CELÝ SESTŘIH: Jablonec ztratil. S Bohemkou uhrál plichtu 2:2

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Fotbalisté Bohemians 1905 nečekaně remizovali v 2. ligovém kole na půdě Jablonce 2:2 a pokazili mu oslavy 70 let od založení klubu. "Klokani" na severu Čech dvakrát vedli po gólech Uruguayce Rafaela Acosty a Tomáše Čížka, za domácích srovnávali z penalty Tomáš Wágner a v 79. minutě střídající Lukáš Masopust. Jablonec se tak nenaladil očekávanou výhrou na čtvrteční odvetu 3. předkola Evropské ligy v Kodani, kde bude dohánět manko 0:1 z úvodního duelu.

"Chtěli jsme získat tři body, takže je to ztráta. Určitě by nám výhra pomohla i do Kodaně. Ale nesmí nás tenhle zápas hodit dolů, my tam pojedeme odhodlaní," řekl novinářům Wágner. Jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý udělal po porážce ve středečním utkání s Kodaní hned čtyři změny v sestavě a ani na lavičku se nedostal zraněný záložník Martin Pospíšil.

"Doktoři slibují, že na Kodaň bude. Co se týká těch dalších změn, chtěli jsme rozšířit herní vytížení na ostatní hráče," řekl Šilhavý. Také kouč Bohemians Roman Pivarník oproti prohranému prvnímu ligovému kolu se Zlínem zamíchal se složením týmu. Premiéru v české nejvyšší soutěži si například odbyl Uruguayec Acosta a hned po šesti minutách byla gólová. Bohemians se poprvé dostali do vápna, Akulinin poslal střílený centr před branku a Acosta zblízka propálil Hrubého.

CELÝ SESTŘIH: Jablonec - Bohemians 1905 2:2

"Acosta nemohl minulý zápas hrát, dnes předvedl výborný výkon," chválil Pivarník. Domácí ale už za necelých šest minut vyrovnali. Po souboji Wágnera se Šmídem odpískal sudí Paták penaltu a sám faulovaný se z pokutového kopu nemýlil. Za chvíli šel sám za hostujícího Zlámala Rossi, ale zakončení nezvládl a upadl.

Jablonec měl více ze hry a hrozil především Crnkič. Bosenský záložník nejprve pálil po rohu nad, poté jej vychytal Zlámal a při další šanci udělal před gólmanem kličku navíc. Na druhou straně Akulinin hlavičkoval do Hrubého. Akulinin ve 47. minutě využil obrovské chyby Beneše, nacentroval před bránu a Čížek hlavičkou do protipohybu Hrubého znovu poslal "klokany" do vedení.

Jablonec - Bohemians: Gól Rafaela Acosty na 0:1

"Byla to žákovská chyba. Chtěl jsem to hrát fotbalově, ale měl jsem to řešit dřevorubecky a někam ten balon odkopnout," litoval Beneš. Čížek vzhledem k tomu, že před sezonou opustil Jablonec, gól neslavil.

"Jsem za něj určitě rád, že pomohl Bohemce získat bod tady v Jablonci, kde bude málokdo bodovat. Ale bylo by blbé ho tady slavit," řekl Čížek. Beneš mohl hned vzápětí chybu odčinit, ale Zlámal jeho hlavičku vyrazil. "Mohl jsem se vykoupit, ale ta chyba by stejně zůstala," podotkl Beneš.

Chvíli na to doklepl Wágner z dorážky míč do sítě, ovšem pomezní rozhodčí posoudil jeho postavení jako ofsajdové. Jablonec dostával hosty pod stále větší tlak. Dvakrát hlavičkoval v dobré pozici Wágner, pokaždé však zamířil nad.

Jablonec - Bohemians: Wágner vyrovnal z penalty na 1:1

Vyrovnat se Severočechům povedlo až v 79. minutě. Rossiho sražená střela se dostala ke střídajícímu Masopustovi a ten sám před Zlámalem nezaváhal. Otočit skóre mohl za minutu další čerstvý hráč domácích Doležal, který technicky obstřelil Zlámala, ale trefil jen břevno.

"Jsme samozřejmě zklamaní ze ztráty bodů. V druhém poločase jsme se dostávali do šancí, bohužel jsme proměnili jen jednu," litoval Šilhavý. Naopak Bohemians bod brali. "Jsem rád, že jsme nenaplnili noviny tím, že budeme odjíždět s debaklem. V prvním zápase se Zlínem nám chyběla bojovnost, dnes jsme to dokázali vybojovat i takticky zvládnout. Doufám, že to pro nás bude povzbuzení," uvedl Pivarník.

2. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Bohemians Praha 1905 2:2 (1:1)

Branky: 12. Wágner z pen., 79. Masopust - 6. Acosta, 47. Čížek. Rozhodčí: M. Paták - Kotík, Fišer. ŽK: Crnkič, Hübschman - Šmíd, Zlámal. Diváci: 4188.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Novák - Hübschman - Crnkič (65. Masopust), Rossi (80. Martin Doležal I.), Trávník, Tecl (71. Mingazov) - Wágner. Trenér: Šilhavý.

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Havel - Bartek, Jindřišek, Jirásek, Čížek (82. Gajič), Acosta (90. M. Jarolím) - Akulinin (76. Schick). Trenér: Pivarník.

1. Plzeň 30 23 2 5 57:25 71
2. Sparta 30 20 4 6 61:24 64
3. Liberec 30 17 7 6 51:35 58
4. Ml. Boleslav 30 16 9 5 63:37 57
5. Slavia 30 14 10 6 48:26 52
6. Brno 30 14 5 11 37:38 47