Skvělí Češi! Soukalová ve finiši brala STŘÍBRO, Šlesingr má BRONZ

0
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana

Parádní odpoledne prožili čeští biatlonisté na Světovém poháru v Ruhpoldingu. Michal Šlesingr si nejdříve dojel ve stíhačce na 12,5 kilometru z osmého místa pro bronz, který je první mužskou medailí v této sezoně. Gabriela Soukalová pak na desetikilometrové trati získala stříbro, když o zlato přišla až ve finiši s Laurou Dahlmeierovou.

Soukalová po pátečním sprintu, kde přišla o vítězství kvůli zapomenuté hůlce na střelnici, ve stíhačce dlouho vedla i díky bezchybné střelbě. Jenže na poslední položce jednou minula, a i když vyjela z trestného kola o 13 sekund před Dahlmeierovou, ta ji nakonec dostihla a ve finiši nedala Češce šanci.

I tak si ale Soukalová upevnila vedení v celkovém pořadí Světového poháru. Veronika Vítková dojela sedmá, největší posun udělala Lucie Charvátová, která se propracovala ze 42. na dvacáté místo.

Gabriela Soukalová nedokázala na drtivý finiš Laury Dahlmeierové (vlevo) odpovědětFoto Petr Slavík/Český biatlon

"Budeme zase chválit a jsme rádi, že to takhle můžeme dělat. Doufám, že nám to takhle vydrží," řekl trenér žen Zdeněk Vítek v České televizi.

Soukalová vyrážela na rozbředlou trať druhá a první kolo jela s Dahlmeierovou, další Němkou Franziskou Hildebrandovou a Finkou Kaisou Mäkäräinenovou. První tři položky zvládla čistě a vždy jí jedna soupeřka ubyla. Po třetí střelba tak jela ve vedení s půlminutovým náskokem před Dahlmeierovou.

Na poslední stojce Soukalová jednou minula, zatímco Němka střílela čistě, přesto ještě česká reprezentantka jela v čele s náskokem 13,3 vteřiny. Její vedení se ale každým metrem snižovalo a v zatáčce před stoupáním na stadion ji Dahlmeierová předjela. Ve finiši už česká závodnice neměla síly, aby zkusila zabojovat o výhru.

"Gábina předvedla v globálu perfektní výkon, ale ta jedna rána samozřejmě mrzí, protože Laura tady má běžeckou formu jako řemen," řekl Vítek.

Šlesingr má první bednu

Michal Šlesingr si ve stíhačce vylepšil své páteční osmé místo a dotáhl to až na stupně vítězů, když hlavně díky bezchybné střelbě skončil třetí, jen 9 desetin vteřiny za druhým Martinem Fourcadem. Na vítězného Rakušana Simona Edera ztratil 5,1 vteřiny. Na výborném osmém místě dojel Ondřej Moravec , Michal Krčmář byl po životním dvanáctém místě ve sprintu jednadvacátý.

Šlesingr vyjížděl do závodu jako osmý po pátečním sprintu, ale na stupně vítězů ho katapultovala skutečnost, že mezi elitní patnáctkou byl jediný, kdo "vyčistil" všech dvacet terčů. K tomu přidal šestý nejlepší čas na trati.

Michal Šlesingr se chlubí bronzovou medailí ze stíhačky v Ruhpoldingu. První mužskou v této sezoně.

Na stavech sice nebyl nejrychlejší, ale taktika se mu vyplatila. Po druhé střelbě se pohyboval ve skupině kolem sedmého místa, po třetí "stojce" se posunul na šestou pozici, ale jel sám a na vedoucí pětici měl manko deseti sekund.

Vše rozhodla závěrečná střelba. Zatímco všichni s výjimkou Edera v čele chybovali, Šlesingrovi nezůstal žádný terč černý a rázem se dostal na třetí pozici. Za ním se jej sice snažil dojet Tarjei Bö, ale český biatlonista využil toho, že se vezl za Fourcadem.

Do cílové rovinky vjížděl po jeho boku, ale na stříbrnou pozici se nakonec neprotlačil. "Předvedl skvělý výkon, střelba výborná," pochválil ho v České televizi kouč Ondřej Rybář.

Eder vyhrál díky tomu, že měl pouze jednu chybu, zatímco Fourcade dvě, Tarjei Bö tři a jeho bratr Johannes, vítěz pátečního sprintu, dokonce čtyři. Šlesingr se dostal na stupně vítězů v individuálním závodu pojedenácté v kariéře; naposledy ten pocit prožil loni právě v Ruhpoldingu, kde byl rovněž třetí v závodu s hromadným startem.

Moravec byl ve sprintu třináctý, ale dvě rychlopalby vleže ho poslaly na dohled k pódiu. Z boje o medaili ho ale nakonec vyřadily dvě chyby, po jedné na stavech vestoje.

"Z toho jsem trochu smutnej, že tam jednu zbrklou ránu udělal, ta druhá rána byla těsně. S tím nejde pomýšlet na stupně vítězů, dneska k nim ale měl hodně blízko," upozornil Rybář.