8. května 2016 • 14:16

Paráda! Veslař Synek vybojoval na ME bronz, medaili bere i ženský dvojskif

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Čeští veslaři získali na mistrovství Evropy v Brandenburgu dvě medaile. Bronz vybojovali skifař Ondřej Synek a dvojskif Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová. V náročných podmínkách se finále nevydařilo Miroslavě Topinkové-Knapková, který dojela s velkým odstupem šestá.

Synek při prvním mezinárodním startu v sezoně prohrál s Chorvatem Damirem Martinem, který obhájil titul, a Litevcem Mindaugasem Griškonisem. Ve velkým vlnách dokázal úřadující mistr světa v závěru odrazit útok Hannese Obrena z Belgie.

"Nevím, zda říct, že jsem spokojený nebo nespokojený. Nedá se z toho vlastně nic usoudit. Jen to, že jsem byl třetí," řekl Synek ČTK s úsměvem. "Hodně foukalo a závod byl loterie, nebo spíše boj se živlem," uvedl třiatřicetiletý veslař pražské Dukly.

Čtyřnásobný mistr světa závodil poprvé od loňského zlatého MS v Aiguebelette, takže byl zvědavý na svoji formu po zimní přípravě. "Nebylo to to, co jsem od toho očekával. Nemohl jsem se dostat do závodního tempa, abych se v dráhovém tempu cítil pohodlně a odjel v něm celý závod. Do Lucernu se musím zlepšit," řekl Synek. Další start ho čeká koncem května ve Švýcarsku, kde bude pokračovat seriál Světového poháru.

Knapkové útok na medaili nevyšel

Olympijská vítězka Topinková-Knapková již za sebou měla start na Světovém poháru ve Varese, kde po nezdaru v opravách nepostoupila ani do finále. V Německu bez problémů do bojů o medaile prošla, poprvé v kariéře se však na kontinentálním šampionátu nevešla mezi medailistky. Pětinásobná mistryně Evropy, která obhajovala titul, dojela ve finále poslední. Z vítězství se radovala Magdalena Lobnigová z Rakouska.

"Vlny byly takové, že jsem se jen soustředila, abych se udržela na lodi a v dráze. Ani jsem se nekoukala kolem sebe. Byl to celkem boj. Nic podobného jsem ještě nezažila," uvedla Topinková-Knapková pro Radiožurnál. "Vítr šel hodně z boku a dostala jsem dvě tři vlny, které mě úplně zastavily. Bylo to šílené," řekla česká skifařka a ocenila soupeřky. "Nevím, jak v tom dokázaly vůbec jet. Mně to nešlo," dodala.

O druhou českou medaili se postaraly Lenka Antošová a Fleissnerová, které prohrály ve finále jen s Běloruskami a Němkami. "Zvedly jsme si náladu a jsme rády, že to takhle dopadlo. Získaly jsme dobré skalpy," radovala se v cíli Antošová. Posádku čeká v květnu boj o účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro v dodatečné kvalifikaci. "Už se to blíží a tohle je utvrzení, že na tom nejsme špatně," uvedla Fleissnerová.

I závod dvojskifů poznamenala nepřízeň počasí. "Byl to spíše boj o přežití a hodně o technice. O tom, jak se s tím kdo popere. My jsme se podle všeho popraly dobře," podotkla Fleissnerová.

Mistrovství Evropy ve veslování v Brandenburgu (Německo):

Muži:
Skif:
1. Martin (Chorv.) 8:05,59, 2. Griškonis (Lit.) 8:19,30, 3. Synek (ČR) 8:25,40.
Skif leh. vah: 1. Babač (SR) 7:33,42, ...finále B: 5. Viktora (ČR) 7:37,10.
Dvojka bez korm.: 1. Simon, Juhász (Maď.) 7:05,70, ...4. Helešic, Podrazil (ČR) 7:07,66.
Dvojka bez korm. leh. vah: 1. Scrimgeour, Cassells (Brit.) 7:00,38.
Dvojskif: 1. M. Sinkovič, V. Sinkovič (Chorv.) 7:06,33, ...finále B: 3. Klang, Plocek (ČR) 6:35,31.
Dvojskif leh. vah: 1. G. O'Donovan, P. O'Donovan (Ir.) 06:57,76, ... finále B: 6. J. Vetešník, Slavík (ČR) 7:01,79.
Čtyřka bez korm.: 1. Británie 6:18,93, ...finále B: 4. ČR (Lapáček, Šágr, Makovička, Jech) 6:17,64.
Čtyřka bez korm. leh. vah: 1. Švýcarsko 6:45,24, ...5. ČR (O. Vetešník, Kopáč, Humpolec, Vraštil) 6:59,49.
Párová čtyřka: 1. Estonsko 6:29,82, ...finále B: 2. ČR (Štěrbák, Hollas, Basl, Řimák) 6:16,57.
Osma: 1. Německo 6:16,65, ...finále B: 3. ČR (Grabmüller, Kedaj, Potůček, Nový, Paroulek, Andrle, Baranivskyi, Kapa, korm. Čermák) 6:04,40.

Ženy:
Skif: 1. Lobnigová (Rak.) 9:22,32, ...6. Topinková-Knapková (ČR) 10:15,40.
Skif leh. vah: 1. Noskeová (Něm.) 8:26,75.
Dvojka bez korm.: 1. Gloverová, Stanningová (Brit.) 7:35,93, ...finále B: 3. Stillerová, Kopecká (ČR) 7:35,97.
Dvojskif: 1. Bičiková, Kuchtová (Běl.) 8:25,91, 2. Lierová, Adamsová (Něm.) 8:28,30, 3. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 8:31,94.
Dvojskif leh. vah: 1. Paulisová, Headová (Niz.) 7:40,50, ...finále B: 5. Kocianová, A. Žabová (ČR) 7:47,74.
Párová čtyřka: 1. Německo 7:14,31.
Osma: 1. Británie 6:51,46.