Martin Hašek
3. března 2016 • 14:20

Šest miliard pro sport? Malý zázrak, tvrdí ministryně Valachová

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pokud to opravdu vyjde, český sport se po letech dočká znatelného navýšení podpory ze státního rozpočtu. Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová zažádala pro rok 2017 o částku 6 miliard korun, která by k současné podpoře přidala víc než dvě miliardy. „Ministr financí tuto částku akceptoval,“ říká Valachová.



Stále běží boj o daňové asignace loterijních firem, víc než půlmiliardovou injekci pro mládežnické trenéry. Kateřina Valachová ale s výhledem na rozpočtový příspěvek na příští rok v rétorice chudších vrabců v hrsti a bohatších holubů na střeše tvrdí: „Možná je nějaký holub na cestě.“

O navýšení prostředků ze státního rozpočtu pro sport se už mluví dlouho, jaké zprávy tedy máte vy?
„My jsme jako ministerstvo uplatnili žádost, aby se na příští rok jednalo o částku šesti miliard. Odpovídá to zhruba tomu, co jsem říkala už dříve v rámci komunikace se sportovním prostředím. Koneckonců, v posledních dnech, ač to není úplně obvyklé, ministr financí tuto částku akceptoval. Je to poměrně významné navýšení.“

Když říkáte, že vaši žádost ministr financí akceptoval, znamená to, že je jisté, že částka šesti miliard pro sport v rozpočtu pro příští rok bude?
„V tuhle chvíli ministr financí akceptuje šest miliard pro sport z hlediska kapitoly ministerstva školství. A pokud to schválí vláda, tak je to už jistotou. Důležité je, že ministr financí toto sdělil na koaliční radě. Je zcela přirozené, že z hlediska sportování mládeže to má podporu i u zbývajících dvou koaličních stran. Vnímám to tak, že je tam shoda na posílení rozpočtu v tomto ohledu.“

Takže věříte, že to vyjde?
„Doufám, že sporťáci a sporťačky budou se mnou tento veřejný příslib střežit v měsících rozpočtového vyjednávání. Ale samozřejmě musím přiznat, že ostatní kolegové, ministři a ministryně, bezpochyby žárlivě sledují tento malý zázrak, který se narodil na půdě sněmovny. Ale jsem připravená hájit, proč šest miliard potřebujeme, a že to má velké synergie do zdatnosti a zdravosti i vzdělanosti celé populace.“

Sport také v současnosti bojuje za zachování asignací, daňových odvodů loterijních firem v jeho prospěch, v zákonech o hazardu. Jak vnímáte současnou situaci?
„Asignace z vládního návrhu vypadly a je to vážná věc. Je důležité, aby byla zachována rozmanitost financování sportu, aby se mohl spolehnout, že prostředky na podporu sportování a zejména u dětí a mládeže dostane bez ohledu na to, kdo zrovna zasedá ve vládě. Nicméně v tuto chvíli asignace nejsou, protože nejsou součástí vládního návrhu.“

Proč to tak je?
„Ministr financí vystoupil proti asignacím jako takovým. To byla jedna rovina, druhá je otázka transparentnosti rozdělování takto plynoucích prostředků ze strany Českého olympijského výboru.“

Slýcháte kritiku, že ČOV nehospodaří se svěřenými prostředky z asignací správně?
„Koneckonců i pan předseda ČOV Kejval o tom hovořil. Sám informoval o spekulacích a požádal o nařízení kontroly, aby předešel možným spekulacím v tomto duchu. Já nemám důvod Českému olympijskému výboru nevyhovět. Máme společný zájem, aby všechno klapalo, jak má. Přejeme si, aby sportovní prostředí nebylo spojováno s žádným stínem.“

Zůstanou tedy v zákoně odvody pro sport na základě asignací?
„To je v tuto chvíli otázka jednání mezi mnou a ministrem financí. Věřím, že se budeme vzájemně informovat o názorech a podaří se nám najít shodu.“

Do třetího čtení půjdou pozměňovací návrhy, které s odvody počítají. Podle jednoho z nich by osobu, která by prostředky přerozdělovala, určovalo ministerstvo školství. Podle dalších by toto právo mělo zůstat ČOV. Který návrh má šanci na úspěch?
„Z mého pohledu, jak vnímám atmosféru ve sněmovně, se domnívám, že spíše má větší naději podpora té určené osoby. Dohodli jsme se, že budeme s ministrem financí o asignacích jednat, neuzavírám žádnou z variant. Ale je jasné, že musíme najít shodu nejpozději do třetího čtení, kdy se bude hlasovat o zákonu o loteriích.“

Když ne ČOV, kdo by měl být tou pověřenou osobou?
„V tomto ohledu je třeba si říct, že Český olympijský výbor se do asignací dostal v souvislosti s pádem Sazky, kdy bylo třeba rychle hledat nějaký způsob financování sportu. A koho bychom vymysleli? Zcela přirozeně volba tehdy padla na Český olympijský výbor. Návrh, který počítá, že ministerstvo určí osobu a dá jí pravidla hry, vychází z toho, že se snažíme reagovat na různé pochyby. Na druhou stranu všichni víme, že subjektů, které to můžou být, asi tolik nebude. Je to hledání koaliční shody. Chtěla bych ale sportovní prostředí uklidnit, že jsme v návaznosti na jednání o loterijním zákoně prosadili, že už v tuto chvíli je pět set milionů korun na předpokládanou ztrátu asignací natvrdo ve směrných číslech rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na rok 2017. Rozhodně nehrozí, že by došlo k nějakému kolapsu.“

Jsou ještě další možnosti, jak sport podpořit?
„Pro roky 2018 a dál jsme se inspirovali slovenskou právní úpravou, která má možnost vazby procent loterijních výnosů z hlediska státního rozpočtu ve prospěch sportu, dané ministerské kapitoly. Mě jako ministryni zodpovědnou za systémovou podporu sportovního prostředí tohle hodně zajímá. Protože je to přesně ono, po čem jsem volala předchozí měsíce. V tuto chvíli budeme jednat, o jaké částky půjde z hlediska budoucnosti. Je potřeba to vyčíslit.“

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud