Skotsko si zkomplikovalo postup, Německo porazilo Polsko 3:1

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Fotbalisté Německa porazili v zápase skupiny D kvalifikace mistrovství Evropy Polsko 3:1 a posunuli se do čela tabulky. Dva góly vstřelil Mario Götze. Skotsko překvapivě prohrálo v utkání téže skupiny v Gruzii 0:1 a výrazně si zkomplikovalo boj o postup. Severní Irsko je po výhře 3:1 na Faerských ostrovech v čele tabulky skupiny F.

Německo otevřelo skóre zápasu s Polskem ve 12. minutě, když po pohledné kombinaci Müller vstřelil svůj šestý gól v kvalifikaci. O chvíli později navýšil náskok přízemní střelou k tyči nehlídaný Götze.

Hosté ale zápas nevzdali a v 36. minutě snížili. Po Grosického povedeném centru šajtlí se prosadil útočník Bayernu Mnichov Lewandowski, jenž je s osmi góly nejlepším střelcem kvalifikačního cyklu.

V závěru poločasu mohl tentýž hráč dvakrát vyrovnat. Nejprve po nepřesném Neuerově výkopu, německý brankář ale svou chybu napravil povedeným zákrokem. Po následném rohovém kopu se polský kapitán dostal k hlavičce a míč musel odhlavičkovat na brankové čáře stojící Götze.

V závěru utkání ale Německo definitivně pojistilo výhru. Müllerovu tečovanou střelu gólman Fabianski vyrazil pouze ke Götzemu a ten se prosadil podruhé v zápase.

Přestože Skotsko začalo v Tbilisi aktivněji, do vedení se v 38. minutě dostali domácí. Kazaišvili vyslal jedinou střelu na bránu v prvním poločase a dokázal z ní skórovat. Záložník nizozemského Arnhemu vstřelil svůj první gól v soutěžním utkání za seniorskou gruzínskou reprezentaci.

V 68. minutě mohl navýšit náskok domácích Mčedlidze, jeho pokus ale zneškodnil gólman Marshall. V nastavení se do šance na vyrovnání dostal Hanley, hlavou však minul a Skotsko ani jednou v zápase přímo neohrozilo brankáře Revišviliho.

Favorizované Irsko porazilo venku Gibraltar 4:0 a v tabulce skupiny D se posunulo na třetí místo právě před Skoty. Do vedení hosty dostal Christie, jenž debutoval v soutěžním utkání za irskou reprezentaci. Další dvě trefy přidal Keane, který v boji o šampionát přispěl Irům už pěti brankami, a výhru zpečetil Long.

Stav zápasu Faerské ostrovy - Severní Irsko byl po poločase vyrovnaný, na McAuleyho zásah z 12. minuty zareagoval Edmundsson. Právě domácí střelec byl ale v 65. minutě vyloučen a přesilovku využili McAuley a Lafferty, s šesti trefami nejlepší střelec týmu.

Na druhém postupovém místě ve skupině F je Rumunsko, které v Maďarsku remizovalo 0:0. Řecko ani v sedmém duelu nezískalo tři body: doma prohrálo s Finskem 0:1, jediný gól dal střídající Pohjanpalo.

Český rozhodčí Miroslav Zelinka řídil duel skupiny I mezi Srbskem a Arménií, v němž domácí zvítězili 2:0. V druhém zápase Dánsko remizovalo bez branek s Albánií.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina D:

Tbilisi: Gruzie - Skotsko 1:0 (1:0)
Branka: 38. Kazaišvili. Rozhodčí: Hategan (Rum.).

Gibraltar - Irsko 0:4 (0:1)
Branky: 49. a 51. z pen. Keane, 27. Christie, 79. Long. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.).

Německo - Polsko 3:1 (2:1)
Branky: 19. a 82. Götze, 12. Müller - 37. Lewandowski. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Skupina F:

Řecko - Finsko 0:1 (0:0)
Branka: 75. Pohjanpalo. Rozhodčí: Bojko (Ukr.).

Maďarsko - Rumunsko 0:0
Rozhodčí: Brych (Něm.).

Faerské ostrovy - Severní Irsko 1:3 (1:1)
Branky: 36. Edmundsson - 12. a 71. McAuley, 75. Lafferty. Rozhodčí: Zwayer (Něm.). ČK: 65. Edmundsson (Faerské ostrovy).