1. července 2016 • 22:45

Wales - Belgie 3:1. Senzace! Bale a spol. jsou v semifinále EURO

Slavia letí do Astany bez Hušbauera. Budeme se snažit vybrat nejlepší sestavu, říká Šilhavý Slavia letí do Astany bez Hušbauera. Budeme se snažit vybrat nejlepší sestavu, říká Šilhavý
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Fraňkovi se nedařilo, měl vyloučit za surovou hru ZLATÁ PÍŠŤALKA: Fraňkovi se nedařilo, měl vyloučit za surovou hru

Další překvapení. Fotbalisté Walesu se překvapivě stali druhým semifinalistou mistrovství Evropy ve Francii. Nováček Eura otočil čtvrtfinále s favorizovanou Belgií a zvítězil 3:1. Svěřenci Chrise Colemana se v premiérovém semifinále na velkém turnaji utkají ve středu s Portugalskem.

Belgičany v Lille poslal do vedení Radja Nainggolan, ale ještě do přestávky vyrovnal kapitán Ashley Williams a po změně stran dokonal obrat Hal Robson-Kanu. V závěru ještě pojistil velšskou výhru střídající Sam Vokes. Obránce Ben Davies a záložník Aaron Ramsey, který dnes připravil dvě branky, semifinále vynechají kvůli dvěma žlutým kartám.

"Chtěli jsme ukázat, že máme skvělé mužstvo i hráče, kteří vždycky bojují. Člověk by se neměl bát snít. Ale od Belgie jsem po prvním gólu čekal víc, byla tady atmosféra jako v Bruselu," řekl po zápase velšský trenér Chris Coleman. "Bylo to fantastické. Dobře jsme se v prvním poločase vrátili do hry. Věděli jsme, že když budeme po změně stran hrát stejně, budeme odměněni," doplnil útočník Robson-Kanu.

Základní sestava Belgie měla v průměru 24 let a 242 dní, což byla nejmladší úvodní jedenáctka na ME za posledních 48 let. Zraněného Vertonghena zastoupil na kraji obrany Jordan Lukaku, jehož známější bratr Romelu nastoupil v útoku. Místo disciplinárně potrestaného stopera Vermaelena hrál Denayer. Walesu žádná opora nechyběla.

Belgie si v sedmé minutě vypracovala první obrovskou šanci. Carrascovu střelu zneškodnil gólman Hennessey, velšská obrana pak zblokovala dorážky Meuniera i Hazarda. Na druhé straně Bale trefil boční síť.

Ve 13. minutě už se "Rudí ďáblové" prosadili. Hazard přistrčil míč Nainggolanovi a belgický záložník se zhruba z 25 metrů krásně trefil pod břevno. Wales přidal na aktivitě a pasivnějšího soupeře zatlačil. Taylora zblízka ještě výborně vychytal Courtois, ale po půl hodině hry už z Ramseyho rohu hlavou vyrovnal stoper Williams.

Fotbalisté Belgie hrají ve čtvrtfinále EURO s Walesem

"Jsem víc potěšen postupem, i když moc gólů nedávám. Byli jsme otřeseni, když jsme inkasovali? Ne, skvěle jsme zareagovali. Už dříve jsme se bavili o charakteru tohoto týmu," upozornil velšský kapitán Williams.

Belgie začala i druhý poločas mnohem aktivněji. Romelu Lukaku po Meunierově centru hlavičkoval těsně vedle, mezi tři tyče se nevyšly ani pokusy De Bruyneho a Hazarda.

Velšané úvodní nápor soupeře přečkali a v 55. otočili skóre. Ramsey po dlouhém míči za obranu našel Robsona-Kanua, jenž se v šestnáctce elegantně otočil okolo dvou obránců a tvrdou střelou nedal Courtoisovi šanci.

Belgičané se téměř nedokázali probít přes pevnou defenzivu britského mužstva. Při ojedinělých příležitostech Fellaini hlavou o kousek minul a Witselova rána proletěla nad bránou. Senzační velšský triumf v 86. minutě ještě pečetil náhradník Vokes umístěnou hlavičkou po Gunterově centru.

"Wales není Brazílie, ale hráli dobře v bloku a agresivně. Nebyli lepší než my, ale byli mazanější. Chyběl nám bojový duch, který mohl být rozdílovým," belgický obránce Thomas Meunier.

Tým trenéra Marca Wilmotse tak nepotvrdil pozici jednoho z aspirantů na evropský titul a stejně jako na předloňském světovém šampionátu vypadl ve čtvrtfinále. "Je to obrovské zklamání a všichni jsme zničení. Věřili jsme v postup. Do 25. minuty jsme hráli dobře, potom se to pokazilo a dostali jsme góly, kterým se dalo předejít," prohlásil belgický záložník Axel Witsel.

Mistrovství Evropy ve fotbale - čtvrtfinále (Lille):

Wales - Belgie 3:1 (1:1)
Branky: 31. A. Williams, 55. Robson-Kanu, 86. Vokes - 13. Nainggolan. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan - Jug, Vinčič (všichni Slovin.). ŽK: Davies, Chester, Gunter, Ramsey - Fellaini, Alderweireld. Diváci: 45.936.

Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Allen, Ledley (78. King), Ramsey (90. Collins), Taylor - Robson-Kanu (80. Vokes), Bale. Trenér: Coleman.

Belgie: Courtois - Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku (75. Mertens) - Nainggolan, Witsel - Carrasco (46. Fellaini), De Bruyne, Hazard - R. Lukaku (83. Batshuayi). Trenér: Wilmots.

Hosté: 13. Nainggolan

Domácí: Hennessey – Chester, A. Williams (C), Davies – Taylor, Allen, Ledley (78. A. King), Ramsey (90. Collins), Gunter – Robson-Kanu (80. Vokes), Bale.

Hosté: Courtois – Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku (75. D. Mertens) – Nainggolan, Witsel – Ferreira-Carrasco (46. Fellaini), De Bruyne, E. Hazard (C) – R. Lukaku (83. Batshuayi).

Domácí: Fôn Williams, King, Ward, Collins, Richards, Cotterill, Edwards, Vaughan, Williams, Church, Vokes, Williams

Hosté: Gillet, Mignolet, Fellaini, Kabasele, Origi, Mertens, Benteke, Dembélé, Batshuayi, Ciman

Domácí: Davies, Chester, Gunter, Ramsey

Hosté: Fellaini, Alderweireld