CELÝ SESTŘIH: Ďuriš sťal Boleslav, Plzeň vyhrála 1:0 a vede ligu

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Fotbalisté Plzně opět hodili rukavici rivalům ze Sparty, když ve 14. kole Synot ligy zdolali třetí Mladou Boleslav 1:0 a posunuli se do čela tabulky. Na Letenské, které v neděli čeká duel v Liberci, mají náskok tří bodů. Výhru Viktorii, která se především v prvním poločase spíš bránila a několikrát ji zachránil brankář Matúš Kozáčik, vystřelil v 56. minutě Michal Ďuriš, který v minulé sezoně v Boleslavi hostoval.

CELÝ SESTŘIH: Plzeň - Mladá Boleslav 1:0, výhru zařídil Ďuriš

Ďuriš se svou trefou osamostatnil v tabulce čele střelců před boleslavským Lukášem Magerou, Boleslav tak přišla o sérii devíti zápasů bez prohry, Plzeň naopak vyhrála podeváté z posledních deseti ligových utkání.

"Při pohledu na tabulku bylo jasné, že se hraje o šest bodů a že jsme si mohli výhrou hodně pomoc. Proto jsem rád, že jsme to zvládli, i když se to nerodilo lehce, a Mladé Boleslavi jsme trochu odskočili," řekl trenér Plzně Karel Krejčí. "Ztrácíme pět bodů, tak se nyní musíme snažit ve zbytku podzimu oba zápasy vyhrát a udržet se nahoře," doplnil hostující trenér Karel Jarolím.

Mladá Boleslav měla v sestavě i bývalého reprezentačního kanonýra Baroše, ten se však při rozcvičce zranil a šanci místo něj dostal Chramosta, který v minulé sezoně hostoval právě v Plzni. "Milana píchlo v lýtku, půjde na vyšetření a uvidíme. Věřím, že to nebude nic vážného," řekl Jarolím. V sestavě Viktorie pak znovu dostal šanci Matějů místo zkušeného Rajtorala, nehrál ani reprezentační stoper Procházka.

Plzeň byla v souboji dvou ofenzivních týmů aktivnější, dostávala se do kombinací, ale chybělo jí efektivnější zakončení. Jedinou vážnější střelu tak za první půli vyslal Kolář, který po závaru vystřelil ze zákrytu dvou obránců, ale brankář Šeda stihl zasáhnout.

Plzeň - Mladá Boleslav: Kolář propálil obranu, Šeda sklapl závoru

Postupně se ale začala osmělovat i Mladá Boleslav, která sice měla méně akcí, ale o to nebezpečnější. nejprve po kombinaci s Bořilem neuspěl Čermák, ve 31. minutě měl ale gól na kopačce Chramosta, ke kterému propadl na zadní tyč míč po rohovém kopu. Hostující útočník i dobře vystřelil, ale radost mu zkazil vynikajícím zákrokem brankář Kozáčik.

"To bylo jak v hokeji, trefili mu lapačku. Byl to fantastický zákrok. Matúš nás hodně podržel," těšilo Krejčího. "Doteď nechápu, jak to nemohl být gól. Matúš se tam najednou zjevil," smutnil Chramosta.

Plzeň - Mladá Boleslav: To byla tutovka! Kozáčik sebral Chramostovi gól

Ve druhé půli Plzeň zpřesnila finální fázi a odměnou jí byla v 56. minutě vedoucí branka. A pro Viktorii v této sezoně typická. Kovařík zleva odcentroval na přední tyč, kde se prosadil hlavou Ďuriš a vstřelil svůj jedenáctý gól.

"Nabádáme útočníky, aby nabíhali na přední tyč. A Honza Kovařík má tyhle centry asi nejlepší v lize. V první půli mu to moc nevycházelo, ale teď to byla skvělá přihrávka a Michal se zachoval tak, jak by koncový útočník měl," dodal Krejčí.

Plzeň - Mladá Boleslav: Hop! Ďuriš naskočil mezi obránce a Plzeň vede 1:0

Mladá Boleslav mohla rychle srovnat, ale domácí znovu podržel brankář Kozáčik, který rychle vyběhl k volnému Ščukovi, který ho zblízka nepropálil. Hosté pak převzali iniciativu, ale otevírali pro Plzeň prostor na brejky. Ta je však však nevyužila, ale v obraně zahrála bez chyby a Boleslav si už nevypracovala vyloženou šanci na srovnání.

"Nemohu říct, že bychom propadli. Plzeň moc šancí neměla, ale jednu bohužel proměnila. Nebylo to ale jako proti Spartě, kdy jsme dělali vzadu naivní chyby. Škoda, že i my něco neproměnili," hodnotil Jarolím, jehož svěřenci poprvé v sezoně a po 19 zápasech nedali gól.

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:0 (0:0)
Branka: 56. Ďuriš. Rozhodčí: Jílek - Mencl, Štěrba. ŽK: Ščuk. Diváci: 10 257.
Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hejda, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic (67. Petržela), D. Kolář (89. Procházka), Kovařík - Ďuriš (77. Holenda). Trenér: K. Krejčí.
M. Boleslav: Šeda - Kysela, Kúdela, Polom, Bořil - Zahustel (74. Skácel), Ščuk, Čermák, Skalák - Chramosta (86. Fleišman), Magera. Trenér: K. Jarolím.

Plzeň - Mladá Boleslav: Klička a střela – Petržela prověřil Šedu

Plzeň - Mladá Boleslav: Rychlík Kozáčik vypíchl šanci Ščukovi

Plzeň - Mladá Boleslav: Boleslavští spustili vítr, Čermák měl velkou šanci

Plzeň - Mladá Boleslav: Šmik – Magera vystřihl nůžky, bránu netrefil