+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
4. srpna 2009 • 05:00

Fanoušci Panathinaikosu: Milujeme klub jako heroin

Autor:
Fanoušci Panathinaikosu
TOP VIDEA
RENTGEN SPECIÁL: Hlavní pilíře úspěchu Liberce? Obránce centruje, obránce zakončuje RENTGEN SPECIÁL: Hlavní pilíře úspěchu Liberce? Obránce centruje, obránce zakončuje
SESTŘIH: Mönchengladbach – Hamburk 3:1. Zářili Raffael s Hazardem SESTŘIH: Mönchengladbach – Hamburk 3:1. Zářili Raffael s Hazardem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to láska, oddanost až fanatismus. „Panatho moje, miluji Tě jako heroin, jako silnou drogu, jako hašiš a LSD.“ I to zpívají ve svých chorálech fanoušci Panathinaikosu, soupeře fotbalistů Sparty v dnešní odvetě 3. předkola Ligy mistrů.Spartu čeká v Aténách téměř sedmdesátitisícový vroucí kotel na Olympijském stadionu. Ohlušujícími chorály, lesem vlajek i pyrotechnickými kousky jsou řečtí fandové proslulí, ovšem zrovna na Panathinaikosu nebyla donedávna podobná atmosféra vůbec obvyklá.

Nejvěrnější fanoušci, známí jako Gate 13, totiž byli v dlouholetém sporu s vedením klubu. A to kvůli mizerným výsledkům (Panathinaikos získal za posledních 13 let jediný titul, všechny zbylé pobral nenáviděný Olympiakos) a také kvůli tomu, že vedení Panathinaikosu ostře vystupovalo proti fanouškovskému tvrdému jádru.Průměrné návštěvy kvůli vleklému boji poklesly na historické minimum pod 10 tisíc. Vše loni v dubnu vyvrcholilo masovou demonstrací příznivců, probíhající zároveň s ligovým zápasem proti Arisu. Zatímco na stadionu sledovalo duel pouhých 5 tisíc diváků, proti vedení klubu jich demonstroval až desetinásobek.

Nedlouho poté majitel Giannis Vardinogiannis konečně zredukoval svůj podíl ve fotbalovém klubu na 50 procent a s příchodem nového prezidenta Nikose Paterase zavládl mezi vedením a příznivci opět smír.

Loni v létě, kdy se Panathinaikos přestěhoval z chátrajícího stadionu Apostolase Nikolaidise zpět na Olympijský stadion, se tribuny opět zaplnily desítkami tisíc příznivců a to dokonce i na přátelské zápasy. Víc než 20 tisíc fandů si koupilo permanentky, čímž vytvořili řecký rekord.

A kapitán Giorgios Karagounis před startem sezony prohlásil: „Naší největší posilou je návrat fanoušků.“ Jejich sílu dnes okusí i Sparta.

Překlad chorálu Horto magiko (Kouzelný plevel):
Je to kouzelný plevel,
dej mi trochu ochutnat,
abych mohl snít o mém PAO
a křičet až k Bohu:
Panatho moje,
miluji Tě
jako heroin, jako silnou drogu
jako hašiš
a LSD,
celý svět je s Tebou jako opilý.
Panathao moje
miluji Tě,
kdekoliv budeš hrát, já Tě
vždycky budu doprovázet.
PAO tady,
PAO tam,
kdekoliv budeš hrát,
budeme vždycky spolu

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze