25. srpna 2016 • 21:51

Sparta - Sönderjyske 3:2. POSTUP! Střídající Brabec završil obrat

Fotbalisté Sparty v odvetě play off Evropské ligy se Sönderjyske prohrávali už 0:2 a po úvodní remíze 0:0 v Dánsku byli na pokraji vyřazení, ale dokázali předvést famózní obrat, který čtyři minuty před koncem završil gólovou hlavičkou na 3:2 po pár vteřinách na hřišti střídající Jakub Brabec.

Hosté: 35. Uhre, 40. Kløve

Domácí: Koubek – Karavajev (85. Brabec), Holek, Kadlec, Costa – Šural, Vácha, Mareček (46. Juliš), Frýdek – Lafata – Pulkrab (82. Zahustel)

Hosté: Skender – Pedersen, Kanstrup, Maak, Dal Hende – Kløve (76. Kroon), Drachmann, Romer (83. Mattilä), Absalonsen (87. Luijckx) – Madsen, Uhre

V závěru první půle na Letné hostům zařídili dvoubrankový náskok Mikael Uhre a Troels Klöve, těsně před pauzou snížil kapitán David Lafata. V 69. minutě srovnal Josef Šural a na konci rozhodl Brabec.

Brabec: Nerozcvičoval jsem se, měl jsem tam prolítnout, jak je mým zvykem

Sparta, které chyběl zraněný záložník Dočkal, nastoupila s pěti změnami proti úvodnímu duelu. V obraně hrála ruská posila Karavajev, v útoku dostal nečekaně šanci debutant v základní sestavě Pulkrab.

Hrdina Brabec na odchodu! Vystřelil postup a míří do Anderlechtu - čtěte ZDE »

Domácí se rozjížděli pomalu, jakoby si bez svého tvůrce hry Dočkala nevěděli rady. V sedmé minutě Frýdek hlavičkoval nepřesně, později Šural z dobré pozice pálil nad břevno a Váchovu dalekonosnou střelu vyboxoval brankář Skender.

Pohárový nováček Sönderjyske ve 35. minutě poprvé šokoval domácí. Klöve přihrávkou z vlastní poloviny našel mezi stopery unikajícího Uhreho, který přetlačil Kadlece a poslal míč pod ležícím Koubkem do sítě. Spartu gól hodně zaskočil a už za pět minut Koubek inkasoval podruhé. Po dalším zaváhání obrany zakončil Klöve individuální akci přesnou střelou z šestnáctky.

Je to tam! Jakub Brabec právě po 10 vteřinách na hřišti završil obrat Sparty proti Sönderjyske.

Naději dal domácím Lafata, který minutu před pauzou z rohu snížil umístěnou hlavičkou. Přesto sparťany do šatny vyprovodil pískot tribun.

Sparta začala druhý poločas tlakem, ale do zakončení se dlouho nedostávala. Naopak soupeř hrozil z protiútoků a po jednom z nich Holek ve skluzu na poslední chvíli odvrátil velké nebezpečí.

V 69. minutě český vicemistr vyrovnal. Po Frýdkově standardní situaci se prosadil hlavou Šural. Svěřence Zdeňka Ščasného pak podržel brankář Koubek, který skvělým zákrokem vytáhl Dal Hendeho hlavičku z rohu.

Šural: Soupeř kouskoval hru, bylo to nepříjemné

V 85. minutě Sparta dokonala obrat. Střídající stoper Brabec si po několika vteřinách na hřišti naskočil na Frýdkův roh a tvrdou hlavičkou nedal Skenderovi šanci. V závěru stálo při Pražanech štěstí, protože Uhre z pokutového území přestřelil.

Letenský klub si zahraje podzimní část EL potřetí za sebou, za postup do skupiny získá prémii 65 milionů korun. Los skupin se uskuteční v pátek v Monaku a Sparta bude ve druhém ze čtyř košů.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:
Sparta Praha - Sönderjyske 3:2 (1:2)
Branky:
44. Lafata, 69. Šural, 85. Brabec - 35. Uhre, 40. Klöve. Rozhodčí: Madden - Stewart, Carr (všichni Skot.). ŽK: Vácha, Karavajev, Koubek - Romer. První zápas: 0:0, postoupila Sparta. Diváci: 13.685.
Sparta: Koubek - Karavajev (85. Brabec), Holek, Kadlec, Costa - Mareček (46. Juliš), Vácha - Šural, Lafata, Frýdek - Pulkrab (82 Zahustel). Trenér: Ščasný.
Sönderjyske: Skender - Pedersen, Kanstrup, Maak, Dal Hende - Drachmann, Romer (83. Mattila) - Klöve (76. Kroon), Absalonsen (87. Luijckx) - Madsen, Uhre. Trenér: Michelsen.