10. března 2016 • 23:10

United nestačili ani v Liverpoolu, Dortmund zničil Tottenham

Ať žije Slavie! Deli v češtině vedl děkovačku ve Žlutých lázních Ať žije Slavie! Deli v češtině vedl děkovačku ve Žlutých lázních
Slavia je mistr! Takhle na Strahově převzala pohár pro ligového šampiona Slavia je mistr! Takhle na Strahově převzala pohár pro ligového šampiona

EVROPSKÁ LIGA | Fotbalisté Dortmundu zvítězili v úvodním zápase osmifinále Evropské ligy nad Tottenhamem 3:0. Skóre otevřel kanonýr Pierre-Emerick Aubameyang, další dva góly přidal záložník Marco Reus. Tottenham inkasoval tři branky poprvé v sezoně. Basilej s Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým v sestavě remizovala s obhájcem titulu FC Sevilla bez branek. Anglický duel mezi Liverpoolem a Manchesterem United ovládli domácí poměrem 2:0.

Zatímco Dortmund nastoupil v téměř nejlepší možné sestavě, trenér Tottenhamu Mauricio Pochettino, který odkoučoval jubilejní 100. zápas na lavičce "Kohoutů", šetřil například Kanea nebo Lamelu.

Na průběhu zápasu to bylo znát, domácí měli v prvním poločase hned několik šancí a jednu z nich využil po půlhodině hry Aubameyang. Gabonský reprezentant zužitkoval přesný Schmelzerův centr a vstřelil 33. soutěžní gól v sezoně.

Borussia byla dominantní i v druhém poločase a dvěma trefami potvrdil její vítězství záložník Reus. V závěru se sice dostal do hry nejlepší střelec Tottenhamu v anglické lize Kane, důležitý gól pro odvetu ale nevstřelil. Jeho tým v Evropské lize prohrál poprvé od října.

V prvním dějství zápasu Basileje s FC Sevilla se ani jeden tým nedostal ke střele na branku, po přestávce se ale hosté osmělili a několikrát gólmana Vaclíka zaměstnali. Bývalý brankář pražské Sparty si ale s pokusy N'Zonziho, Gameira nebo Konopljanky poradil. V posledních minutách hráli domácí přesilovku po vyloučení N'Zonziho, stav ale zůstal nezměněn.

Fotbalisté Dortmudu slaví branku do sítě TottenhamuFotbalisté Dortmudu slaví branku do sítě Tottenhamu

Liverpool si poradil s Manchesterem United

Útočník Manchesteru United Depay fauloval v 19. minutě zápasu v Liverpoolu Clynea, a přestože si gólman De Gea na míč sáhl, Sturridge penaltu proměnil a v posledních sedmi soutěžních utkáních vstřelil Manchesteru pět branek. Liverpool působil i nadále aktivněji a hosty několikrát zachránil španělský brankář.

V druhém poločase však nestačil na střelu Firmina, který se prosadil ve třetím soutěžním zápase v řadě, což se mu v Liverpoolu povedlo poprvé. Při posledních 13 startech se Brazilec podílel na 12 gólech: osm dal a na čtyři přihrál.

Manchester pod trenérem Van Gaalem poprvé podlehl Liverpoolu, předchozí čtyři vzájemné duely United vyhráli. "Reds" v Evropské lize neinkasovali už 417 minut.

Daniel Sturridge proměnil pokutový kop a poslal domácí Liverpool do vedeníDaniel Sturridge proměnil pokutový kop a poslal domácí Liverpool do vedení

Bilbao zaskočilo Valencii

Španělský souboj mezi Bilbaem a Valencií dopadl také lépe pro domácí. V dvacáté minutě se po Beňatově centru hlavou prosadil García. O chvíli později mohl přidat druhý gól nejlepší střelec baskického celku Aduriz, Ryanovu bránu však minul. I po změně stran bylo aktivnější Bilbao, další gól však nepřidalo. Proti Valencii se mu daří, neprohrálo s ní už poosmé v řadě.

Villarrealu se vydařil vstup do zápasu s Leverkusenem. Už ve čtvrté minutě po Soldadově pasu za obranu přesně zakončil Bakambu. A právě čtyřiadvacetiletý útočník, který skóroval také v posledním zápase základní skupiny v Plzni, přidal po přestávce druhou trefu a definitivně rozhodl o výhře "Žluté ponorky".

Obránce Michal Kadlec sledoval vítězství Fenerbahce Istanbul 1:0 nad Bragou pouze z lavičky. V 82. minutě potrestal chybu hostů v rozehrávce tvrdou střelou k tyči Topal. Turecký celek v posledních sedmi zápasech EL pětkrát udržel čisté konto. Ve Lvově porazil Šachtar Doněck 3:1 Anderlecht.

Úvodní utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Lazio Řím 1:1 (1:1)
Branky: 13. Frýdek - 38. Parolo. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Del Palomar, Cabanero (všichni Šp.). ŽK: Zahustel - Matri. Diváci: 17.482.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Mareček - Dočkal (59. Fatai), Frýdek, Krejčí - Lafata (62. Juliš). Trenér: Ščasný.
Lazio: Marchetti - Konko (46. Basta, 65. Maurício), Biševac, Hoedt, Radu - Biglia - Milinkovič-Savič, Parolo - Candreva, Matri (55. Lulič), Keita. Trenér: Pioli.

Šachtar Doněck - Anderlecht 3:1 (2:0)
Branky: 21. Taison, 24. Kucher, 79. Eduardo - 68. Acheampong.

Basilej - FC Sevilla 0:0
ČK: 87. N'Zonzi (Sevilla).

Dortmund - Tottenham 3:0 (1:0)
Branky: 61. a 70. Reus, 30. Aubameyang.