Horváth se Sokolovem premiéru nezvládl, Příbram i Opava začaly remízou

0
Zůstaň, jaký jsi... Řepku hráči žerou, bude výborný trenér, předpovídá Páník
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…

Pavel Horváth ligovou premiéru na lavičce Baníku Sokolov nezvládl. Ačkoliv Baník ještě po poločase vedl na hřišti Vlašimi, nakonec prohrál 1:2. Vstup do nové sezony druhé ligy se nevydařil ani fotbalistům Hradce Králové. Účastník minulého ročníku nejvyšší soutěže v prvním kole doma jen remizoval 1:1 s Táborskem. Uspěl naopak jediný nováček soutěže, nyní již pražská Olympia. Exligová Příbram jen remizovala se Znojmem, stejně jako Opava ve Frýdku-Místku.

Hradec měl od začátku převahu a víc šancí, přesto ve 41. minutě otevřeli skóre hosté. Brankář Ottmar udělal hrubou chybu v rozehrávce, kterou potrestal Musiol.

V 60. minutě po akci Vlkanovy vyrovnal Schwarz. "Votroci" pak soupeře jasně přehrávali a sahali po vítězném gólu, ale Táborsko podržel několika výbornými zákroky gólman Toma.

I druhé páteční utkání skončilo remízou. Vítkovice na svém stadionu hrály 0:0 s Ústím nad Labem. Zřejmě největší šanci zápasu nevyužil v 50. minutě domácí Kučera, který netrefil míč před odkrytou brankou.

Olympia vyhrála i v oslabení

Olympia Praha vstoupila do druhé nejvyšší soutěže výhrou 1:0 nad Pardubicemi. Gól vstřelil Ladislav Vopat šest minut před koncem v době, kdy Olympia hrála v oslabení bez vyloučeného Petra Rotheho. Exligová Příbram začala domácím bezbrankovým duelem se Znojmem a Frýdek-Místek remizoval 1:1 s Opavou.

Olympia, která se po postupu z ČFL přesunula z Hradce Králové do Prahy na Strahov, měla v první půli štěstí, jelikož Pardubice dvakrát nastřelily konstrukci branky. Nejprve Fousek trefil břevno, krátce na to Petráň napálil tyč.

V 61. minutě fauloval ve středu hřiště Rothe a po druhé žluté kartě ho sudí vyloučil. I v deseti ale byli paradoxně domácí v závěru nebezpečnější a v 84. minutě se gólově prosadili zásluhou Vopata, který po Vernerově přihrávce zařídil cenné vítězství.

Příbram, která by se ráda vrátila ihned do nejvyšší soutěže, nastoupila s jediným hráčem, jenž nastupoval v závěru minulého ročníku. Ani zkušené posily Zápotočný, Skácel či Grajciar však nepomohli k vítěznému vstupu do druhé ligy. Branky se hned dvakrát dočkalo Znojmo, ale ani jedna nebyla uznána kvůli ofsajdu.

Jeden z hlavních favoritů na postup Opava na úvod ztratila remízou ve Frýdku-Místku. Domácí dokonce vedli po gólu Grussmanna, který přišel na hostování právě z Opavy. Třetí tým minulého ročníku však dokázal odpovědět a Tomáš Smola rozhodl o dělbě bodů.

Horváthova premiéra skončila prohrou

Fotbalisté Vlašimi vstoupili úspěšně do nové druholigové sezony. Doma otočili zápas se Sokolovem a zvítězili 2:1. Třinec si v úvodním kole odvezl z Varnsdorfu výhru 1:0.

Sokolov poslal do vedení ve 30. minutě po úniku Adam Ševčík, ale Vlašimští výborně vstoupili do druhého poločasu. V 54. minutě vyrovnal přesnou střelou Oskar Fotr a chvíli po něm dokonal obrat po brejku Tomáš Wiesner. Další branky už nepadly, hosty jednou zachránilo břevno.

Utkání ve Varnsdorfu rozhodl v 18. minutě Šimon Šumbera, který přímo z rohového kopu překonal Radka Porcala. Domácí gólman mohl v úplném závěru vyrovnat, ale z rohu hlavičkoval těsně vedle.

Budějovice a Žižkov body dělily

První kolo Fotbalové národní ligy uzavřela remíza 1:1 mezi Českými Budějovicemi a Žižkovem. Hosté vedli po brance Jana Jelínka, ještě do poločasu vyrovnal z penalty Jiří Kladrubský.

Žižkov začal aktivně a v 18. minutě byl odměněn. Bazal našel centrem na zadní tyč Jelínka, který hlavou zblízka zařídil hostům vedení. Ve dvou šancích mohl zvýšit Stratil, ale nepovedlo se mu to.

Místo toho v nastavení první půle domácí vyrovnali, když po faulu Kodeše na Řezáče proměnil nařízenou penaltu Kladrubský. Blíže výhře byl nakonec Žižkov, ale Engelmann a Musa trefili v závěru jen tyče.

"Fotbal se hraje na góly, které jsme mohli dát, ale asi to tak mělo být. Obecně to hodnotím jako vyrovnané utkání, vzhledem k závěru asi s větším počtem šancí na naší straně," řekl žižkovský trenér David Vavruška. "Ve druhé půli jsme měli jednu velkou šanci, jinak ale jen územní převahu. Na konci si Žižkov vytvořil dvě velké šance, trefil tyče, takže s bodem musíme být spokojeni," uvedl domácí kouč David Horejš.

1. kolo druhé fotbalové ligy:

Hradec Králové - Táborsko 1:1 (0:1)
Branky: 61. Schwarz - 40. Musiol. Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Kubec. ŽK: Blecha (Táborsko). Diváci: 1222.

Vítkovice - Ústí nad Labem 0:0
Rozhodčí: Mrázek - Horák, Pochylý. ŽK: Matěj, Prajza, Mikula, Honiš - Peterka. Diváci: 472.

Olympia Praha - Pardubice 1:0 (0:0)
Branka: 84. Vopat. Rozhodčí: Ginzel - Vlček, Petřík. ŽK: Rothe, Liener - Piroch, Černý. ČK: 61. Rothe (Olympia). Diváci: 350.

Příbram - Znojmo 0:0
Rozhodčí: Nenadál - Boček, Vít. ŽK: Helísek, Njire, Lacko (všichni Znojmo). Diváci: 1265.

Frýdek-Místek - Opava 1:1 (0:0)
Branky: 50. Grussmann - 68. Smola. Rozhodčí: Dubravský - Batík, Caletka. ŽK: Varadi, Kovařík, Biolek (všichni Frýdek-Místek). Diváci: 2153.

Vlašim - Sokolov 2:1 (0:1)
Branky: 54. Fotr, 55. Wiesner - 29. A. Ševčík. Rozhodčí: Pechanec - Poživil, Fišer. ŽK: Skopec, Vodháněl, Hadaščok - Mejdr. Diváci: 745.

Varnsdorf - Třinec 0:1 (0:1)
Branka: 20. Šumbera. Rozhodčí: Berka - Flimmel, Pfeifer. ŽK: Zbrožek, Kozma (oba Varnsdorf). Diváci: 850.

České Budějovice - Žižkov 1:1 (1:1)
Branky: 45. Kladrubský z pen. - 18. Jelínek. Rozhodčí: Královec - Kožár, Šimáček. Bez karet. Diváci: 943.

1. Opava 30 18 9 3 76:33 63
2. Příbram 30 18 4 8 56:32 58
3. Pardubice 30 16 3 11 44:30 51
4. Hr. Králové 30 14 8 8 50:36 50
5. Třinec 30 12 11 7 42:30 47
6. Č. Buděj. 30 11 11 8 44:33 44
7. Sokolov 30 12 5 13 34:39 41
8. Vlašim 30 11 5 14 42:49 38