Ivo Pospíšil
22. března 2016 • 11:15

Selfie, couvačka, hůlky i trable. Jak si Soukalová došla pro glóbus

0
  • Projděte si sezonu Gabriely Soukalové závod po závodu až ke křišťálovému globuProjděte si sezonu Gabriely Soukalové závod po závodu až ke křišťálovému globuFOTO: Petr Slavík/Český biatlon, Facebook, EPA

Pohádku dopsala až do konce. O desateru podniků, o dvaatřiceti závodech a šestadevadesáti položkách, jimž čelila. „Je to jak z říše snů,“ smála se Gabriela Soukalová. Z biatlonové princezny se stala definitivně královna a jako symbol jejího vladařství si v neděli převzala velký křišťálový glóbus. Podívejte se na její královskou sezonu plnou radostí, trablů a tradičně i humorných přehmatů.

• SP ÖSTERSUND - Odstřelené zlato i první triumf

Gabriela Soukalová se zlatou medailí ze sprintu v ÖstersunduFoto Petr Slavík/Český biatlon

29. listopadu - 6. prosince 2015

V úvodním vytrvalostním závodě si sice odstřelila výhru poslední ranou a zlobila se, že „už to zase začíná“, nicméně hned ve sprintu vyhrála a poprvé od ledna 2014 na sebe navlékla žlutý dres. „Už jsem v to nedoufala,“ říkala. Zisk 140 bodů v prvním díle SP byl jejím nejlepším startem v kariéře.

VÝSLEDKY GS

3. místo ve smíšené štafetě, 5. místo ve vytrvalostním závodě, 1. místo ve sprintu, 5. místo ve stíhacím závodě

ÚSPĚŠNOST STŘELBY

91,9 % (57 tref/62 ran) vleže: 96,6 %, vestoje: 87,5 %

NÁSKOK

+ 5 bodů

1. Soukalová 140, 2. Wiererová 135, 3. Dorinová Habertová 135

• SP HOCHFILZEN - Hůlky i první na tiskovce

Gabriela Soukalová se musela vracet ve sprintu pro upadlou hůlku, teď doufá, že už se jí to nestane...Foto Petr Slavík/Český biatlon, Instagram.com/gabrielasoukalova/

11. prosince - 13. prosince 2015

Zatrhla německou hegemonii, která v Rakousku vylétla. Bronzem ve stíhacím závodě získala svou první bednu v Hochfilzenu (jinak byly v top 4 tři Němky) - i když se vracela pro zapomenutou hůlku na střelnici. Prvně také přiznala problémy se zrakem, ale i pobavila, když přišla jako první na tiskovou konferenci: „Je to historický moment, co?“ smála se.

• SP POKLJUKA - Bez žluťáska jen den

Gabriela Soukalová v objetí Kaisy Mäkäräinenové v cíli závodu s hromadným startem v PokljuceFoto Petr Slavík/Český biatlon

17. prosince - 20. prosince

První trable. Ve sprintu si nejprve odstřelila výhru, když předtím ulehla k vystříleným terčům, a ve stíhačce ani čtvrtá příčka nestačila ubránit se ataku Dorinové Habertové. Ta jí ale žlutý dres vzala jen na den, než Soukalová skončila druhá v masáku. „Návrat žluťáska? Je to pecka,“ smála se. Od té doby už do čela nikoho nepustila.

VÝSLEDKY GS

5. místo ve sprintu, 4. místo ve stíhacím závodě, 2. místo v závodě s hromadným startem

96 % (48 tref/50 ran) vleže: 96 %, vestoje: 96 %

NÁSKOK

+ 14 bodů

1. Soukalová 359, 2. Dorinová Habertová 345, 3. Hildebrandová 307

• SP RUHPOLDING 1 - Další hůlka, ale náskok roste

Gabriela Soukalová se svou druhou stříbrnou medailí ve dvou dnech. Ve stíhačce přišla o zlato až ve finiši s Němkou Laurou Dahlmeierovou.Foto Petr Slavík/Český biatlon

8. ledna - 10. ledna

Nový rok, stará forma. Triumf ve sprintu jí přitom sebrala neposedná hůlka, jež zůstala zapíchnutá v koberci. Češka se pak pro ni musela vracet a padla ve finiši s Hildebrandovou o 0,3 vteřiny. „Jsem prostě zmatkař,“ krčila rameny. I tak ale zvýšila trhák v čele a začalo se již mluvit o šancích v SP.

VÝSLEDKY GS

94 % (47 tref/50 ran) vleže: 100 %, vestoje: 88 %

NÁSKOK

+ 35 bodů

1. Soukalová 503, 2. Dorinová Habertová 468, 3. Hildebrandová 423

• SP RUHPOLDING 2 - Na start pozdě, ale pro zlato

Gabriela Soukalová a její bronzové selfie na stupních vítězů s Italkou Dorotheou Wiererovou a Kaisou Mäkäräinenovou z Finska (vlevo)Foto Facebook.com/biatlon.cz/Petr Slavík

13. ledna - 17. ledna

Po třetím místě ve vytrvalostním závodě si udělala selfie na bedně s Wiererovou a Mäkäräinenovou a v masáku zase přivodila infarkt kouči Zdeňku Vítkovi, když málem zmeškala start a dojela na něj až minutu před výstřelem. Pikantně pak ten závod vyhrála. „Někdy si připadám jako autista,“ říkala. Štafetu nejela, aby šetřila síly.

• SP ANTERSELVA - Poprvé bez bedny, ale vysoko

Český tým slaví bednu! České biatlonistky v neoblíbené Anterselvě urvaly stříbrné medaile.Foto Petr Slavík/Český biatlon

21. ledna - 24. ledna

Poprvé podnik, kde v individuálních závodech zůstala bez bedny. Ve vysokohorské Anterselvě, kde se jí dlouhodobě nedaří, měla další umístění v top 10 cenu zlata. Dorinová Habertová zde byla ještě níž a Češka zvedla náskok už na 88 bodů. Podnik zakončila 2. místem ve štafetě.

• SP CANMORE - Bronzová couvačka pro fanoušky

Gabriela Soukalová projela cílem závodu s hromadným startem v Canmore jako třetí. A pozadu.Foto Petr Slavík/Český biatlon

4. února - 7. února

Místo Dorinové Habertové vyskočila nová soupeřka, Dorothea Wiererová, ale ani obávaný časový posun (-7 hodin) a cesta do Kanady Soukalovou neoslabily. V masáku zaujala couváním do cíle na třetím místě. „Chtěla jsem zamávat našim fanouškům,“ bránila se, že by snad zesměšňovala soupeřky.

VÝSLEDKY GS

7. místo ve sprintu, 3. místo v závodě s hromadným startem, 10. místo ve smíšené štafetě

92,6 % (38 tref/41 ran) vleže: 95 %, vestoje: 90,4 %

NÁSKOK

+ 91 bodů

1. Soukalová 763, 2. Wiererová 672, 3. Dorinová Habertová 657

• SP PRESQUE ISLE - Tři zlaté i předčasný start

Zase první! Gabriela Soukalová se raduje z vítězství ve stíhačce v Presque IsleFoto Petr Slavík/Český biatlon

11. února - 13. února

Stěžovala si na špinavý pokoj, kde hučelo čerpadlo, ale právě zde, v mrazu -17 °C a s náplastmi pod očima, kdy vypadala jako Zorro, získala rozhodující náskok. Po dvou výhrách, přičemž do stíhačky odstartovala málem předčasně, byla v čele o 135 bodů! „To mi hodně pomůže,“ uznala poprvé nejvyšší ambice v SP.

• MS OSLO - Tři brambory a rostoucí soupeřka

Gabriela Soukalová dala do finiše vytrvalostního závodu vše, na medaili to ale nestačiloFoto Petr Slavík/Český biatlon

3. března - 13. března

Vrchol sezony, v němž byla favoritkou, jí však ukázal odvrácenou tvář. „Mrzí to, medaili jsem chtěla,“ připustila, když odjížděla z Osla s prázdnou, ač stupně třikrát těsně obtesávala. Co ale bylo horší, Marie Dorinová Habertová se v tu chvíli vrátila po šesti medailích zase do hry o triumf v SP.

VÝSLEDKY GS

6. místo ve smíšené štafetě, 4. místo ve sprintu, 11. místo ve stíhacím závodě, 5. místo ve vytrvalostním závodě, 6. místo ve štafetě žen, 4. místo v závodě s hromadným startem

17. března - 20. března

Navzdory problémům s časovým posunem a bolavým krkem se psychicky zvedla a udusila naději Dorinové Habertové hned úvodu. Po druhém místě ve sprintu jí stačilo v jednom ze dvou závodů i 9. místo, což zvládla hned v neděli. „Je to splnění snu,“ hlesla. Poslední závod se pak ani nejel.