Ronaldo zničil Doněck třemi góly a má rekord, Juventus pokořil City

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN ÚTERNÍCH ZÁPASŮ LIGY MISTRŮ | Osmi zápasy odstartovala nová sezona Ligy mistrů. Finalista minulého ročníku Juventus Turín vyhrál 2:1 na hřišti rozjetého Manchesteru City a Manchester United se po roční odmlce vrátil do Ligy mistrů prohrou 1:2 v Eindhovenu. Naopak Real Madrid porazil Šachtar Doněck 4:0 a Cristiano Ronaldo se po hattricku osamostatnil v čele historické střelecké tabulky soutěže.

Manchester City vyhrál všech pět předchozích duelů sezony bez obdržené branky, ale proti Juventusu potvrdil, že se mu v Lize mistrů dlouhodobě nedaří. Přitom domácí šli do vedení po vlastním gólu Chielliniho, který marně reklamoval faul naskakujícího Kompanyho. V 70. minutě ale ve skluzu vyrovnal Mandžukič a Manchester City inkasoval v soutěžním duelu poprvé po 636 minutách. Skóre pak otočil v 81. minutě Morata a Juventus dal zapomenout na trápení z ligy, kde v prvních třech kolech získal jen bod.

Vítěz předminulého ročníku Ligy mistrů Real Madrid prolomil obranu Šachtaru po půlhodině. Útočník Benzema využil chybu brankáře Pjatova a skóroval v jedenácté sezoně prestižní soutěže za sebou. Po změně stran byl vyloučen Stěpaněnsko a přišly velké chvíle Ronalda.

Portugalský kanonýr nejprve proměnil dvě penalty, pak přidal ještě třetí trefu v utkání a s osmdesáti góly se osamostatnil v čele tabulky střelců v Lize mistrů. Lionel Messi z Barcelony ztrácí tři branky. Ronaldovi zároveň chybí jediný trefa k metě 500 gólů v profesionální kariéře.

Cristiano Ronaldo nasázel Doněcku tři góly

United překvapivě padli v Eindhovenu

Manchesteru United návrat do Ligy mistrů po roční pauze nevyšel. Hosty sice poslal v Eindhovenu do vedení v 41. minutě Depay, který na Old Traford zamířil v létě právě z týmu soupeře. Jenže domácí ještě do pauzy vyrovnali, když se v dlouhém nastavení první půle trefil Moreno. Rozhodčí nastavil osm minut kvůli zranění hostujícího Shawa, který má podezření na zlomeninu nohy. Po pauze pak otočil stav Narsingh.

Astana při premiéře kazašského celku v základní skupině soutěže dlouho držela naději na nečekaný bodový zisk na hřišti Benficy Lisabon. Střídající Ščetkin dokonce na startu druhé půle trefil brankovou konstrukci, ale pak už udeřil favorit. Tři body za výhru 2:0 mu zajistili Gaitán a Mitroglu.

Útočník Paris St. Germain Zlatan Ibrahimovic se sice proti Malmö, kde se narodil a fotbalově vyrostl, gólově neprosadil, ale připsal si aspoň asistenci u druhé trefy. Domácí favorit i díky tomu zvítězil 2:0.

Královec písknul tři penalty

Český rozhodčí Pavel Královec byl výraznou postavou 1. kola základní skupiny fotbalové Ligy mistrů. V duelu mezi Sevillou a Mönchengladbachem nařídil v druhé půli proti hostům tři penalty, dvě z nich domácí proměnili a zvítězili 3:0.

Královec v Seville nejprve v 46. minutě odpískal penaltu po zákroku brankáře Sommera a Gameiro otevřel skóre. Poté podle českého sudího fauloval ve 49. minutě Brouwers, ale domácí střelec tentokrát z pokutového kopu napálil jen břevno. Třetí penaltu Královec nařídil v 66. minutě po zákroku Jantschkeho a Banega zvýšil. Sevilla pak přidala ještě třetí branku.

Přemožitel pražské Sparty z předkola CSKA Moskva prohrál 0:1 na hřišti Wolfsburgu. Německý celek přivítal stejného soupeře už při své premiéře v základní skupině Ligy mistrů v sezoně 2009/10 a navázal na tehdejší triumf 3:1.

Galatasaray Istanbul pak potvrdil, že se mu doma proti Atléticu Madrid nedaří. Španělskému klubu podlehl před svým publikem i potřetí, tentokrát 0:2, o což se zasloužil góly v 18. a 25. minutě Griezmann.

1. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina A:

Paris St. Germain - Malmö FF 2:0 (1:0)
Branky: 4. Di María, 61. Cavani. Rozhodčí: Karasev - Averjanov, Kalugin (všichni Rus.). Diváci: 49.000.

Real Madrid - Šachtar Doněck 4:0 (1:0)
Branky: 55., 63. (obě z pen.) a 81. Ronaldo, 30. Benzema. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ČK: 50. Stěpaněnko (Šachtar). Diváci: 60.000.

1. Real 13 9 3 1 28:6 30
2. Paris SG 10 6 2 2 18:6 20
3. Šachtar 6 1 0 5 7:14 3
4. Malmö 6 1 0 5 1:21 3

Skupina B:

PSV Eindhoven - Manchester United 2:1 (1:1)

Branky: 45.+2 Moreno, 57. Narsingh - 41. Depay. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini (všichni It.). Diváci: 35.000.

VfL Wolfsburg - CSKA Moskva 1:0 (1:0)
Branka: 40. Draxler. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andas (všichni Nor.). Diváci: 20.126.

1. Wolfsburg 10 7 0 3 15:11 21
2. Eindhoven 8 3 3 2 8:7 12
3. Manchester 6 2 2 2 7:7 8
4. CSKA Moskva 6 1 1 4 5:9 4

Skupina C:

Benfica Lisabon - FC Astana 2:0 (0:0)
Branky: 51. Gaitán, 62. Mitroglu. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.). Diváci: 35.000.

Galatasaray Istanbul - Atlético Madrid 0:2 (0:2)
Branky: 18. a 25. Griezmann. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). Diváci: 41.500.

1. Atlético 13 6 4 3 17:8 22
2. Benfica 10 5 2 3 15:12 17
3. Galatasaray 6 1 2 3 6:10 5
4. Astana 6 0 4 2 5:11 4

Skupina D:

Manchester City - Juventus Turín 1:2 (0:0)
Branky: 57. vlastní Chiellini - 70. Mandžukič, 81. Morata. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.). Diváci: 50.363.

FC Sevilla - Borussia Mönchengladbach 3:0 (0:0)
Branky: 47. Gameiro z pen., 66. Banega z pen., 84. Konopljanka. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Wilczek (ČR). Diváci: 36.959.

Hosté: 70. Mandžukić, 81. Morata

Domácí: Hart – Sagna, Kompany (C) (75. Otamendi), Mangala, Kolarov – Y. Touré, Fernandinho – Silva, Sterling (72. De Bruyne), Nasri (83. Agüero) – Bony.

Hosté: Buffon (C) – Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra – Cuadrado, Hernanes, P. Pogba, Sturaro – Mandžukić (78. Dybala), Morata (85. Barzagli).

Hosté:

Domácí: Navas – Carvajal, Varane (46. Pepe), Ramos (C) (59. Nacho Fernández), Marcelo – Modrić, Isco, Kroos – Bale (31. Kovačić), Benzema, Ronaldo.

Hosté: Pjatov – Srna (C), Kučer, Rakyckyj, Azevedo – Marlos (74. Kovalenko), Fred, Stěpaněnko, Teixeira, Taison (67. Malyšjev) – Hladkij (82. Bernard).

Domácí: Casilla, Pepe, Kovačić, Fernández, Casemiro, Čeryšev, Jesé

Hosté: Kanibolockij, Ordec, Dentinho, Malyšjev, Bernard, Eduardo, Kovalenko

Hosté: Stěpaněnko, Stěpaněnko (č), Srna, Kučer, Malyšjev

Bebek – Petrović, Grgić (všichni Chorvatsko)

Hosté: 41. Depay

Domácí: Zoet – Arias, Bruma, H. Moreno, Brenet – Hendrix – Pröpper, Guardado (72. Schaars) – L. Narsingh, L. de Jong (C), Lestienne (86. Locadia).

Hosté: de Gea – Darmian, Smalling (C), Blind, Shaw (24. Rojo) – Schweinsteiger, A. Herrera (75. Fellaini) – Young (87. A. Valencia), Mata, Depay – Martial.

Domácí: Pasveer, Poulsen, Pereiro, Schaars, Vloet, Locadia, De Wijs

Hosté: Romero, Rojo, McNair, Carrick, Valencia, Schneiderlin, Fellaini

Domácí: Arias, H. Moreno, Bruma

Hosté: Smalling

Rizzoli – Di Liberatore, Tonolini (všichni Itálie)

Hosté: 18. Griezmann, 25. Griezmann

Domácí: Muslera – Sarioglu (46. Öztekin), Kaya, Denayer, Carole – Balta – Podolski (71. Gümüs), Inan, Colak (32. Bulut), Sneijder – Yilmaz.

Hosté: Oblak – Torres Juanfran, J. Giménez, Godín, Siqueira – Koke, Ñíguez (80. Ó. Torres), Tiago, Griezmann – Vietto (62. Gabi), Jackson Martínez (60. F. Torres).

Domácí: Adin, Bulut, Gümüs, Günter, Öztekin, Rodríguez, Gönen

Hosté: Correa, Gabi, Gámez, Torres, Torres, Moyà, Savić

Domácí: Yilmaz, Öztekin