a dozvíte se vše jako první.
Tomáš Podvín
19. června 2016 • 17:54

Španělé jedou. Gól nedostali DESET zápasů, Iniesta je mistrem přihrávek

CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec
Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer

Jsou považováni za jednoho z favoritů EURO a zatím ukazují, že právem. Fotbalisté Španělska přijeli do Francie ve velké pohodě, jejich hra je zatím dominantní. A to jak v ofenzivě, tak v defenzivě. Ta je až neuvěřitelně pevná, skórovat proti Španělům je skutečně těžká disciplína.

Španělsko ve dvou zápasech na EURO zatím neinkasovalo a potvrdilo tak fantastickou formu z kvalifikace. Tým Vicente del Bosqueho totiž nedostal gól už v 10 soutěžních utkáních v řadě!

Pevnou obranu nepřekonalo Česko, Turecko, dvakrát Ukrajina, Bělorusko, Lucembursko a jednou také Makedonie a Slovensko. Právě slovenská reprezentace je posledním týmem, který v soutěžním duelu úřadující mistry Evropy překonal.

Stalo se tak v památném zápase, ve kterém Slováci na domácí půdě Španělsko porazili 2:1. Vítězný gól dal v 87. minutě záložník Miroslav Stoch. Od té chvíle už obrana v čele se stoperskou dvojicí Sergio Ramos a Gerard Piqué neinkasovala. Gól Španělé dostali pouze v přátelských zápasech.

Vynikající statistiky tak má brankář David de Gea, který neinkasoval v pěti soutěžních zápasech v řadě. Čisté konto tak drží už 450 minut, čímž překonal letitý rekord anglického brankáře Gordona Bankse. Ten v roce 1966 nedostal gól 442 minut.

Muž utkání? Dvakrát Iniesta

Španělé zatím na EURO vládnou i v ofenzivě. Proti Česku dali sice jen jeden gól, ale měli trvalou převahu. V zápase s Turky už explodovali španělští útočníci naplno, dva góly dal Álvaro Morata, jeden přidal Nolito a byla z toho jasná výhra 3:0.

Nejlepším hráčem Španělska a motorem ofenzivy je ale borec, který sám ještě neskóroval. A není velkým překvapením, že jím je Andrés Iniesta. Záložník Barcelony, který má míč neustále u nohy a hlavu nahoře. Ladný středopolař, kterému prostě míč nevezmete.

Iniesta má zatím na EURO na svém kontě nejvíce přihrávek ze všech. Rozdal už 192 pasů, z toho 179 (93,2%) bylo přesných. Ostatně, česká obrana moc dobře ví, jak Iniesta dokáže přesně přihrát. Právě jeho centr na Piquého duel Španělska s partou Pavla Vrby rozhodl.

Za všechno mluví fakt, že byl Iniesta zvolen v obou zápasech Španělska na EURO mužem utkání. Právě tichý génius zatím řídí hru týmu, který si do Francie přijel pro zlato.