CELÝ SESTŘIH: Plzeň utíká Spartě. Slavii porazila 1:0 gólem Holendy

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?

Fotbalisté Plzně se znovu přiblížili zisku titulu. V dohrávce 19. kola první ligy doma porazili Slavii 1:0 a druhé Spartě už utekli na rozdíl pěti bodů. Takový náskok v posledních 10 kolech nestačil k titulu jen jednou z 11 případů, v roce 1995 Slavii. Plzeň měla velký tlak, ale velmi dobře chytajícího brankáře Martina Berkovce překonal jen střídající Jan Holenda.

V brance Slavie se poprvé od listopadu 2012 objevil Berkovec , který minulou sezonu strávil v Bohemians a od podzimu laboroval se zdravotními problémy. A už ve 2. minutě ukázal své kvality, když po závaru ve vápně zneškodnil velkou šanci Procházkovi a Hubníkovi zabránil v dorážce.

V 10. minutě chyboval Fialka a Mahmutovič šel sám na Berkovce. Gólman Slavii ale znovu zachránil. Krátce na to Mahmutovič tečoval centr Koláře a míč skončil na tyči. Do třetice se už Mahmutovič dočkal, ale jeho gól rozhodčí neuznal kvůli ofsajdu.

Slavia se po většinu utkání jen bránila a snažila se o brejky. Do nadějnějších pozic se dostával zejména Vukadinovič, ale obrana Plzně vždy stačila nebezpečí zažehnat. Na druhé straně se hezky uvolnil Vaněk, jeho střelu z 18 metrů však Berkovec vyrazil.

Jan Holenda hlavou rozhoduje o vítězství Plzně nad Slavií

Krátce po změně stran se radoval Mahmutovič, ale jeho gól znovu neplatil kvůli ofsajdu, stejně jako na druhé straně trefa Zmrhala. Mahmutovič smolné vystoupení zakončil hlavičkou z malého vápna nad. Následně ho na poslední půlhodinu nahradil Holenda.

Slavia nepotvrzovala, že na jaře patří k nejproduktivnějším týmům, a nadále se soustředila na udržení čistého konta. O to se ale staral hlavně brankář Berkovec, který nejprve zneškodnil Vaňkovu tvrdou střelu a vzápětí vynikajícím zákrokem vytáhl z pod břevna Vaňkovu hlavičku.

V 72. minutě už ale Berkovec kapituloval. Limberský poslal přihrávku za obranu a Holenda se hlavou trefil přesně k tyči. Byl to v české lize jeho první gól od listopadu 2009.

Ani inkasovaný gól nedonutil Slavii k větší ofenzivní snaze, a tak poprvé na jaře vyšla gólově naprázdno. Neprosadil se ani nejlepší ligový střelec Škoda , který si přitom právě v dnešním utkání měl říct o pozvánku do reprezentace.

Branka: 72. Holenda. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Fišer. ŽK: Hrošovský (Plzeň). Diváci: 11.675.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (61. Pilař ), D. Kolář (90. Hořava), Kovařík - Mahmutovič (60. Holenda). Trenér: M. Koubek.

Slavia: Berkovec - Mikula, Fialka, Bílek, Tamás - Baéz (86. Piták), Deli - V. Vukadinovič (80. Prošek), Kenija (71. Hrubý), Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Plzeň - Slavia: Gól Jana Holendy na 1:0

Plzeň - Slavia: Dva Berkovcovy zákroky proti Vaňkovi

Plzeň - Slavia: Šance Aidina Mahmutoviče

Plzeň - Slavia: Petrželovo šlápnutí na Keniovu nohu

Plzeň - Slavia: Gól Jaromíra Zmrhala z ofsajdu

Plzeň - Slavia: Druhý ofsajd před gólem Aidina Mahmutoviče