Památné bitvy Slavie na Strahově. Skalp Ajaxu a Sparty, ale i kolaps v LM

Autor: iSport.cz
0
  • Slavia zažila na Strahově řadu slavných momentůSlavia zažila na Strahově řadu slavných momentůFOTO: sport

Když se slávisté na jaře 2008 přesouvali ze Strahova do Edenu, brali to jako spásu. Tentokrát se musí na neoblíbený stadion vrátit a co víc, možná na něm budou po sobotním duelu s Brnem (17:00) slavit mistrovský titul. Stadion Evžena Rošického budí ve fanoušcích Slavie pozitivní i negativní vzpomínky, protože na něm zažila řadu pamatných soubojů. Které se nesmazatelně zapsaly do klubových dějin?

• Historický kolaps

Předchůdci nynější party ztratili před 17 lety postup do LM (Ilustrační foto)Foto Michal Beránek / Sport

Odvetné utkání 3. předkola Ligy mistrů:

23. srpna 2000 - Slavia – Šachťar Doněck 0:2 po prodloužení
    Branky: 90. Voroběj, 97. Atělkin.

Gólem Iva Ulicha zvítězila Slavia v prvním utkání 3. předkola v Doněcku 1:0 a do Prahy si přivezla velkou šanci na postup do základní skupiny Ligy mistrů. V odvetě držela náskok až do poslední minuty. Jenže o něj krutým způsobem přišla. Když už se všichni slávisté viděli poprvé v klubové éře v milionářské soutěži, srovnal Voroběj a v prodloužení zdrtil domácí gól Atělkina.

• Fantastický Vachoušek

Tuhý boj s Partizanem nakonec Slavia zvládla a v roce 2000 postoupila do Poháru UEFAFoto Profimedia.cz

Pohár UEFA, 2. kolo:

14. listopadu 2002 - Slavia – Partizan Bělehrad 5:1 po prodloužení
    Branky: 11. a 41. Vachoušek , 87. Petrouš z pen., 93. Gedeon , 110. Adauto – 90. Ivič.

V prvním zápase prohrála Slavia v Bělehradu v bouřlivém prostředí 1:3. Do odvety ale vstoupila královsky, nejlepší zápas ve slávistickém dresu odehrál Štěpán Vachoušek. Těsně před poločasem zvýšil svým druhým gólem na 2:0, tři minuty před koncem normální hrací doby po faulu na něj proměnil penaltu Michal Petrouš. V tu chvíli svěřenci trenéra Miroslava Beránka postupovali, v poslední minutě ale postrčil zápas do prodloužení Ivič. Tam Slavia dominovala, postup ji vystříleli Patrik Gedeon a Brazilec Adauto.

Vachouškova kariéra: do Slavie ze 34 milionů, v Marseille potkal Drogbu

• Slavii zlikvidoval Bičík

Petr Kouba byl v březnu 2004 v derby vyloučen, ale výhru Sparty vychytal mladý David BičíkFoto Profimedia.cz

ePojisteni.cz liga, 21. kolo:

14. března 2004 - Slavia – Sparta 0:2
    Branky: 13. Labant, 71. Kováč .

V tabulce se věci měly následovně: z druhého místa ztrácela Slavia na vedoucí a vedruhou ostravský Baník šest bodů a nutně potřebovala derby zvládnout. Za stavu 0:1 zahrál daleko před pokutovým územím Petr Kouba rukou a do sparťanské branky se stěhoval David Bičík . V lize ještě nikdy nedělal ani náhradníka a chytal jen za druholigovou rezervu. V hierarchii Sparty byl gólmanem číslo tři za zraněným Jaromírem Blažkem a právě Koubou. Přesto se stal nečekaným hrdinou, slávisté mu gól nedali, i když měli „přesilovku“.

• Šach mat za sedm minut

Na podzim 2005 si Slavia připsala nad Spartou drtivou výhru 4:1Foto Profimedia.cz

ePojisteni.cz liga, 10. kolo:

23. října 2005 - Slavia – Sparta 4:1
    Branky: 31. Švento, 61. Latka , 63. Vlček, 68. Krajčík – 4. Matušovič.

Za osm let vyhnanství na „větrné“ hůrce dokázala Slavia pouze jednou zničit v derby Spartu. Zato luxusním způsobem. Po poločase 1:1 se tým Karla Jarolíma nadechl ke skvělému výkonu, góly sázeli slavističtí srdcaři – Martin Latka skóroval hlavou, Stanislav Vlček báječným lobem a Matěj Krajčík po individuální akci dokonale vymetl šibenici. Šach mat přišel za sedm minut!

Slavia odehraje poslední zápas sezony na Strahově

• Na šestý pokus Liga mistrů

Strahov pamatuje první postup Slavie do Ligy mistrů v roce 2008, kdy vyřadila AjaxFoto Profimedia.cz

Odvetné utkání 3. předkola LM:

29. srpna 2007 - Slavia – Ajax Amsterdam 2:1
    Branky: 22. a 86. Vlček – 33. Suaréz.

Velkolepé divadlo, největší zápas na Strahově. Slavia se na šestý pokus dokázala kvalifikovat do Ligy mistrů. První zápas vyhrála na půdě Ajaxu 1:0, do odvety vstupovala ve výhodě, ale bylo z toho obrovské drama. Po vyrovnání Suáreze na 1:1 měli hosté spoustu šancí, ale ve slávistické brance zářil fantastický Martin Vaniak. Nizozemcům chytil minimálně tři čisté šance a držel naděje sešívaných. Když v závěru utkání utekl do brejku Stanislav Vlček a zařídil vítězství 2:1, skvostné dílo bylo dokonáno.