Německo vydřelo výhru ve Skotsku, Poláci dali osm gólů

Němečtí fotbalisté v utkání se Skotskem
UNIKÁTNÍ VIDEO: Sezona Koukalové? Dva glóby, pět milionů, 462 tref do terče UNIKÁTNÍ VIDEO: Sezona Koukalové? Dva glóby, pět milionů, 462 tref do terče
Lyžařská legenda ukončila kariéru. Šárka Strachová došla až na vrchol Lyžařská legenda ukončila kariéru. Šárka Strachová došla až na vrchol
Fotbalisté Německa vyhráli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Skotsku 3:2 a udrželi se v čele skupiny D o dva body před Polskem, které deklasovalo Gibraltar 8:1. Severní Irsko nevyužilo šanci zajistit si s předstihem účast na šampionátu ve Francii, s Maďarskem remizovalo 1:1.

Diváci na stadionu v Glasgow viděli v prvním poločase hned čtyři góly. Němci otevřeli skóre z první vážnější šance, na tečovanou Müllerovu střelu nedokázal gólman Marshall včas zareagovat. Domácí ale brzy vyrovnali, když Maloney z přímého kopu ohrozil brankáře Neuera, který střelu vyrazil pouze do obránce Hummelse, od kterého se míč odrazil do německé branky.

Úřadujícím mistrům světa po chvíli vrátil vedení druhým gólem v utkání a osmým v kvalifikaci Müller, ani tentokrát se ale Němci neradovali dlouho. Těsně před přestávkou se prosadil McArthur.

Potřetí se do vedení Němci dostali v 54. minutě. Müller se tentokrát pasoval do role asistenta a po jeho přihrávce vstřelil rozhodující branku Gündogan.

Polsko splnilo roli favorita, v zápase s Gibraltarem si po dvou trefách připsali Grosicki, Milik i Lewandowski, který v kvalifikaci nastřílel už deset branek a vede tabulku střelců. Prosadili se také Blaszczykowski z penalty a střídající Kapustka. V závěru vstřelil za hosty čestný gól Gosling a postaral se o teprve druhý zásah Gibraltaru v osmi zápasech této kvalifikace.

Irsko zvládlo duel s Gruzií a zásluhou Walterse vyhrálo 1:0. Stále tak může bojovat s Německem a Polskem o přímý postup na ME, na třetím místě má navíc náskok čtyř bodů před Skotskem.

Maďarsko poslal v Belfastu do vedení v 74. minutě Guzmics, až v nastavení dokázal vyrovnat Lafferty, se sedmi góly nejlepší střelec Severního Irska v kvalifikaci. Útočník Norwiche ale bude svému týmu chybět kvůli kartám v příštím duelu proti Řecku. Druhé místo ve skupině F patří Rumunsku, které remizovalo s Řeckem bez branek. Šanci na postup má stále po výhře 1:0 nad Faerskými ostrovy i Finsko.

O výhře Portugalska 1:0 v Albánii rozhodl až v nastaveném čase Veloso a výrazně zvýšil šance svého týmu na postup. V čele skupiny I jsou Portugalci o tři body před Dánskem, které pouze remizovalo 0:0 v Arménii, a o čtyři před svým dnešním soupeřem.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina D:

Glasgow: Skotsko - Německo 2:3 (2:2)
B
ranky: 28. vlastní Hummels, 43. McArthur - 18. a 34. Müller, 54. Gündogan. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Varšava: Polsko - Gibraltar 8:1 (4:0)
Branky: 8. a 15. Grosicki, 19. a 29. Lewandowski, 56. a 72. Milik, 59. Błaszczykowski z pen., 74. Kapustka - 87. Gosling. Rozhodčí: Mažeika (Lit.).

Dublin: Irsko - Gruzie 1:0 (0:0)
Branka: 69. Walters. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Skupina F:

Helsinky: Finsko - Faerské ostrovy 1:0 (1:0)
Branka: 23. Pohjanpalo. Rozhodčí: Borski (Pol.).

Belfast: Severní Irsko - Maďarsko 1:1 (0:0)
Branky: 90.+3 Lafferty - 74. Guzmics. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 83. Baird (Severní Irsko).

Rozhodčí: Moen (Nor.).

Elbasan: Albánie - Portugalsko 0:1 (0:0)Branka: 90.+2 Veloso. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

1.  Portugalsko 8 7 0 1 11:5 21
2.  Albánie 8 4 2 2 10:5 14
3.  Dánsko 10 3 4 3 11:9 13
4.  Srbsko 8 2 1 5 8:13 4
5.  Arménie 8 0 2 6 5:14 2