27. listopadu 2015 • 04:55

Arsenal, United či Dortmund. Sparta může narazit i na giganty

Autor:

Po třech letech dokázali fotbalisté Sparty postoupit ze základní skupiny Evropské ligy. V jarním play off si naposledy zahráli v ročníku 2012/13, kdy se jim do cesty postavila londýnská Chelsea. Nyní Pražanům hrozí opět další velkoklub. Narazit mohou na Liverpool či Dortmund jako postupující v EL, hrozit může ale třeba i Arsenal - v případě, že by skončil ve skupině Ligy mistrů na třetí příčce.Splnila povinnost a nyní se může těšit na zvučného soupeře. Sparta na rozdíl do minulého roku proplula základní skupinou Evropské ligy a postupuje. Oproti loňské sezoně, kdy Letenští ztratili body doma i venku s Neapolí a následně nedokázali přehrát švýcarský Bern, si sparťané vedli o mnoho lépe.

Díky domácí výhře nad Asterasem Tripolis si Sparta postup zajistila předčasně a jediné starosti, které na Kypru proti APOELU bude mít, budou o finanční odměnu a zlepšení českého koeficientu.

Na jaře však letenské mužstvo nebude čekat nic snadného. Teoreticky Sparta může skončit ve skupině ještě na první příčce, jenže to by musela porazit APOEL a Schalke podlehnout Asterasu.

Jak se bude losovat play off Evropské ligy

a) Kluby ze stejné země nemůžou být vylosovány proti sobě
b) Vítězové skupin Evropské ligy + čtyři nejlepší třetí týmy z Ligy mistrů proti ostatním
c) Kluby, které se potkaly ve skupině, se nemohou střetnout znovu
d) Vítězové skupiny Evropské ligy a čtyři nejlepší třetí týmy z Ligy mistrů budou hrát odvetné utkání na domácím hřišti.

Pokud se tomu tak nestane, bude stejně jako před třemi lety hrozit, že se jí do cesty postaví jeden z evropských velikánů. Liverpool, Borussia Dortmund, Arsenal, Manchester United či AS Řím. Tyhle všechny kluby se mohou stát soupeřem pražského klubu.

Liverpool a Dortmund vedou v Evropské lize své skupiny, a pokud se udrží v čele, budou patřit mezi možné soupeře. Další, s kým se musí počítat, jsou týmy ze třetích míst v Lize mistrů. Na hraně nyní balancují londýnský Arsenal, Manchester United či italský AS Řím.

V ročníku 2012/13 Sparta dostala za soupeře Chelsea, která vypadla právě z Ligy mistrů. Tehdejší výběr Vítězslava Lavičky první utkání prohrál 0:1, avšak v odvetě podal odvážný výkon. Na Stamford Bridge Sparta vedla až do druhé minuty nastvení 1:0, pak však Eden Hazard vyrovnal a zajistil "blues" postup. Nakonec londýnský celek celou soutěž ovládl. Koho vyzve Sparta tentokrát?

Hrdina Brabec: O postupu rozhodly body proti Schalke

Záložník Sparty Lukáš Vácha se vrátil do základní sestavy po třech měsících
Záložník Sparty Lukáš Vácha se vrátil do základní sestavy po třech měsících

Ščasný: Klobouk dolů před Váchou, hrál výborně

Mareček: Krejčího červená? Asi se mu nechce na Kypr

Vácha: Na možnost startu jsem se připravoval dva týdny