Ondřej Škvor
21. září 2017 • 14:27

Šéfinstruktor: Video v lize? Na jaře až na třech zápasech v kole

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kdy už to bude? Zásadní otázka těch, kteří se nemohou dočkat videorozhodčího v českém fotbale, po neuznaném gólu v derby ještě zesílila. Na jaře, tak zní pravděpodobná odpověď. Liga nasadí vyhlíženou novinku do jednoho až tří zápasů každého kola. Říká to Roman Hrubeš, šéfinstruktor videorozhodčích při Ligové fotbalové asociaci.



Desítky milionů korun. Na tolik přijde český fotbal zavedení videa do rozhodování ligových zápasů. LFA věří, že se na zajištění provozu podaří sehnat sponzory.

V derby Slavia vstřelila gól, který rozhodčí neuznali, protože nepostřehli, že balon přešel brankovou čáru. Přitom v Edenu je kvůli Evropské lize podle slávistických funkcionářů nachystán systém goal line technology. Proč nebyl v provozu na derby?
„Je potřeba odlišovat dvě věci. Já mám na starosti úsek videorozhodčích, přitom video a goal line technology, to jsou dvě zcela rozdílné věci. Přesto se vyjádřím: to, že tam jsou nachystané kamery, neznamená, že se dá kdykoli použít. Je k nim navíc zapotřebí hardware a software, který tam mimo zápasy Evropské ligy vůbec není.“

Slavia - Sparta: Dúbravka čaruje, Costa vykopl míč za brankovou čárou, Jílek gól neuznal
Video se připravuje ...

A kdyby si Ligová fotbalová asociace řekla: Je to derby, je to nějak předpřipravené, pojďme do toho, šlo by to?
„Ne. V tuto chvíli nemáme tento systém zaveden v rozpisu soutěže. Pokud by byl, je to možné ve chvíli, kdy máte finanční prostředky si zařízení pronajmout.“

Jak vysoké? A kdo by to případně platil?
„Cena je odhadem desítky tisíc eur na ten jeden zápas. A kdo by to platil? Ligová fotbalová asociace. Chápu, že se o tom vede řeč po tom, co se stalo na derby. Ovšem v Nizozemsku zkoušeli tuto technologii po dobu tří let a za tu dobu pomohla dvakrát. Ten výsledný efekt se ve srovnání s projektem videorozhodčích nevyplatí. Investice jsou obrovské.“

Česká liga se tento systém ani nechystá zavést, zato nástup videorozhodčího se podle všeho blíží. Gól v Edenu video odhalilo, protože balon se dostal hodně za čáru. Jak by to dopadlo, kdyby to byla hraniční situace?
„To je otázka. Záleželo by také na tom, zda by míč byl ve vzduchu, nebo na zemi. My testujeme video v režimu offline od jara. Vyskytly se nám tam dvě hraniční situace tohoto typu. Z dostupných závěrů si troufám říct, že se to dá rozhodnout tak z devadesáti procent.“

Kde je kamera, která hlídá brankovou čáru?
„Záleží na stadionu, ale obecně by tato kamera ideálně měla čáru kopírovat. Kamer je více a z různých záběrů se vybírá nejlepší řešení.“

Prioritou budou televizní zápasy

Teď ta jednoduchá otázka – kdy bude v Česku v první lize video?
„Chápu, že po derby, ale i po jiných utkáních v této sezoně, společensko-sportovní poptávka po zavedení videa stoupá. Chtěl bych jenom říct, že my nejsme jediná země, která chce video urychleně zavést. Provázejí to určité porodní bolesti, ale jsem optimista. Věřím, že se nám povede na podzim alespoň v jednom utkání video vyzkoušet tak, abychom byli v jarní části připravení na používání videa minimálně v jednom, ale třeba i ve třech zápasech každého kola. Celý proces je však podmíněn předpisy FIFA a Mezinárodní pravidlové asociace (IFAB). A my ty kroky postupně a úspěšně plníme. V první jarní offline fázi jsme testovali a vyhodnocovali situace, zjišťovali, zda se do toho trefujeme, zda to dokážeme dobře vyhodnocovat, zda jsme dostatečně rychlí a přesní. Toto všechno jsme posílali na IFAB a na univerzitu do Lovaně, kde to tým odborníků vyhodnocuje. Na základě tohoto jsme dostali povolení na testování online režimu, což je propojení videorozhodčího a rozhodčího na hrací ploše. To jsme otestovali nyní v pondělí na utkání juniorské ligy, aniž bychom věděli, co se stane při derby. Příprava trvala několik týdnů, povolení jsme obdrželi v pátek odpoledne. Teď zase musíme být úspěšní v té online fázi v utkáních juniorské ligy, a pokud se to podaří, FIFA dá svolení k využití v prvoligových utkáních.“

Předpokládám, že video bude nasazováno na ta nejatraktivnější utkání.
„Video bude nasazováno zejména v televizních utkáních, což zpravidla bývají ta nejatraktivnější. V offline režimu jsme spolupracovali s O2 a troufnu si říct, že jsme si sedli a lidé z O2 odvedli profesionální výkon.“

Použití videa pouze ve vybraných zápasech svádí k úvahám o narušení regulérnosti soutěže. V totožné situaci sudí neuzná gól Slavii, protože tam video nebylo, Plzni podle videa ano, a rozhodne tak třeba o mistrovi.
„Může to tak být. Proto předtím, než dojde k reálné fázi, bude potřeba souhlas všech profesionálních klubů.“

Včetně toho, že řeknou, že jsou smířeni s výše zmíněnou variantou.
„Ano, přesně tak.“

Mezi kluby panuje jednota, že to chtějí?
„Co mám zkušenosti, tak jsem nezaznamenal, že by někdo byl zásadně proti. Naopak to někteří chtějí zrychlit. Pořád se bavíme o testování. Definitivní rozhodnutí, zda video obecně ve fotbale bude, nebo ne, udělá FIFA na jaře 2018. Všechny zúčastněné země dělají teď všechno pro to, aby vše dělaly co nejlépe a dodaly co nejlepší informace. Pak se určí třeba také to, zda se budou posuzovat všechny čtyři situace, které teď video zkoumá (viz infosloupec). Třeba se řekne, že jedna věc je zbytečná nebo že je u něčeho velká časová prodleva.“

Může se naopak stát, že některá nová situace přibude?
„Nemyslím si, mé zkušenosti hovoří o tom, že takto je to dostačující. Video není od toho, aby zkoumalo každý verdikt rozhodčího. Drobné chyby se nezkoumají. Filozofie je jasná – minimální intervence, maximální efekt. Poznatky jsou takové, že verdikt na základě videa přispívá k uklidnění situace na hrací ploše. Všichni to berou tak, že rozhodnutí od videa je správné, byť máme i příklady, že bylo špatné. Naposledy nyní v bundeslize, kdy videorozhodčí uznal gól, kdy balon překročil brankovou čáru těsně poté, co hlavní přerušil hru. Je důležité, aby rozhodčí vnímali, že video je tu pro fotbal. Týká se to zejména asistentů, u nichž je kladen velký důraz na to, aby pouštěli hraniční ofsajdové situace do gólových šancí, aby padaly góly a až poté se u videa rozhodlo, zda nedošlo k ofsajdu. Zjistilo se totiž, že v mnoha hraničních ofsajdových situacích asistent zvedl praporek hráči, který měl velkou naději na vstřelení branky. Mělo by odpadnout myšlení: Raději to mávnu, abych pak neměl větší problém, kdyby padl gól. Mělo by se to obrátit: Musím to pustit, aby mohl padnout gól, odhalí se to případně zpětně.“

To ale navýší počet situací, kdy video přeruší hru.
„Ano, ale co se týče posuzování ofsajdových situací, to je otázka několika málo vteřin.“

Očekávání fanoušků jsou přehnaná

Příklad z derby, Bořilův zákrok na Kadlece. Komise sice řekla, že to faul nebyl, ale bylo to hraniční. Pokud by byl, správně měl Bořil dostat druhou žlutou a jít ven. A za půl minuty by nepadl ten regulérní neuznaný gól na druhé straně. Přitom tohle video neřeší. Není to celkově nespravedlivé?
„Video neodstraní sto procent chyb rozhodčích. Týká se situace, kdy se sudí dopustí zjevného pochybení. Moment, o kterém se bavíme, fotbal přináší. Tak to prostě je. Pokud bychom se bavili takto do detailu, tak se můžeme dohadovat o tom, jestli je spravedlivé, že rozhodčí chybně nařídí roh místo odkopu od branky, ze kterého poté padne gól.“

Slavia - Sparta: Bořil zastavil unikajícího Václava Kadlece, Jílek faul nezapískal
Video se připravuje ...

Víte ovšem, že očekávání fanoušků od videa jsou naprostá? A že to může v důsledku přinést opačný efekt?
„Ano. Ta očekávání jsou obrovská a až přehnaná. Proto se to snažíme osvětlovat a asi to bude ještě chvíli trvat. Ale skutečně jde o to, odstranit zjevná pochybení. Video má do utkání vstupovat, aby to pomohlo fotbalu. Aby zápas nerozhodoval nesmyslně nařízený pokutový kop, gól z jasného ofsajdu nebo takový, kdy balon nepřešel brankovou čáru. Ale musíme si uvědomit, že zápas bude stále řídit rozhodčí, který bude pořád mít rozhodující slovo. Takže se může stát, že dostane od videorozhodčího doporučení, ale sám se k němu nepřikloní.“

Může dát hlavní sudí zcela na doporučení kolegy u videa, aniž by se na situaci podíval?
„Pokud se jedná o dosažení branky po jasném ofsajdu, sudí může rozhodnout pouze na základě informace od videa. Není potřeba, aby se na to díval. U situací, které se týkají faulů nebo hry rukou, je pro veřejnost, diváky i hráče lepší, aby se rozhodčí šel sám přesvědčit.“

Z Itálie, třeba od Buffona, se ozývají námitky, že to trvá dlouho.
„Až na výjimky je to způsobené technickými potížemi. Snad ve dvou případech se nemohli rozhodčí dohodnout, to je špatně. Pokud nejste přesvědčen, že to je pokutový kop, je to takzvaná šedá zóna, má se to nechat být.“

Co když se hra přesune tak rychle, že po možném faulu v šestnáctce běží během tří vteřin soupeř sám na gólmana. Má videosudí nechat situaci dohrát, včetně možného gólu, a pak se vrátit k penaltě?
„Už se to i stalo, v zápase nizozemského superpoháru. Penaltový zákrok, rozhodčí nechal hrát, padl gól na druhé straně a rozhodčí nakonec řekl: Váš gól neplatí, jde se proti vám kopat penalta. To je asi to nejhorší, co se může stát. Je to riziko.“

Doporučení je nechat doběhnout akci a pak se ke spornému momentu vrátit?
„Doporučení je přerušit ideálně v neutrální zóně. Sudí musí dostat maximálně rychlou informace od videa. Ale stát se to může.“

Video zaplatí sponzoři

Kolik zavedení videa v Česku stojí a bude stát?
„Částky se země od země liší. Od jarní části, kdy jsme vstoupili do offline testování, do konce letošního roku se bavíme o částkách v jednotkách milionů korun. Ve chvíli, kdy se dostaneme do online fáze a půjde o více zápasů v jednom kole, budou to už desítky milionů.“

Kdo to zaplatí?
„Projekt od začátku podporuje LFA a její partneři a je i jejich zájmem, aby pokračoval. Věřím, že na to najdeme sponzory.“

Pokud FIFA video na jaře posvětí, bude od sezony 2018/2019 pevnou součástí české první ligy?
„Nedovedu si představit, že by tomu tak nebylo.“

Je možné, že FIFA na jaře rozhodne, že video do fotbalu nepůjde, a v Česku přesto bude v provozu?
„Ne, to by nebylo možné. Ale jsem optimista. Když už to došlo tak daleko, zapojilo se tolik zemí a investovalo dost peněz, tak si myslím, že video do fotbalu vstoupí. Že to FIFA posvětí.“

LFA věří, že se na zajištění provozu podaří sehnat sponzory.
LFA věří, že se na zajištění provozu podaří sehnat sponzory.

CELÝ SESTŘIH: Slavia - Sparta 2:0. Derby rozhodli Škoda a Hušbauer
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud