4. listopadu 2008 • 22:42

Úterní Liga mistrů plná překvapení

Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

FOTOGALERIE - Fotbalisté Barcelony a Sportingu Lisabon si jako první zajistili účast v osmifinále Ligy mistrů.

V dnešním čtvrtém kole základní fáze stačila Barceloně k jistotě remíza 1:1 s Basilejí, Sporting udolal ve stejné skupině C po výsledku 1:0 Šachtar Doněck. Atlétiku Madrid utekla jistota postupu v páté minutě nastaveného času na hřišti Liverpoolu kvůli sporné penaltě. Své postupovém plány musela odsunout také Chelsea, která prohrála v Římě 1:3.

Barcelona měla v duelu proti Basileji velkou převahu, ale na vedoucí gól se pořádně nadřela. Ujala se totiž až šestnáctá střela směrem k soupeřově brance, klíčový okamžik jednoznačného utkání měl na svědomí Argentinec Messi. Osm minut před koncem sice hosté díky Derydiokovi vyrovnali, ale vývoj ve skupině Kataláncům nahrával natolik, že postup mohli slavit již dnes.

Do hry se dnes dostal i Tomáš Hübschman, který tradičně hájil barvy Šachtaru Doněck, jenže jeho tým dnes o postup definitivně přišel po prohře 0:1 na půdě Sportingu Lisabon. Postupový gól portugalského klubu vstřelil sedmnáct minut před koncem Derlei.

Atlético i bez zraněného Tomáše Ujfalušiho málem dokázalo zvládnout náročný zápas na půdě Liverpoolu a nakonec ho o plný bodový zisk připravili švédští rozhodčí, kteří nařídili v páté minutě nastaveného času spornou penaltu, kterou Gerrard jistě proměnil.

Hosté vedli od 38. minuty po brance Maxiho, ale domácí po pauze nasadili k očekávanému náporu, který zužitkovali až na poslední chvíli. Současná výhra Marseille nad Eindhovenem tedy ani jednomu ze soupeřů nepomohla.

Inter Milán už před poločasem dvakrát vedl na půdě Famagusty, ale o vedení přišel v nastaveném čase prvního poločasu a remízu 3:3 zachraňoval až v závěru. Domácí dokázali náskok soupeře srovnat těsně před přestávkou a šťastný střelec Panagi byl v té chvíli na hřišti teprve dvě minuty.

Italský klub branka "do šatny" hodně poznamenala, protože hned po pauze inkasoval potřetí a na postupovou šanci si musí počkat do příštího duelu. Ani Cruzovo vyrovnání na 3:3 na tom totiž už nic nezměnilo. Situaci ve skupině navíc zdramatizovala i nečekaná výhra 3:0 Panathinaikosu na hřišti Werderu Brémy.

Chelsea sice byla před zápasem v Římě velkým favoritem, ale na dnešní prohru 1:3 bude chtít rychle zapomenout. V závěru navíc londýnský klub přišel o vyloučeného Deka, celý zápas odchytal Petr Čech. V druhém duelu skupiny A Kluž prohrála doma 1:2 s Bordeaux.

Vučinič se s míčem nemazlil

Skupina A:
AS Řím - Chelsea 3:1 (1:0)
Branky: 48. a 58. Vučinič, 34. Panucci - 75. Terry. Rozhodčí: Medina Cantaléjo (Šp.). ČK: 81. Deco. Diváci: 38.425.

Kluž - Girondins Bordeaux 1:2 (1:2)
Branky: 9. Dani - 6. Gourcuff, 38. Wendell. Rozhodčí: Busacca (It.). Diváci: 20.000.

Skupina B:
Werder Brémy - Panathinaikos Atény 0:3 (0:0)
Branky: 58. Mantzios, 70. Karagunis, 83. Tziolis. Rozhodčí: Kassai (Maď.). Diváci: 35.968.

Anorthosis Famagusta - Inter Milán 3:3 (2:2)
Branky: 31. Bardon, 45+1. Panagi, 50. Frousos - 13. Balotelli, 44. Materazzi, 80. Cruz. Rozhodčí: Duhamel (Fr.). Diváci: 25.380.

Skupina C:
Sporting Lisabon - Šachtar Doněck 1:0 (0:0)
Branka: 73. Derlei. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 25.000.

FC Barcelona - FC Basilej 1:1 (0:0)
Branky: 62. Messi - 82. Derdiyok. Rozhodčí: Tudor (Rum.). Diváci: 49.000.

Skupina D:
FC Liverpool - Atlético Madrid 1:1 (0:1)
Branky: 90+5. Gerrard z pen. - 37. Maxi. Rozhodčí: Hansson (Švéd.). Diváci: 45.300.

Olympique Marseille - PSV Eindhoven 3:0 (1:0)
Branka: 63. a 71. Niang, 30. Koné. Rozhodčí: Rizzoli (It.). Diváci: 40.000.