Prověřili jsme Csaplárův výrok: Vést v půli 2:0? To není noční můra

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Vést 2:0 v poločase je nejhorší výsledek. Výrok Josefa Csaplára je jednou z nejcitovanějších hlášek, byť je často uváděna s ironickým podtextem. Ve vážné rovině ji však připomněl Tomáš Zápotočný poté, co jeho Příbram v minulém kole vedla nad Mladou Boleslaví 2:0 (,až‘ ve 47. minutě) a nakonec prohrála 2:3. Není nutné se toho náskoku bát, od léta 2014 si týmy, jimž se povedlo v průběhu první půle získat dvoubrankové vedení, v 87 procentech případů dokázaly tři body pohlídat. Ale má to svá úskalí, což přiznávají i sami hráči.

Není to jen fotbal, v němž se podobný druh roky ověřené „pravdy“ traduje. Ve volejbale se říká, že nejhorším výsledkem je stav 0:2 na sety. A druhý nejhorší je vedení 2:0…

V hokeji už to také dokázali konkrétně, vyčíslit‘. Povedlo se to Zdeňku Motákovi, asistentovi trenéra Sparty Josefa Jandače. „Já říkám, že vést po dvou třetinách 4:1 je ten nejhorší stav,“ uvedl po utkání s Plzní v říjnu 2015, v němž pražský klub ztratil tříbrankové vedení a zvítězil až v prodloužení.

Ale zpět k fotbalu, výrok v,csaplárovském‘ duchu zazněl v této sezoně i v Premier League. A když se oprostíme od toho, že tato hláška bývá vysmívaná, hráči vám potvrdí, že nadějné vedení může být ošidné.

106 zápasů, kdy tým vedl 2:0 během první hodiny

12% tým ztratil vedení (3 prohry a 10 remíz)

88% udržel vedení (93 výher)

77 zápasů, kdy tým vedl 2:0 během první půle

13% tým ztratil vedení (2 prohry a 8 remíz)

87% udržel vedení (67 výher)

Když Josef Csaplár trénoval v Liberci, hráčům v kabině v případě poločasového vedení zdůrazňoval, ať si stav 2:0 nedávají do hlavy a vrací se na trávník jako by to bylo stále bez branek. Důvod je jasný. S vědomím slušného náskoku může dojít ke ztrátě motivace a koncentrace. Hráči mohou podlehnout dojmu, že už se nemůže nic stát. Jenže rychlý kontaktní gól ze strany soupeře dostane vedoucí tým pod tlak.

10 zápasů, které potvrzují slavný výrok ZDE>>>

10 zápasů, které potvrzují slavný výrok

Tohle riziko potvrzuje i Aleš Čermák, záložník Mladé Boleslavi. „Nejtěžší je vstup do druhého poločasu (za stavu 2:0), když v prvních pěti minutách dostanete gól, začnete se bát o výsledek a máte svázané nohy.“

A výsledky mu dávají za pravdu. Z deseti utkání ve sledovaném období, v nichž tým ztratil vedení 2:0 (viz infografika uvnitř přílohy), se v šesti případech stalo, že vedoucí mužstvo inkasovalo do deseti minut od své druhé trefy či od nástupu do druhé půle.

Pozn. Do přehledu se počítají jen týmy, které odehrály od léta 2014 obě sezony
A UMÍ PŘIDAT DALŠÍ GÓLY (vstřelené góly)
Pozn. Do přehledu se počítají jen týmy, které odehrály od léta 2014 obě sezony

Čermák stál o víkendu na straně vítězů, ale v minulé sezoně ještě v rámci hostování v Hradci Králové zažil i opačné pocity. O záchranu bojující „Votroci“ vedli nad Příbramí 2:0, ale po změně stran třikrát inkasovali. „Po utkání jsme se o tom hodně bavili. Pokud dostanete gól a nepovede se vám herně rychle vrátit do zápasu, je to pak složité,“ potvrzuje Čermák

Týden nato jel Hradec do Českých Budějovic. Opět vedl 2:0, opět nezískal tři body (2:2). Co se honilo hlavami hráčů? „To už bylo pomalu na mašli,“ říká s úsměvem. „Říkali jsme si, že není možné, že jsme to znovu ztratili.“ Mimochodem – pro východočeský tým to byly v boji o záchranu klíčové ztráty, jejich soupeři jim odskočili.

Když tým prohrává 0:2… ... A PŘESTO DOKÁŽE BODOVAT
1. Boleslav 7 7 33,3 %
2. Bohemians 13 4 10,3 %
3. Liberec 8 2 8,3 %
4. Teplice 8 1 4,2 %
5. Slavia 10 1 3,3 %
A JEŠTĚ DOSTANE VÍC NALOŽENO (inkasované góly)
1. Dukla 9 29 3,22
2. Příbram 11 34 3,09
3. Brno 12 37 3,08
4. Jablonec 2 6 3
5. Ostrava 17 49 2,88

Hradec dokázal své dvougólové výhody využít ve vítězství jen jednou, nikdo jiný procentuálně nevytěžil tak málo. Naopak Sparta, Liberec, Brno či Jablonec dovedly takto rozehraný duel do vítězného konce.

Po vzoru názvu filmu Juraje Jakubiska Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný platí, že je lepší vést během půle 2:0 než naopak, protože ze 77 utkání, která měla tento průběh, skončilo 67 výhrou klubu, jenž vedl. Navzdory všem nástrahám.

CELÝ SESTŘIH: Příbram - Boleslav 2:3. Boleslav urvala body skvělým finišem