Portugalsko zdolalo Srbsko těsně 2:1, Němci vyhráli v Gruzii 2:0

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Podobně jako český tým zachránili nizozemští fotbalisté až chvíli před koncem domácí remízu v úvodním letošním utkání kvalifikace o Euro 2016. Proti Turecku se "Oranjes" dlouho trápili v zakončení, nakonec jim k výsledku 1:1 pomohla šťastná trefa Klaase Jana Huntelaara. Naopak bez problémů v Kazachstánu zvítězil Island. Roli favoritů splnili také Portugalci a Němci.

Nizozemci sice byli po většinu utkání lepším týmem, na obranu Turků v čele se skvělým brankářem Babacanem ale recept dlouho nenacházeli. Už v úvodní půlhodině měli domácí několik šancí, jenže Depay ani Sneijder neuspěli. Naopak Burak Yilmaz dokázal v 37. minutě s pomocí teče obránce překonat nizozemského brankáře Cillessena.

Ve druhé půli vsadili hosté na pevnou obranu. A ačkoliv svěřenci Guuse Hiddinka hrozili, Narsingh, Afellay ani Willems ve velkých šancí neuspěli. Alespoň bod nakonec Nizozemcům zachránil další šťastnou tečí Huntelaar, kterého do zad trefil Wesley Sneijder. Nizozemský kapitán proti Turecku odehrál svůj 112. reprezentační start. Více jich už v nizozemském dresu nasbíral jen brankář Edwin Van der Sar (130), stejně jako Sneijder má další legenda Frank de Boer.

Nizozemsku patří v tabulce skupiny A třetí místo, na první český tým ztrácí v polovině kvalifikačního cyklu šest bodů. Pouze o bod už zaostává za Čechy Island, který přivezl tři body z Kazachstánu za výhru 3:0.

Hosté o výhře v Astaně rozhodli už v prvním poločase. Nejprve se trefil veterán Eidur Gudjohnsen, který v reprezentačním dresu nastoupil poprvé od listopadu 2013. Útočník anglického Boltonu využil špatné rozehrávky domácího brankáře Sidělnikova, po níž mu míč připravil Gudmundsson.

Turečtí fotalisté slaví vedoucí branku proti Nizozemsku

Druhou branku přidal po půlhodině hlavou po standardní situaci Bjarnason. Domácí výběr sice v druhém poločase trefil zásluhou Abdulina tyč, snížit se mu však nepodařilo. Naopak v nastaveném čase dal druhý gól v zápase Bjarnason.

Jedinou ztrátou Islandu tak po pěti zápasech zůstává prohra s českým týmem.

Ve skupině B Wales vyhrál 3:0 v Izraeli a vystřídal jej v čele tabulky. V Haifě zářil především Gareth Bale, který se podílel na prvním gólu Aarona Ramseyho a poté sám vstřelil další dva. Záložník Realu Madrid dal čtyři ze sedmi velšských kvalifikačních branek.

"Byl to souboj o první místo, takže výsledek je naprosto úžasný," neskrýval Bale nadšení. "První poločas byl náročný, hodně jsme se naběhali, ale v druhé půli jsme ukázali, jak dobrý tým jsme. Jsme v kvalifikaci ve výborné pozici, ale čeká nás ještě hodně práce," dodala velšská hvězda.

Krok s prvními dvěma týmy drží také Belgie, která si pěti góly poradila s Kyprem. Vysoko vyhrála také Bosna a Hercegovina, v Andoře se třikrát trefil kanonýr Edin Džeko a zajistil svému týmu první výhru v kvalifikaci.

Ve skupině H zůstává po vysoké výhře 5:1 nad Norskem na prvním místě Chorvatsko. Seveřané v Záhřebu nastoupili v základní sestavě s šestnáctiletým Martinem Ödegaardem, který tím v evropské kvalifikaci stanovil nový věkový rekord.

Chorvatům pomohla i remíza Itálie v Bulharsku (2:2). Finalisté posledního mistrovství Evropy sice v Sofii rychle vedli, jenže během čtvrt hodiny dokázal domácí tým skóre otočit. A Italové na vyrovnání i přes velký tlak čekali až do 84. minuty, kdy se ve svém prvním reprezentačním zápase prosadil útočník Éder.

Němci i Portugalci splnili roli favorita

Němci mohli jít do vedení už v páté minutě, záložník Reus však trefil pouze břevno. Po sérii nepřesných pokusů se hosté prosadili v 39. minutě a byl to právě dortmundský fotbalista, jenž otevřel skóre poté, co se Götze prokličkoval domácí obranou a posunul mu uvnitř vápna míč.

Na konci poločasu, ve kterém německý tým nepustil Gruzii k jediné střele, zdvojnásobil náskok úřadujících mistrů světa Müller. V druhém dějství mohl přidat další branku Reus, trefil však znovu břevno.

Portugalsko se do vedení nad Srbskem dostalo v desáté minutě, Coentrao poslal přesný centr na Carvalha a obránce Monaka se za národní tým prosadil poprvé od února 2007. Příležitost ke skórování měl v první půli také Ronaldo, jeho střelu ale zneškodnil gólman Stojkovič.

V 61. minutě nůžkami vyrovnal záložník Chelsea Matič, chvíli nato ale znovu vedli domácí, po Moutinhově pasu skóroval Coentrao. Ve skupině I tak vystřídali v čele Dánsko a mají na něj dvoubodový náskok.

Gibraltar se po 379 minutách dočkal prvního soutěžního gólu, o historický počin se postaral útočník Casciaro. K bodovému zisku ale týmu nepomohl, Skotsko se prosadilo hned šestkrát. Hattrick oslavil Fletcher, který se přitom za reprezentaci trefil poprvé od dubna 2009. Stal se prvním skotským hráčem od roku 1969, jenž dal tři branky v jednom zápase.

Úvodní gól duelu Irsko - Polsko šel na vrub domácího obránce Bradyho. Po jeho nepřesné přihrávce se k míči dostal Peszko a nekompromisně prostřelil brankáře Givena.

V druhém poločase tvrdého utkání skončil míč dvakrát na tyči polské brány a nakonec se Irsku podařilo v nastavení vyrovnat. O'Shea posunul míč před branku na Longa a ten s pomocí teče bránícího hráče překonal Fabiaňského. Polsko zůstalo v čele skupiny D o bod před Skotskem a Německem.

Reprezentanti Severního Irska sice v desáté minutě překonali finského brankáře Hradeckého, gól však nebyl uznán pro ofsajd. V 33. a 38. minutě dvakrát zaúřadoval nejlepší střelec domácích v kvalifikaci ME Lafferty a připsal si čtvrtou a pátou trefu. V závěru pouze zkorigoval stav Sadik.

Severní Irsko zůstává ve skupině F druhé o bod za Rumunskem, které porazilo Faerské ostrovy 1:0. Třetí Maďarsko remizovalo s Řeckem 0:0, mistři Evropy z roku 2004 zůstali se dvěma body z pěti zápasů na posledním místě.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale

Skupina A

ČR - Lotyšsko 1:1 (0:1)
Branky: 90. Pilař - 30. A. Višnakovs. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Sobrino (všichni Šp.). ŽK: Limberský , Dočkal - Gorkšs, Freimanis. Diváci: 13.722.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Procházka, M. Kadlec, Limberský - Darida, Plašil (46. Pilař) - Dočkal, Rosický , Krejčí (57. Necid) - Lafata (81. V. Kadlec). Trenér: Vrba .
Lotyšsko: Vanins - Freimanis, Dubra, Gorkšs, Maksimenko - Rakels, Tarasovs, Laizans (66. Ikaunieks), Zjuzins (87. Žigajevs), A. Višnakovs (82. Fertovs) - Šabala. Trenér: Pahars.

Kazachstán - Island 0:3 (0:2)
Branky: 32. a 90.+1 Bjarnason, 20. Gudjohnsen. Hráno v Astaně.

Kazachstán: Sidělnikov - Gurman (66. Kuantajev), Vorotnikov, Abdulin (80. Ščetkin), Logviněnko, Sujumbajev - Islamchan, Tagybergen, Smakov, Nurgalijev (56. Konysbajev) - Tažimbetov. Trenér: Krasnožan.
Island: Halldórsson - Sävarsson, Árnason, Sigurdsson, Skúlason - Bjarnason, Gunnarson (72. Hallfredsson), Sigurdsson, Gudmundsson - Sigthórsson (70. Bödvarsson), Gudjohnsen (84. Finnbogason). Trenér: Lagerbäck.

Nizozemsko - Turecko 1:1 (0:1)
Branky: 90.+2 Huntelaar - 37. Yilmaz.

Nizozemsko: Cillessen - Van der Wiel, De Vrij, Martins Indi (77. Willems), Blind - Wijnaldum (46. Narsingh), N. De Jong (63. Dost), Sneijder - Afellay, Huntelaar, Depay. Trenér: Hiddink.

Turecko: Babacan - Gönül, Aziz (69. Gülüm), Hakan, Erkin - Tufan, Topal, Inan, Töre - Yilmaz (79. Kazim), Sen (61. Calhanoglu). Trenér: Terim.

Branky:
50. a 77. Bale, 45.+1 Ramsey. ČK: 52. Tibi (Izrael).

Skotsko - Gibraltar 6:1 (4:1)
Branky: 29., 77. a 90. Fletcher, 18. a 34. Maloney z pen., 39. Naismith - 20. Casciaro.

Irsko - Polsko 1:1 (0:1)
Branky: 90.+1 Long - 26. Peszko.

1. Německo 10 7 1 2 24:9 22
2. Irsko 12 6 4 2 22:8 22
3. Polsko 10 6 3 1 33:10 21
4. Skotsko 10 4 3 3 22:12 15
5. Gruzie 10 3 0 7 10:16 9
6. Gibraltar 10 0 0 10 2:56 0