Jan Malý
6. září 2015 • 16:02

Lotyšský střelec Šabala se hledá, přesto je pro Česko varováním

Autor:
Lotyšský útočník Valerijs Šabala bude hrozbou pro gólmana Petra Čecha.
TOP VIDEA
Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není Zlín - Plzeň: Případ pro jestřábí oko! Diop hlavičkoval o břevno na zem, gól to není
Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel
VŠECHNA VIDEA ZDE

V Synot lize sice půl roku působil, ale v Jablonci se moc neprosadil. A tak se českému fotbalu připomíná spíš v kvalifikaci o postup na EURO do Francie v roce 2016. Dnes podruhé bude lotyšský útočník Valerijs Šabala stát proti výběru Pavla Vrby jako soupeř.První setkání v březnu v Edenu dopadlo pro mladého Lotyše trochu nešťastně. Krátce před koncem, když ještě on a jeho spoluhráči vedli nad českým týmem 1:0, přehazoval Šabala brankáře Petra Čecha, ovšem míč skončil jen těsně mimo. Pro Lotyše to byl pech, zvlášť když v závěru přišli o výhru a utkání skončilo 1:1.

„Jestli jsem Šabalu pochválil? Ne, nebylo za co,“ culil se pak ještě zpětně Miroslav Pelta, šéf fotbalové asociace a také Jablonce, toho času Šabalova zaměstnavatele. Nebyl to jediný moment, kterým Šabala českému celku pomohl.

Nyní ve čtvrtek už v nastaveném čase sebral vyrovnávacím gólem na 1:1 výhru Turkům, kteří se tak vzdálili od Vrbova týmu na rozdíl sedmi bodů místo pěti. Přitom na hřiště přišel mladý lotyšský forvard až v 85. minutě.

„Šabala před zápasem vůbec nehrál. Je to talentovaný hráč, což prokázal, ale nebyl připravený na to, aby odehrál devadesát minut,“ prohlásil o útočníkovi trenér lotyšské reprezentace Marians Pahars.

Mladý Lotyš strávil jarní část sezony v Jablonci. V dresu Severočechů sice zazářil dvěma góly v prvním zápase na Slovácku, ale pak jeho výkonnost klesala, až se vytratil úplně. V létě se vrátil do belgických Brugg, jejichž kmenovým hráčem je. Ovšem během přípravy se do kádru účastníka předkola Ligy mistrů neprosadil, a tak na úplném konci srpna zamířil na hostování do týmu Miedz Legnica z druhé nejvyšší polské soutěže, odehrát mač za nový klub ale ještě nestihl.

Chybějící herní zatížení se na Šabalovi projevuje. „Není dobře připravený, to je hned vidět,“ připustil už před utkáním v Turecku kouč Pahars. „Musíme s ním teď pracovat opatrně,“ doplnil šéf lotyšské lavičky. Zároveň naznačil, že je potřeba, aby v klubu hrál. „Ale věřím mu,“ zůstal optimistický Pahars. Příležitost ukázat své schopnosti od něj Šabala možná dostane dnes znovu.

Bilance Valerijse Šabaly v kvalifi kaci EURO 2016: v 7 utkáních, v nichž nastoupil, dosáhl 2 branek.