Lukáš Tomek
17. února 2016 • 11:25

Svoboda o úpravě ligy: Chceme víc zápasů, ne měnit počet klubů

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po podzimu plném emocí se v zimě vyjednávání o samostatné lize vrátila do racionální roviny. A podle Dušana Svobody nestojí nic zásadního v cestě tomu, aby projekt začal fungovat už od července. „Dospěli jsme ke kvalitnímu kompromisu,“ říká šéf LFA a lídr projektu o vyjednáváních, kdy na druhé straně stál za výkonnostní fotbal Roman Berbr. Svoboda vysvětluje i roli Vlastimila Košťála v celém příběhu, komentuje vstup čínského gigantu CEFC do Slavie a naznačuje, že by soutěž potřebovala nový hrací model.



Synot liga má za sebou zimní pauzu, na diplomatickém poli ale bylo rušno. Především se ladila rámcová smlouva mezi LFA a FAČR, která je nutným krokem ke spuštění projektu samostatné ligy. Jak blízko je nyní k jejímu podpisu?
„Máte pravdu, že tato zimní přestávka byla specifická. Jestliže v minulých sezonách to bylo na všech frontách období klidu, bez stresu a velkého řešení, tentokrát se intenzivně jednalo o projektu samostatné ligy. A jsem rád, že ta jednání byla snad úspěšná.“

To znamená co?
„Věřím tomu, že v horizontu nízkých jednotek týdnů budeme schopní celý projekt prezentovat veřejnosti.“

Ta nejtěžší jednání se vždy vedou kolem financí. Jak dopadla? Na začátku to totiž vypadalo, že představy obou stran jsou dost rozdílné…
„Ta jednání ještě nejsou zcela uzavřená, smlouva není podepsaná, proto zatím nechci zveřejňovat detaily. Ale jak už to tak bývá u všech významných jednání, a toto bylo v rámci fotbalu za poslední dobu jedno z nejdůležitějších, musely nakonec obě strany udělat určité kompromisy. To k tomu patří.“

Šéf ligy Svoboda: Osamostatnění se blíží, Skalák je dobrý signál
Video se připravuje ...

Předseda asociace Miroslav Pelta mluvil v nedávném rozhovoru pro Sport o tom, že po období vášní se postupem času jednání dostala do věcné roviny. Vnímal jste to stejně?
„Ano, ta situace se v poslední době velmi uklidnila. Jednání byla nakonec korektní a emoce šly stranou. Ale úplně nejlepší pocit mám z toho, že jsme opravdu dospěli k rozumnému kompromisu. Kdyby totiž jedna strana měla pocit, že byla někam dotlačena, byl by to jen začátek konce. Jednáme tady o novém nastavení fotbalu jako celku, a pokud to uděláme dobře, budou z toho nakonec profi tovat všichni. Prostě fotbal se za poslední dobu významně změnil, profesionální fotbal už je primárně šoubyznys. Krok k samostatné lize navíc není nějaký český experiment, je to už zavedený model ve většině evropských fotbalových zemí. Podobný trend je navíc vidět i na nadnárodní úrovni, kdy rovněž vedle UEFA, která sdružuje národní asociace, existuje a významně svoji roli posiluje ECA, což je Evropská klubová asociace, která sdružuje právě kluby a hájí jejich zájmy.“

Miroslav Pelta mluvil i o tom, že Roman Berbr, hlavní vyjednávač za výkonnostní fotbal, pochopil, že nemá smysl jít proti vůli klubů. Jak s ním jednání probíhala?
„Už jsem na to vlastně odpověděl. Byla profesionální a korektní. A nějaké drobné nuance kolem – to podle mě do médií nepatří.“

Jakou roli při celém dohadování a uklidňování situace sehrál bývalý svazový místopředseda Vlastimil Košťál? A jak se to vůbec stalo, že byl k vyjednávání přizván?
„Nebudu popírat, že s Vlastou Košťálem v kontaktu jsem a o fotbale se spolu průběžně bavíme. Vlastně od té doby, kdy se z fotbalu stáhnul. Protože byť v něm aktivně nevystupuje, sleduje ho a má v něm řadu kontaktů i známých. A tím, že v něm není nijak aktivně angažován, tak má od věcí odstup a nadhled. Takže znát jeho názor pro mě bylo vždy hodnotné a to nejen v otázce samostatné ligy. A co se týká jeho konkrétní role při vyjednávání o samostatné lize? Je to člověk, který tak jako má otevřený vztah ke mně, tak je schopný se bavit i s jinými. A teď nemám na mysli jen Romana Berbra, ale i řadu lidí v klubech a tak dále. A jemu navíc myšlenka samostatné ligy nebyla cizí, naopak. Třeba už jen proto, že žije v Rakousku, tedy v prostředí, kde toto nastavení už řadu let dobře funguje.“

A jaká ta jeho role tedy byla? Mediátor diskuze, vyjednávač, konzultant?
„Nejblíže to mělo k roli konzultanta. Na podzim se prostě celá situace dostala trošku do emoční roviny a on pomohl celou diskuzi vrátit k racionálnímu jádru a některé věci vysvětlit, obrousit hrany. Ale nebyl to v uvozovkách žádný zmocněnec. Prostě konzultant. A člověkem, který ho požádal o pomoc, jsem byl já.“

Poté, co Vlastimil Košťál sám roli při vyjednávání potvrdil, se vyrojily spekulace o tom, že to je první krok při jeho návratu do fotbalu. Byť on to odmítá, jaký je váš pohled?
„To je otázka na něj, ale já si to, tak jak se s ním bavím, nemyslím.“

Jaké tedy nyní budou kroky směrem ke spuštění samostatné ligy?
„Stále držíme termín spuštění 1. července. Myslím, že je to velmi reálné, byť je před námi ještě hodně práce. Dokončení jednání o rámcové smlouvě, pak smlouva musí projít výkonným výborem, musí ji odsouhlasit kluby a samozřejmě musí vše projít i valnou hromadou, protože na rámcovou smlouvu budou navazovat i dílčí změny stanov FAČR.“

Úpravy stanov - máte na mysli například možnou redukci počtu členů ve výkonném výboru? Jak vůbec v tomto bodě vyjednávání dopadlo? Roman Berbr chtěl omezit počet zástupců pro profesionální fotbal včetně nyní vašeho křesla pro místopředsedu za ligu…
„To po mně opět chcete vědět jeden z detailů dohody. (usměje se) Nezlobte se, ale toto zatím zveřejňovat nebudu.“

Delší dobu se také mluví o možné úpravě herního modelu pro první a druhou ligu, který by soutěže zatraktivnil. Je reálné, že by se už nyní v létě něco změnilo?
„Od příští sezony rozhodně ne, nejpravděpodobnější možný termín by byl po důkladné diskuzi a analýze až za dva roky. A osobně bych pro úpravu byl. Bude to první vážné téma, které bude muset „nová“ liga otevřít a možná to bude i první ostrý test naší nové struktury.“

V jakém smyslu?
„Tak především bych chtěl hledat model, při kterém by kluby odehrály v sezoně větší počet zápasů bez toho, že bychom zvyšovali nebo snižovali počet klubů. Měnit totiž počet účastníků ligy je extrémně složité téma. Při ne zrovna extrémním vytížení našich týmů v evropských soutěžích je ale podle mého názoru prostě třicet zápasů za sezonu málo. Vytížení hráčů by mělo být větší a navíc je i toto cesta, jak produkt vylepšit a zvýšit do budoucna příjmy z prodeje práv. Větší počet atraktivních utkání je silný argument pro jednání. Je mi jasné, že kolem toho bude velká debata, ale tu potřebu cítím.“

Máte už v hlavě konkrétní model? Baráž či něco dalšího?
„Jestli to bude nějaká forma baráže v kombinaci například s modelem podobném tomu současnému polskému, to bych nechal až na tu širokou diskuzi. Ale to je podle mě určitý směr. Konkrétně situaci v polské lize nyní analyzujeme, protože tam šla soutěž v posledních letech hodně nahoru.“

Dovedete si představit až tak radikální novinku, jakou by bylo zavedení play off ?
„Upřímně řečeno – nedovedu. A ani moc nevím, že by ve fotbale v dlouhodobé soutěži podobný model někde úspěšně fungoval. Já chápu u nás to srovnávání s hokejem, kde je sezona rozdělena na dvě části a lidé se těší na play off . Ale fotbal prostě není hokej, jsou to odlišné sporty s různou tradicí a jinou náročností.“

Před několika týdny oznámil Synot, že po této sezoně předčasně odejde z pozice titulárního sponzora ligy. Zkomplikovalo to nějak celý projekt?
„Ty dvě věci spolu nesouvisí. Od počátku jsme o této eventualitě od Synotu věděli a přáli si, aby k ní nedošlo. Bohužel došlo, takže se jen spustil scénář B s hledáním nového partnera. Neobávám se, že bychom od příští sezony byli bez něj. Pokud se totiž na celou věc naši potenciální partneři podívají racionální optikou, a zjistí si, jaké jsou hodnoty marketingových práv v jiných zemích, kolik lidí sleduje fotbal v médiích, tak pochopí, že v Česku mají zatím celkem unikátní možnost se za rozumné peníze velmi výrazně odprezentovat.“

Nového titulárního partnera nyní hledá Miroslav Pelta coby šéf STESu. Jak to ale do budoucna bude mezi LFA a STESem? To pouto nejspíš už tak silné nebude…
„STES dnes vnímám jako významnou sportovní agenturu, která zastupuje fotbal. A předpokládám, že v této pozici bude chtít vytrvat. Na druhou stranu pozice STESu vůči lize se trochu změní.“

V jakém smyslu?
„Osobně budu velmi rád, když i po uplynutí současné smlouvy, která končí v roce 2018, zůstaneme partnery. Nicméně byl by to už klasický obchodní vztah, kdy by STES musel práva od ligy nejprve za nejlepší konkurenční cenu odkoupit a pak je dál prodávat. Dnes má totiž STES ligová práva díky tomu, že je to dceřiná společnost FAČR, automaticky. Nemá tam žádné pořizovací náklady.“

Spekuluje se o tom, že nyní mají ligová práva hodnotu zhruba 125 milionů korun za sezonu. Můžete to potvrdit a případně nastínit, kam by se a kdy mohla jejich hodnota posunout?
(usměje se) „Nemám oprávnění k tomu něco takového potvrzovat, existují určitá obchodní tajemství. I když vnímám, o jakých částkách se spekuluje. Mohu jen říct, že jde o nižší stovky milionů korun. A jinak nejde jednoduše říct, kam tu částku posunout. Já bych si samozřejmě přál, ať je to půl miliardy nebo rovnou miliarda. Ale tu částku zvedne právě a jen to konkurenční prostředí, které se do fotbalu musí dostat, hlavně v oblasti TV práv. A také se dostává, protože už oproti minulému kontraktu hodnota práv narostla. A to jen díky tomu, že se o ně ucházely dva subjekty. Navíc dnes vidíme dva silné subjekty, které ligu vysílají, další společnost nakoupila práva na anglickou a španělskou ligu (Lama Energy Group – pozn. aut.), vedle toho vidíme výrazný rostoucí vliv internetových platforem vysílání.“

Šéf asociace nedávno mluvil o tom, že v budoucnosti by právě kvůli navýšení částky za práva mohla být celá liga pro diváky zpoplatněna. Později to v rozhovoru pro Českou televizi trochu korigoval jen na část zápasů. Jaký je váš pohled na věc?
„Ta situace se turbulentně vyvíjí. Už nejde jen o klasické televizní vysílání, ale také o internetové technologie. A pro fotbal je to dobře, protože se rozšiřuje právě to konkurenční prostředí. Na druhou stranu chci říct, že roli České televize vnímám v této souvislosti stále jako nezastupitelnou. Protože je pro nás důležitá i prezentace fotbalu a jeho sponzorů široké veřejnosti. To je právě jedno z našich specifi k - podíl sponzorských peněz je v poměru k ceně za práva vysoký, a proto musíme hledat rovnováhu i v prezentaci partnerů. A ta je samozřejmě na volně šířeném kanále větší. Určitě bude v budoucnu probíhat debata kolik a jaké zápasy budou volně přístupné. Na druhou stranu musím říct, že fotbal bude na prvním místě zohledňovat celkový finanční přínos.“

Některé západní ligy jsou ale už zpoplatněné kompletně. Malými částkami, ale kompletně. Dovedete si představit, že se k tomu dospěje i u nás?
„Vnímám názory řady fanoušků, kterým se nelíbí, že musí za fotbal v televizi platit. Jenomže by bylo dobré, aby chápali, že pokud by to tak nebylo, liga jako produkt se nikam neposune, protože kluby prostě nebudou mít peníze. A jestli se někdy liga zavře kompletně? V horizontu 3-4 let si to nemyslím, ale třeba přijde taková nabídka, že to prostě převáží. Vnímám, že prezentace na veřejnoprávním kanále lize v jistém ohledu určitě prospívá, ale záleží do budoucna i na tom, jakou cenu bude Česká televize schopná za práva platit. To její současné postavení také není jednoduché.“

Jak to myslíte?
„Osobně mi přijde trochu divné, že ČT nemůže vysílat kolem fotbalu klasickou reklamu. Protože pokud má ČT vysílat profesionální sport, což je komerční záležitost, tak by tuto možnost podle mě mít měla. A to je pak také jeden z důvodů, proč pak může za práva zaplatit jen omezený balík peněz.“

Od počátku jste lídrem projektu samostatné ligy, jako šéf LFA kluby zastupujete. Proto se musím zeptat – chtěl byste stát i v čele nově organizované soutěže? Při našem posledním rozhovoru jste na to úplně přímo neodpověděl.
„Vnímám to tak, že funkce šéfa ligy je o extrémní zodpovědnosti a v tom prvním období, kdy se to bude celé nastavovat obzvlášť. Protože podepsat se pod tento nový projekt zároveň znamená zavázat se, že se liga bude rozvíjet, zvyšovat své renomé a příjmy. Proto je pro mě důležité vědět, jak bude v konečné podobě vyjednaný vztah mezi LFA a FAČR a jak budou nastaveny vnitřní mechanismy uvnitř LFA. Pokud budu mít pocit, že to nastavení je takové, že mi umožňuje projekt ve spolupráci s dalšími zdravě rozvíjet, postavit si silný tým lidí a hlavně budu cítit silnou podporu od klubů, pak jsem připravený se o tu pozici ucházet.“

Pojďme dál. Slavia má už několik měsíců novou vlastnickou strukturu. Vedle pana Šimáněho i čínský energetický gigant CEFC. Jaká je to pro vás zpráva?
„Rozhodně pozitivní. Pokud se takto silný investor rozhodne využít fotbal jako platformu ke svému zviditelnění, je to pro ligu to nejlepší, co ji mohlo potkat. A snad se na druhou stranu nikdo neurazí, když řeknu, že nebýt Slavie a fotbalu, tak by nyní CEFC v Česku těžko znalo tolik lidí. Vnímám to jako oboustranně výhodné spojení.“

Slavia je najednou bohatý a ambiciózní klub. Stejně jako Sparta. Bude podle vás nyní právě rivalita těchto klubů to, co přiláká větší pozornost k celé lize?
„Sebevědomá a „nová“ Slavia je pro ligu jen dobře. Co se týká přímo rivality mezi Slavií a Spartou, ta se myslím nikdy nevytratila. Vidím tu ale i jiné taháky, které přitáhnou pozornost. Například Plzeň s její atraktivní hrou, Jablonec a třaskavé spojení Pelta – Horník , zajímavé bude sledovat i příběh Baníku pod novým majitelem. Upřímně musím říct, že právě příchod pana Brabce do Baníku a pana Šimáněho do Slavie jsou pro mě největší fotbalové přestupy poslední doby. Protože oba jsou to lidé, kteří mají v Česku podnikatelské zázemí a budou mít dopad na to, aby povzbudili další významné byznysmeny, ať se o ligu zajímají.“

Věříte, že se ještě Baník může v lize zachránit?
„Od spekulací a prognóz jste tady vy, média. Takže to nechám na vás, i když ta matematika je asi neúprosná… I když jak nyní vidíte na opačném pólu Premier League – zázraky se dějí…“ (usměje se)

Návrat Ivana Horníka vzbudil u fanoušků řadu negativních reakcí. Vy ho vnímáte jak?
„Trochu ho znám. Udělal chybu a byl za ni potrestán. Na druhou stranu dělat z něj doživotního psance by mi přišlo nefér. Navíc si nemyslím, že by jeho návrat byl pro ligu nějak nebezpečný. Jablonec už díky tomu, že je to klub předsedy asociace, byl pod drobnohledem. A teď to bude platit dvojnásob. Takže jestli Horníkův návrat někomu ubližuje, tak je to snad jedině právě Miroslav Pelta.“

Dušan Svoboda


Narozen: 15. prosince 1974 (41 let)

Funkce: III. místopředseda FAČR za profesionální fotbal a šéf Ligové fotbalové asociace, předseda Pražského fotbalového svazu, místopředseda představenstva Sparty

Vzdělání: VŠE

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud