Martin Hašek
26. ledna 2016 • 17:07

Šéf Hamza: Ostatní na biatlon žárlí. Děti chtějí flintu jako Gábina

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Rivalita těch dvou sportů ho osobně netrápí. Jiří Hamza je šéfem českého biatlonu, jehož popularita letí do vesmíru. O víkendu ale jako předseda organizačního výboru Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě přihlížel smutnému odrazu bývalé slávy běhů na lyžích, která se zračila na prořídlých tribunách ve Vysočina Areně. „Ta konfrontace mi byla osobně nepříjemná,“ říká Hamza. 



Jiří Hamza žije na rozhraní dvou světů. Šéfuje českému biatlonu, který fanoušky táhne, o čemž svědčila loňská stotisícová návštěva na závodech Světového poháru právě v Novém Městě na Moravě. Když Hamza hovoří o biatlonu, používá osobní zájmeno my. Jako šéf běžkařské Zlaté lyže ale být spokojený nemůže. „Byl to pro mě šok,“ komentuje Hamza návštěvu na víkendových závodech Světového poháru, kde se lidé na obřích tribunách ztráceli.

Zlatá lyže, to byl přece vždycky divácký festival. Proč je podle vás takový rozdíl v současné popularitě biatlonu a běžeckého lyžování v Novém Městě?
„Já jsem tady v neděli stál a přemýšlel, jestli to má smysl dělat. Děláte to pro lidi a přijde jich méně než na IBU Cup. Mně to bylo osobně nepříjemné. Základ jsou ti závodníci, které moc nemáme. Éra, kdy tady byli Kača Neumannová a Lukáš Bauer, je pryč. Sport je v sinusoidách, my (biatlon – pozn. red.) taky nebudeme furt nahoře. Myslím si, že je to velice složité i tím, jak je to nastavené seshora.“

Jak to myslíte?
„Všeobecně jsou běžky hrozně málo atraktivní. Když vidím čísla z Eurovize, světová federace by na to měla reagovat. Jestli mám říct svůj upřímný názor na situaci v Česku, v době velké slávy se zaspalo s výchovou děcek. Je tam vytvořené vakuum, bude chvíli trvat, než se zacelí. Biatlonový boom jim bere děcka, pozice lyžování je složitější. Ale biatlon byl dlouho podceňovaný. Bereme to s pokorou. Bylo období, kdy jsme byli lyžaři přehlížení, ale my se snažíme tak nechovat. Nabádáme lidi, abychom se chovali pokorně. Je logické, že taky půjdeme do vlny, sinusoidy.“

Dominance Norů se musí omezit

Proč podle vás běžky teď tak netáhnou?
„Dominance Norů je tak brutální, že pokud nezasáhnou seshora a neomezí to, je to pro ostatní úplně demotivující. Rozumím, že Norové chtějí závodit. Ale zavedl bych limity jako u nás. Pokud se i jiné státy dostanou do desítky, bude to hned něco jiného. Když Norové nasadí národní skupiny a ve dvacítce mají šestnáct závodníků, musí být sport logicky v pozici, kde je. Musí to nějak zatraktivnit. Rozumím tomu, že divák se nechce dívat na padesátku, kde čtyřicet osm kilometrů nikdo nezávodí, poslední dva kilometry se Northug zvedne z lyží a je rozhodnuto.“

Návštěvnost SP biatlon 2015

Pátek 32 000
Sobota 33 000
Neděle 35 400
Celkem 100 400

Návštěvnost SP běžeckého lyžování 2016

Sobota 4500
Neděle 3500
Celkem 8000

Přesto, očekával jste, že budou při Zlaté lyži tribuny ve Vysočina Areně poloprázdné?
„Pro mě to byl taky šok, a ta konfrontace mi byla osobně nepříjemná. Chceme, aby areál v Novém Městě byl využívaný běžkaři i kolaři. Když akci děláte, chcete, aby lidi přišli. Nadšení a dobrá nálada ale nepanovaly. Byla to tvrdá srážka s realitou, z mého pohledu nečekaně tvrdá… Moc z toho nevidím cestu ven. V neděli jsem o tom celý den přemýšlel. I biatlonový IBU Cup měl větší šťávu než toto. Ze strany FIS to není dobře. Oni to přece musí cítit, vždyť na ty závody nechodí lidi nikde, ani na Tour de Ski.“

Kde se stala chyba v Novém Městě, kde lidi ještě před pár lety běžecké závody hltali?
„Udělali obrovskou chybu, že nás vyřadili z kalendáře. Nit se přetrhla a biatlon to převálcoval. Kdyby byl v Novém Městě závod každý rok, úbytek by nebyl tak obrovský.“

Absolutně necitlivý zásah

Takže vidíte zlom ve chvíli, kdy Zlatá lyže zmizela z programu Tour de Ski, na jejímž programu byla v prvních ročnících pravidelně?
„Capol (bývalý šéf Světového poháru) nás vyřadil vyloženě kvůli marketingu. Dali to do Oberhofu, kde to ani nechtěli pořádat. Vyblokovali několik destinací a nastrkali to tam, kde lidi nechodí. Byl to absolutně necitlivý zásah do prostředí. Přetrhlo se to, lidi se naučili chodit na něco jiného. Teď se na to blbě navazuje. Je chyba, že z Nového Města vypadly. Před dvěma roky tady byly sprinty, takže tady distanční závody chyběly čtyři roky. Lidi se odnaučili chodit. Mediální trh je tak silný a dostupnost informací je tak obrovská, že si lidi vybírají, za co utratí peníze.“

Vy jste přitom tentokrát za lístky ani peníze nechtěli…
„Co můžete udělat víc, než že dáte Světový pohár zadarmo. Nevím, jestli je na naší straně ještě nějaký potenciál.“

Sledovanost SP běhu na lyžích 2016

SOBOTA Individuální závody průměrná sledovanost 330 000 zásah 650 000 (ČT sport - společný přenos s biatlonem)
 NEDĚLE  Ženské štafety  průměrná sledovanost 110 000 zásah 280 000 (ČT2)
   Mužské štafety průměrná sledovanost 95 000  zásah 370 000 (ČT2) 

Sledovanost SP v biatlonu 2015

PÁTEK Smíšená štafeta průměrná sledovanost 700 000 zásah 1 200 000 (ČT sport)
 SOBOTA  Sprinty  průměrná sledovanost 700 000 zásah 1 200 000 (ČT sport)
 NEDĚLE  Stíhací závody průměrná sledovanost 870 000  zásah 1 500 000 (ČT sport)

Neuškodily také změny v trase, kde teď chybějí některé tradiční části jako Tatry či esíčka?
„O tom to vůbec není. Když jste šel o víkendu pod esíčka, lidí tam taky moc nebylo. Dřív se lidi rvali, aby mohli stát u trati, dnes je tam jedna prořídlá řada. Přečtete si, že vyhrál Sundby nebo Northug, je to jedno. Víte, že vyhraje jeden z nich. Johaugová vyhrává o parník. Oni si to užívají, ale nevím, jestli to pro ten sport není ubíjející.“

Přiznáváte, že vám tenhle stav není příjemný i z toho důvodu, že biatlonový úspěch začíná zástupcům jiných sportů jít trochu na nervy…
„Oni na biatlon žárlí, já se až bojím cokoli říct, aby nenastal střet. Sedím na obou židlích, cítím, že tam podtext závisti je, není to dobře. Ale my to tak necítíme. Já to nechci hrotit. U nás to taky půjde dolů, to je logické. Ale nějaké talenty tam vidím. Vidím, že i v Novém Městě přijdou děcka na stadion, rok jezdí a pak řeknou: Dejte mi flintu na záda. Jak je biatlonu všude plno, strkají je do toho i rodiče. Gábina do toho... Já bych nevolil jinak. Ale musíme komunikovat citlivě. Nechci vůči lyžařům vystupovat expresivně.“

Nemáte radost, že se po skromných letech teď všechno kolem biatlonu točí?
„Tak to vůbec není. Byl bych sám proti sobě, kdybych chtěl, aby běžky nebyly úspěšné. Nehledě na to, Lukáš Krejčí (reprezentační trenér běžkařů) je biatlonista, s kterým jsme proti sobě za mlada běhali. Mně je to líto. Doba, kdy se chodilo na Zlatou lyži v počtu, v kterém se chodilo, je pár let pryč.“

Jak se dá porovnat mezinárodní sledovanost závodů Světového poháru v biatlonu a běžeckém lyžování?
„Na mítinku v Oslu nám říkali, že loňské biatlonové závody Světového poháru v Novém Městě sledovalo v televizi 190 milionů lidí, to bylo o 22 milionů víc než v Ruhpoldingu. Běžkařské údaje nemám, ale staré porovnání se pohybovalo na šestině. Souvisí to s marketingem FIS, jsou to dva neporovnatelné světy.“

Budete mít přesto nadále zájem o pořádání běžkařských závodů v Novém Městě?
„Určitě. Pokud svaz lyžařů bude mít zájem, my to rádi s nimi budeme dělat. Petra Nováková je talent, věřím, že do olympiády bude patřit do desítky a bude to vyznívat trochu jinak. Lidi se na to natáhnou. Musí se přečkat krizové období.“

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud