27. dubna 2016 • 18:45

Sparta v problémech. Nezvládla semifinále poháru, v Jablonci padla 0:2

Duel Sparta - Plzeň se blíží! Co před ním říkají čísla? Duel Sparta - Plzeň se blíží! Co před ním říkají čísla?
Připoutejte se, El Clásico je tady! Vyhraje bitvu gigantů Real Madrid, nebo Barcelona? Připoutejte se, El Clásico je tady! Vyhraje bitvu gigantů Real Madrid, nebo Barcelona?

Fotbalisté Jablonce zvítězili v úvodním utkání semifinále domácího poháru MOL Cupu nad Spartou 2:0 a přiblížili se postupu. Skóre v osmé minutě otevřel Slovák Ján Greguš a po pauze přidal druhý gól Michal Trávník. Odveta se odehraje za týden na Letné, postupující se ve finále utká s Mladou Boleslaví, která vyřadila Plzeň.

Letenští, kteří nedělní ligovou prohrou 0:3 s Plzní téměř jistě přišli o naději na titul, zamíchali v Jablonci sestavou. Do zahajovací jedenáctky se poprvé na jaře dostal brankář Štěch a od začátku hráli také Kováč, Matějovský či Fatai. Jen na střídačce začali Dočkal, Krejčí a Juliš a kapitán Lafata dokonce nebyl ani na soupisce pro utkání.

Pro Jablonec je vítězství v poháru jedinou šancí, jak projít do Evropské ligy, a tak Severočeši vstoupili do zápasu s velkým elánem. Už v druhé minutě z dálky těsně minul Karavajev a za šest minut domácí otevřeli skóre. Po faulu na unikajícího Tecla udělil sudí Ardeleánu Kováčovi žlutou kartu a z následného přímého kopu se prosadil Greguš, který prostřelil zeď. Letenští v osmém soutěžních utkání za sebou inkasovali jako první.

Autor prvního gólu Ján Greguš (vpravo) z Jablonce

Ve 20. minutě měli sparťané první šanci, Fataiovu ránu z úhlu domácí brankář Hrubý s obtížemi ztlumil mezi nohama. Jinak ale dál hrozili Severočeši. Masopust z protiakce překopl a po půlhodině Doležal po Teclově vysunutí obešel Štěcha, jenže z úhlu trefil jen boční síť. Za chvíli se zranil domácí Kysela a místo něj šel na hřiště Beneš.

Po přestávce poslal kouč Sparty Ščasný na trávník Juliše s Krejčím místo Kováče s Jiráčkem, Letenským ale vstup do poločasu stejně jako v úvodu nevyšel. Po jabloneckém autu a Teclově přiťuknutí v 50. minutě napřáhl za vápnem Trávník a povedenou střelou k tyči zvýšil.

Pražané přidali, Krejčí ale křížnou střelou minul a několik dalších závarů ve vlastním pokutovém území domácí se štěstím odvrátili. Jablonec, finalista minulého ročníku poháru, si naopak mohl odnést do odvety ještě lepší výsledek, Masopust ale v 71. minutě velké sólo přes půl hřiště zakončil střelou těsně vedle.

Jablonecké účinkování v poháru je důležité i z pohledu ligy. Pokud Severočeši MOL Cup nevyhrají, půjde do evropských pohárů i tým na pátém místě tabulky, na němž se nyní drží Slavia s dvoubodovým náskokem na Brno.

Úvodní utkání semifinále MOL Cupu, fotbalového poháru FAČR:

FK Jablonec - Sparta Praha 2:0 (1:0)

Branky: 8. Greguš, 50. Trávník. Rozhodčí: Ardeleánu - Blažej, Vlasjuk. ŽK: Karavajev, Hübschman - Kováč, Costa. Diváci: 1986.

Jablonec: Hrubý - Kysela (34. Beneš), Pernica, Rossi, Karavajev - Hübschman - Masopust, Greguš, Trávník (82. Mihálik) - Doležal (65. Pospíšil), Tecl. Trenér: Frťala.

Sparta: Štěch - Brabec, Kováč (46. Juliš), Costa - Mareček, Vácha, Frýdek, Matějovský, Jiráček (46. Krejčí) - Fatai (69. Sáček), Konaté. Trenér: Ščasný.

Hosté:

Domácí: Hrubý – Kysela (34. Beneš), Pernica, Rossi, Karavaev – Hübschman (C) – Masopust, Greguš, Trávník (82. Mihálik) – Doležal (64. Pospíšil) , Tecl

Hosté: Štěch – Brabec, Kováč (C) (46. Juliš), Costa – Mareček, Frýdek, Vácha, Matějovský, Jiráček (46. Krejčí) – Konaté, Fatai (69. Sáček)

Domácí: Karavaev

Hosté: Kováč, Costa