Strachová dojela ve Flachau pátá, vládla znovu Slovenka Zuzulová

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Lyžařka Šárka Strachová skončila ve slalomu Světového poháru ve Flachau pátá a klesla v pořadí disciplíny na třetí místo. Před ní se dostala Slovenka Veronika Velez-Zuzulová, která dnes v rakouském středisku vyhrála stejně jako v úterý. Úspěch slovenských lyžařek korunovala třetím místem Petra Vlhová. Druhá byla Švédka Frida Hansdotterová a dál vévodí hodnocení slalomu.

Po prvním kole byla Strachová čtvrtá a na vedoucí Francouzku Nastasii Noensovou ztrácela 42 setin. Závod pod umělým osvětlením a za drobného sněžení byl vyrovnaný, devět slalomářek se vměstnalo do devíti desetin. "Trať byla jednoduše postavená, ten profil není tak náročný. Sníh byl měkký," řekl Strachová v rozhovoru pro ČTK.

Ve druhém kole zajela šestý čas a po projetí cílem byla druhá za Vlhovou. Před ni se už dostaly jen Hansdotterová a Velez-Zuzulová. Jako poslední jela Noensová a vedení neuhájila, ale Strachovou porazila o setinu. "Páté místo je určitě fajn, ale samozřejmě jsem dneska chtěla víc," podotkla Strachová.

Po čtvrtém místě po prvním kole s malou ztrátou chtěla útočit na pódium. "Útočila jsem, ale dneska to holt nevyšlo," litovala. "K prvnímu místu mi chybí dvě perfektní jízdy. Ani v úterý nebyly ty jízdy perfektní, nepovedl se mi začátek, tam zůstalo viset to zlato. A také dnes to bylo o tom zajet perfektní jízdy. A to se nepovedlo," prohlásila.

Už když dojela druhé kolo v silném sněžení a za horší viditelnosti, tušila, že když není v čele, na stupně vítězů nedosáhne. "Pocit z jízdy jsem ale měla docela dobrý. Tady to nejsou podmínky, které mám ráda, přesto jsem byla druhá a pátá. Dneska spokojenost tak na půl," uvedla.

Ani tentokrát žádná další česká lyžařka Strachovou mezi třicítkou v druhém kole nedoplnila. Martina Dubovská obsadila 45. místo a Gabriela Capová byla poslední dvaašedesátá.

Do konce sezony zbývají ještě tři slalomy. Další se jede 31. ledna v Mariboru, pak po více než měsíční pauze 6. března na Slovensku v Jasné a na závěr ve finále SP ve Svatém Mořici.

V hodnocení slalomu je Strachová třetí o 24 bodů za Velez-Zuzulovou. Na vedoucí Hansdotterovou ztrácí už 109 bodů a bude muset ve zbylých třech závodech výrazně bodovat, aby měla šanci na vysněný malý křišťálový glóbus.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Flachau (Rakousko):

Ženy - slalom: 1. Velez-Zuzulová (SR) 1:49,99 (55,68+54,31), 2. Hansdotterová (Švéd.) -0,20 (55,71+54,48), 3. Vlhová (SR) -0,53 (56,10+54,42), 4. Noensová (Fr.) -0,72 (55,51+55,20), 5. Strachová (ČR) -0,73 (55,93+54,79), 6. Holdenerová (Švýc.) -0,93 (56,18+54,74), 7. Lösethová (Nor.) -1,57 (56,40+55,16), 8. Gisinová (Švýc.) -1,61 (56,17+55,43), 9. Thalmannová -1,89 (56,12+55,76), 10. Grünwaldová (obě Rak.) -1,93 (57,53+54,39), ...v 1. kole 45. Dubovská 58,72, 62. Capová (obě ČR) 1:03,36.

Průběžné pořadí slalomu (po 7 závodech): 1. Hansdotterová 505, 2. Velez-Zuzulová 420, 3. Strachová 396, 4. Vlhová 320, 5. Holdenerová 302, 6. Lösethová 287.

Průběžné pořadí SP (po 19 závodech): 1. Gutová (Švýc.) 738, 2. Vonnová (USA) 700, 3. Hansdotterová 661, 4. Lösethová 487, 5. Velez-Zuzulová 420, 6. Strachová 396, ...104. Křížová (ČR) 6.

Krýzl bodoval, Bank po pádu odstoupil

Sjezdař Kryštof Krýzl bodoval 25. místem v závodu Světového poháru v kombinaci ve Wengenu. Ondřej Bank po pádu v cíli sjezdu do druhé části nenastoupil, další Čech Ondřej Berndt slalom nedokončil. Vyhrál Nor Kjetil Jansrud, který o čtyři setiny odsunul na druhé místo krajana a vítěze sjezdařské části Aksela Lunda Svindala. Třetí skončil o dalších devět setin zpět Francouz Adrien Théaux.

Krýzl byl po sjezdu až na 45. místě, ve slalomu si polepšil o dvacet příček. Nahrál mu i fakt, že devět závodníků včetně Švýcara Carla Janky či Američana Teda Ligetyho vypadlo, dalších šest včetně Banka do druhé části vůbec nenastoupilo. Bank v aktuální sezoně dosud nebodoval a nedokončil už sedmý závod z devíti, z toho šestý v řadě za sebou.

Devětadvacetiletý Krýzl dosáhl v této sezoně na body počtvrté, nejlépe byl 20. v obřím slalomu ve Val d´Isere. Na vítězného Jansruda ztratil tři a půl sekundy.

Jansrud za Svindalem po první části zaostával o devět desetin, sedmý nejlepší výkon ve slalomu mu nakonec těsně zajistil dvanáctý triumf v SP. V této sezoně se radoval podruhé po výhře v paralelním obřím slalomu v Alta Badii. Druhý muž seriálu Svindal aspoň snížil náskok průběžně vedoucího Rakušana Marcela Hirschera, který v kombinaci nestartoval, na 85 bodů.

Banka na sjezdovce, kde před rokem skončil osmý, viditelně limitoval zraněný kotník. Na Svindala ztratil téměř pět sekund, v cíli navíc spadl a zabrzdil až o bariéru.

Před startem si Bank vzal vzhledem k přetrvávajícím problémům s kolenem a kotníkem dva prášky tlumící bolest. "Vyzkoušel jsem si vzít dva ibáče a bylo to trochu lepší, ale je to pro mě hrozně bolavý lyžování," řekl sjezdař.

Večer před kombinací probíral ideální stopu s poradcem Kristianem Ghedinou z Itálie. "Docela se mi to podařilo trefit, akorát v některých pasážích nejdu tak čistě a není to ono a úplně asi nejely lyže. A i ta jízda nebyla pořád ideální," řekl Bank.

Vzhledem k tomu, že po sjezdu nefiguroval do třicítky, rozhodl se slalom nejet. "Budu šetřit síly na sjezd, koleno ve slalomu bolí úplně nejvíc," vysvětlil.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - kombinace:

1. Jansrud 2:37,61 (1:49,00+48,61), 2. Svindal (oba Nor.) -0,04 (1:48,10+49,55), 3. Théaux -0,13 (1:48,82+48,92), 4. Mermillod Blondin (oba Fr.) -0,28 (1:49,74+48,15), 5. Paris (It.) -0,49 (1:49,44+48,66), 6. Gisin (Švýc.) -0,96 (1:49,80+48,79), 7. Kosi (Slovin.) -1,12 (1:50,60+48,13), 8. Baumann -1,30 (1:50,43+48,48), 9. Kriechmayr (oba Rak.) -1,32 (1:50,17+48,76), 10. Fill (It.) -1,38, ...25. Krýzl -3,51 (1:51,84+49,28), Bank nenastoupil do slalomu, Berndt (všichni ČR) nedokončil slalom.

Průběžné pořadí SP (po 17 závodech): 1. Hirscher (Rak.) 801 b., 2. Svindal 716, 3. Kristoffersen (Nor.) 571, 4. Jansrud 511, 5. Neureuther (Něm.) 350, 6. Théaux 335, ...97. Krýzl 23.