Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
25. června 2016 • 23:32

Chorvatsko – Portugalsko 0:1. Quaresma trefil postup v prodloužení

EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek
Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík

Závěr snů pro Portugalsko! Cristiano Ronaldo a spol. postupují na EURO ve Francii do čtvrtfinále, favorizované Chorvatsko porazili 1:0 gólem v druhém prodloužení. Ve 117. minutě dorazil do branky Ronaldovu střelu střídající Ricardo Quaresma a stal se portugalským hrdinou.

Hosté: 117. Quaresma

Domácí: Subašić – Srna (C), Ćorluka (120. Kramarić), D. Vida, Strinić – Modrić, Badelj – Brozović, Rakitić (110. Pjaca), Perišić – Mandžukić (88. N. Kalinić).

Hosté: Patrício – Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro – A. Silva (108. D. Pereira), Carvalho – Mário (87. Quaresma), A. Gomes (50. Sanches) – Nani, Ronaldo (C).

Domácí: Kalinić, Vargić, Jedvaj, Schildenfeld, Vrsaljko, Ćorić, Kovačić, Rog, Pjaca, Čop, Kalinić, Kramarić

Hosté: Eduardo, Lopes, Alves, Carvalho, Eliseu, Moutinho, Pereira, Sanches, Silva, Vieirinha, Éder, Quaresma

Hosté: Carvalho

Carlos Velasco – Roberto Alonso, Juan Yuste (všichni Španělsko) – Kassai (Maďarsko)

Stade Bollaert-Delelis, Lens (Kapacita: 41 233]

Portugalci postoupili do čtvrtfinále Eura pošesté za sebou, čímž vytvořili rekord. Naopak Chorvaté po deseti zápasech prohráli a nepotvrdili pozici "černého koně" šampionátu.

Do chorvatské sestavy se vrátilo pět členů základní sestavy v čele s největšími oporami, uzdraveným záložníkem Modričem a útočníkem Mandžukičem. I bez nich balkánský tým v předchozím utkání porazil obhájce titulu Španělsko a vyhrál "českou" skupinu D. Portugalský trenér Santos zase po remíze 3:3 s Maďarskem zamíchal obranou, v níž zůstal jen pilíř Pepe.

Očekávaný šlágr nabídl oproti předpokladům taktickou bitvu s naprostým minimem šancí a poprvé od roku 1980 nemířila v zápase mistrovství Evropy či světa za 90 minut na branku ani jedna střela. Chorvaté sice více drželi míč, ale první možnost měl v 25. minutě soupeř. Rozhodčí přehlédli těsný ofsajd a Pepe po centru z přímého kopu hlavičkoval těsně nad.

Portugalci v euforii. Krátce před koncem prodloužení osmifinále EURO 2016 s Chorvatskem vstřelil Quaresma vítězný gól.

Nezáživný fotbal pokračoval i v druhé půli. V 62. minutě si na přímý kop naskočil chorvatský stoper Vida, hlavou ale v dobré pozici minul. Na druhé straně byl hodně málo vidět portugalský kanonýr Ronaldo, který na evropských šampionátech vstřelil osm branek a jediný gól mu chybí k vyrovnání historicky nejlepšího střelce Eura Francouze Platiniho.

Portugalci tak po třech remízách ve skupině dotáhli do nerozhodného výsledku po 90 minutách i svůj čtvrtý zápas na Euru a na řadu muselo přijít prodloužení. V jeho druhé části měl nejprve druhou šanci v utkání stoper Vida, ale chybu portugalského brankáře po rohu nepotrestal.

Závěr prodloužení nabídl strhující podívanou. Chorvat Perišic ve 116. minutě trefil tyč a z protiútoku se prosadili Portugalci. Ronalda ještě po Naniho střílené přihrávce vychytal Subašič, ale dorážející Quaresma už hlavou poslal míč do opuštěné branky a z druhé střely mezi tyče v utkání rozhodl. Vynutit penaltový rozstřel si ještě v nastavení mohl Vida, jenže ani svou třetí šanci neproměnil.

Mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále (Lens):
Chorvatsko - Portugalsko 0:1 po prodloužení (0:0, 0:0)
Branka: 117. Quaresma. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste - Gil Manzano, Del Cerro (všichni Šp.). ŽK: W. Carvalho (Portug.). Diváci: 33.523.

Chorvatsko: Subašič - Srna, Čorluka (120. Kramarič), Vida, Strinič - Modrič, Badelj - Brozovič, Rakitič (110. Pjaca), Perišič - Mandžukič (88. N. Kalinič). Trenér: Čačič.
Portugalsko: Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Mário (87. Quaresma), Silva (108. Danilo), W. Carvalho, Gomes (50. Sanchez) - Nani, Ronaldo. Trenér: Santos.