29. dubna 2017 • 22:08

CELÝ SESTŘIH: Plzeň - Dukla 2:0. O výhře rozhodli Petržela a Bakoš

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Fotbalisté Plzně v 26. kole první ligy porazili pražskou Duklu 2:0 a jsou minimálně do neděle v čele tabulky o bod před Slavií, která se v neděli utká s Jabloncem. Viktorii poslal do vedení v 21. minutě Milan Petržela, na nějž rychle navázal z penalty kapitán Marek Bakoš. Plzeň tak udržela domácí ligovou neporazitelnost s dejvickým klubem, který zůstal na osmém místě tabulky.

Poprvé od 25. února nastoupil v základní sestavě Plzně rakouský záložník Andreas Ivanschitz a dle kouče Zdeňka Bečky své úlohy splnil. "Andy rozhodně nezklamal. To, co jsme od něj očekávali, na hřišti odvedl. Celý měsíc pracoval na tréninku výborně, ani chvíli jsme neváhali, že bychom mu dnes šanci nedali, zvlášť když nám nevyšlo utkání na Spartě," uvedl.

Kromě toho poslal Bečka do hry oproti zápasu na hřišti Sparty (0:2) stopera Hájka, který nahradil vykartovaného Hubníka , pravého beka Matějů a záložníka Kopice. Bakoš se posunul na hrot a jen na lavičce tak zůstal nejlepší střelec Krmenčík. Na druhé straně dal Jaroslav Hynek důvěru stejné jedenáctce, jako v předešlém vítězném duelu s Jihlavou (4:1).

Úvodních dvacet minut se spíše než šancemi hemžilo žlutými kartami, z první větší příležitosti posléze hned padl gól. Po závaru ve vápně hostů odvrátil míč Miloševič nůžkami pouze k Hořavovi, jehož střelu tečoval za Radova záda Petržela.

O tři minuty později ve skluzu zasáhl Šimůnek ve vápně střelce první branky, nařízenou penaltu s přehledem proměnil plzeňský kapitán Bakoš a dal sedmý gól v sezoně. Stejně jako Petržela vzpomněl zvednutými prsty k nebi na bývalého spoluhráče Františka Rajtorala , který 23. dubna v Turecku spáchal sebevraždu.

CELÝ SESTŘIH: Plzeň - Dukla 2:0

"Celý první poločas jsme hráli na velkém hřišti, v defenzivě a nebyli jsme na míči. Tím jsme to Viktorce usnadnili. Sbírala odražené míče a z toho pramenily i branky," popsal příčiny inkasovaných gólů kouč Dukly Hynek.

Dukla se k první střele dostala až v 33. minutě, Olayinkův pokus ale gólman Kozáčik vyrazil a míč do zámezí poté uklidil Hejda. Deset minut před přestávkou Plzeňští zamkli Duklu v šestnáctce, Hořava, jenž odehrál jubilejní 100. ligový zápas za Viktorii, ale napálil míč pouze do bránícího hráče.

Krátce po přestávce nacentroval z přímého kopu Mustedanagič, Štětina však hlavou minul. Na druhé straně po Kopicově pasu nezakončil přesně Matějů. V 56. minutě vyrazil Holendův pokus Kozáčik zpět k bývalému forvardovi Plzně, který předložil míč Olayinkovi, jenž však přestřelil odkrytou branku.

Po hodině hry Bakoš poslal do úniku Kopice, který si efektně poradil s obráncem a jeho střelu z hranice vápna Rada pro jistotu vyrazil na roh. V 75. minutě v další šanci Kopic jen těsně minul Radovu branku, vzápětí neuspěl ani Ivanschitz. V závěru se hosté pokusili vstřelit alespoň čestnou branku, Štětina ani Olayinka ale skóre nezměnili.

"Vstup do druhé půle nám vyšel, ale neproměnili jsme své šance. Jinak jsme mohli hrát o jiný výsledek. Šance Olayinky (z 56. minuty) mrzí, kdyby ji proměnil, mohli jsme to zvládnout jinak. Jeden dobrý poločas proti týmu jako Plzeň prostě nestačí, vyhrála zaslouženě," zhodnotil Hynek.

"Po náročném týdnu, který jsme prožili, musím hráčům vyseknout velikou poklonu. Zápas doslova oddřeli a odbojovali. Byla to zasloužená výhra," poznamenal Bečka. "Na začátku týdne jsme na tom nebyli dobře. Každý se s tím (smrtí Rajtorala) vyrovnával po svém. Někdo delší dobu, někdo kratší. Kluci na to ale odpověděli sami svým výkonem. Řekli jsme si, že konec ligy budeme hrát pro Frantu," dodal.

Hosté:

Domácí: Kozáčik – Matějů, Hejda, Hájek, Limberský – Hořava, Hrošovský – Petržela (66. Pilař), Ivanschitz (86. Poznar), Kopic – Bakoš (C) (76. Krmenčík).

Hosté: F. Rada – Kušnír, Štetina, Šimůnek, Podaný – Marek Hanousek (C), Daniel Tetour, Mustedanagič (76. Juroška) – Milošević (81. Bezpalec), Holenda, Olayinka.

Plzeň - Dukla: Kopic si narazil s Bakošem a střílel, Rada střelu vytáhl

Plzeň - Dukla: Holendovu střelu vyrazil Kozáčik, Olayinka pak nepochopitelně přestřelil

Plzeň - Dukla: Matějů z úhlu pálil mimo bránu

Plzeň - Dukla: Štetina po standardce selhal v zakončení

Plzeň - Dukla: Choreo fanoušků s Františkem Rajtoralem

Plzeň - Dukla: Bakoš utrpěl bolestivé zranění, plochu opouští na vozítku

Plzeň - Dukla: Limberského střelu odvrátila obrana Dukly

Plzeň - Dukla: Olayinkova prudká střela se odrazila od Kozáčika

Plzeň - Dukla: Šimůnek zfauloval Petrželu, nařízena penalta! Bakoš ji proměnil, 2:0

Plzeň - Dukla: Petržela tečoval do brány střelu Hořavy, 1:0

Plzeň - Dukla: Kozáčik sebral střílený centr Holendy

Plzeň - Dukla: Tribuny skandují Rajtoralovo jméno

Plzeň - Dukla: V Plzni uctili památku Františka Rajtorala minutovým potleskem