, skifařům vládne třetím rokem po sobě.

Na medailových pozicích se od počátku pohybovala také Knapková. Crowová brzy nenechala nikoho na pochybách, že si jede pro druhý titul, česká veslařka za ní bojovala o stříbro s Číňankou Tuan Ťing-li a závěr měla jednoznačně lepší. Olympijská vítězka z Londýna, která loni jela jen ve finále B, získala na MS šestou medaili.

Další místo pro olympiádu

Třetí účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiro vybojovala pro české veslování čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč a Jan Vetešník. Dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová v B-finále neuspěl a o start na vrcholné akci příští sezony bude muset bojovat v dodatečné kvalifikaci.

Čtyřka "bez" i dvojskif potřebovaly v B-finále skončit do pátého místa a porazit alespoň jednoho soupeře. Zatímco Vraštil, O. Vetešník, Kopáč a J. Vetešník dojeli čtvrtí, Antošová s Fleissnerovou byly poslední. Češky se přitom dlouho držely na postupové pozici, na kilometru byly čtvrté, v závěru však propadly.

V květnu v Lucernu tak budou bojovat o poslední dvě volná místa do Ria. "Nechtěly jsme spoléhat na to, že si výsledek uhlídáme. Chtěly jsme jet s polem a držet se Američanek vedle nás," uvedla Antošová. "V závěru jsme zrychlily. Ostatní ale měly více sil," řekla Fleissnerová.

Vraštil a spol. se také většinu závodu drželi v polovině startovního pole, na mezičase 1500 metrů byli pátí. Ve finiši se však posunuli na čtvrtou pozici a postup do Ria jistě kontrolovali.

"Chtěli jsme se spíše tlačit dopředu a jet o přední příčky. Nespoléhat se na jednu loď, že ji porazíme," podotkl Vraštil, který věří, že za rok na olympiádě bude posádka bojovat o účast v A-finále. "O to usilují všichni, i my. Na tomhle mistrovství jsme na to ale neměli. Zapracujeme ale na tom," řekl veslovod posádky.

Mistrovství světa ve veslování v Aiguebelette (Francie):
Muži: Skif: 1. Synek (ČR) 6:54,76, 2. Drysdale (N. Zél.) 6:55,10, 3. Griskonis (Lit.) 6:57,64. Dvojskif: 1. V. Sinkovič, M. Sinkovič (Chorv.) 6:03,33, 2. Mascinskas, Ritter (Lit.) 6:05,31, 3. Manson, Harris (N. Zél.) 6:06,73, ...finále C: 6. Jirka, Plocek (ČR) 6:28,13. Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Švýcarsko (Tramer, Schürch, Niepmann, Gyr) 5:55,31, 2. Dánsko 5:57,58, 3. Francie 5:58,22., ...finále B: 4. ČR (Vraštil, O. Vetešník, Kopáč, J. Vetešník) 5:57,10. Osma: 1. V. Británie (Gotrel, Louloudis, Reed, Bennett, Sbihi, Gregory, Nash, Satch, korm. Hill) 5:36,18, 2. Německo 5:36,36, 3. Nizozemsko 5:38,09.

Ženy: Skif: 1. Crowová (Austr.) 7:38,92, 2. Knapková (ČR) 7:41,88, 3. Tuan Ťing-li (Čína) 7:43,21. Dvojskif: 1. MacFarlaneová, Stevensonová (N. Zél.) 6:45,09, 2. Nikolaiduová, Asumanakiová (Řec.) 6:46,51, 3. Lierová, Adamsová (Něm.) 6:47,19, ...finále B: 6. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 6:52,60. Osma: 1. USA (Opitzová, Musnická, Polková, Schmetterlingová, Reganová, Simmondsová, Gobbová, Robbinsová, korm. Snyderová) 6:05,65, 2. N. Zéland 6:08,52, 3. Kanada 6:09,05.