20. prosince 2015 • 15:10

Česká jízda v Pokljuce! Soukalová doběhla druhá a znovu vede

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Přesně střílející biatlonistka Gabriela Soukalová dojela druhá v dnešním závodu s hromadným startem v Pokljuce a vrátila se do čela průběžného hodnocení Světového poháru. Zvítězila Finka Kaisa Mäkäräinenová, Veronika Vítková skončila s jednou chybou čtvrtá.

Solidní závod odjela i Eva Puskarčíková, která musela na dva trestné okruhy a obsadila 13. místo. Lucie Charvátová jela šest kol navíc a byla osmadvacátá. Ještě o místo hůř skončil v závodu mužů pětkrát při střelbě chybující Ondřej Moravec.

"Byl to opět velice podařený závod," řekl trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi. "Pokljuka je pro nás druhý přípravný domov a holkám to tady sedí."

Soukalová se od začátku držela v čele a skvěle střílela. "Při druhé položce měla čtyři hodně těsné rány, ale ostatní bez problémů," řekl Vítek. Soukalová nestačila jen na skvělou běžkyni Mäkäräinenovou a potřetí v sezoně vystoupila na stupně vítězů.

"Jsem strašně moc nadšená a obrovsky spokojená. V sobotu to bylo na trati mizerné, ale v neděli se mi síly vrátily. Nemusela jsem jet takovou kudlu, ale v balíku jsem mohla střádat síly," řekla Soukalová a pomohla jí i Vítková. "Která mne celé kolo odtáhla a vrátila mi sobotu. Pokud se budeme i v dalších závodech na trati potkávat a pomáhat si, budeme z toho obě profitovat," řekla Soukalová na webu svazu.

Po třetí zastávce na střelnici dokonce jely první Vítková a druhá Soukalová. "Byla jsem překvapená, když jsme se s Gábinou objevily na čele," řekla Vítková. Až do poslední rány žila naděje, že budou spolu na stupních vítězů stejně jako v lednu 2014, kdy to dokázaly při vytrvalostním závodu v Ruhpoldingu. Vítková ale netrefila dvacátý terč. "Ta poslední rána mě trošku mrzí. Pódium je přece jenom pódium," řekla Vítková. "Byla to kalibrová rána na sedm hodin. Škoda," řekl kouč.

Šestadvacetiletá Soukalová díky druhému místu získala zpět žlutý trikot vedoucí ženy SP a před Francouzkou Marií Dorinovou Habertovou vede o 14 bodů. "Co mě teď čeká? Jednodenní zastávka doma, proložená galavečerem Sportovec roku, a pak hned návrat do hor, do Rakouska. Jedu tam trénovat, ale společnost mi bude dělat Petr (přítel badmintonista Koukal) i rodiče. Do Česka se vrátím asi až na jaře," smála se.

Soukalová se 28. prosince s Moravcem představí na exhibici v Schalke Areně v Gelsenkirchenu. Další díl sezony SP je na pořadu v německém Oberhofu od 6. do 10. ledna.

Moravec selhal při střelbě

Moravec znovu přišel o naději na dobrý výsledek při první střelbě. Vleže minul dva terče, při dalších třech zastávkách na střelnici vždy chyboval jednou a celkem musel na pět trestných kol. Dlouho jel osamocen poslední, ale v závěrečném kole předstihl domácího Klemena Bauera. Za vítězem zaostal jediný Čech v závodě o tři minuty a 20 sekund.

V boji o vítězství se do posledního kola vydala pětice závodníků složená z Norů Oleho Einara Björndalena a Emila Hegleho Svendsena, Němců Andrease Birnbachera, Simona Schemppa a Francouze Jeana Guillauma Béatrixe. Tempo udával Svendsen, jenže na cílové rovince ho předstihl Francouz, který jako jediný z třicítky startujících neminul ani jeden z dvaceti terčů. Třetí skončil Björndalen.