8. října 2015 • 23:16

KVALIFIKACE: Němci padli s Irskem, Portugalci jsou na ME

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Fotbalisté Německa prohráli v kvalifikačním utkání o EURO 2016 ve Francii na hřišti Irska 0:1. Severní Irsko postoupilo po výhře 3:1 nad Řeckem poprvé v historii na fotbalové mistrovství Evropy. Na šampionát do Francie se kvalifikovalo také Portugalsko, které porazilo Dánsko 1:0.

Postup mohlo slavit také Německo, jemuž k tomu stačila remíza v Dublinu. Jenže Irové ve skvělé atmosféře dokázali favorita porazit 1:0. Mistři světa byli celý zápas jednoznačně lepší, míč drželi 67 procent času, skórovat ale nedokázali. V prvním poločase sice dostal Özil míč do sítě, branka ale pro ofsajd neplatila, a v druhé půli zahodili hosté hned řadu šancí.

Jediným střelcem zápasu se tak stal střídající Shane Long, který v 70. minutě poslal míč do sítě po dlouhém výkopu brankáře Randolpha.

Irové díky překvapivému vítězství zůstávají ve hře o přímý postup. Pomohla jim také remíza Polska ve Skotsku, kterou ovšem musel zachraňovat Robert Lewandowski v páté minutě nastavení. Lewandowski vyrovnal na 2:2 a i s prvním gólem v zápase v probíhající sezoně zaznamenal již 21 branek ve 13 zápasech. Skoty zároveň vyrovnávajícím gólem připravil o jakoukoliv šanci na postup.

Tabulku vedou Němci o bod před dvojicí Polsko, Irsko. Mistři světa v neděli hostí Gruzii, Poláci přivítají v přímém souboji o postup ve Varšavě Irsko.

Skupina D:

Gruzie - Gibraltar 4:0 (3:0)
Branky: 30. a 45. Vacadze, 35. Okriašvili z pen., 87. Kazaišvili.

Skotsko - Polsko 2:2 (1:1)
Branky: 45. Ritchie, 62. S. Fletcher - 3. a 90.+5 Lewandowski.

6. Gibraltar 10 0 0 10 2:56 0

Zklamaní fotbalisté Německa po prohře v Irsku.

Postup slaví Portugalsko, které díky brance Moutinha udolalo druhé Dánsko a vyhrálo skupinu I. Seveřané již mají všechny zápasy v kvalifikaci odehrány a musí čekat, zda je nepřeskočí třetí Albánie, jež prohrála 0:2 se Srbskem. Albánci potřebují v neděli vyhrát v Arménii.

5. Arménie 8 0 2 6 5:14 2

Severní Irsko zatím pouze třikrát hrálo na mistrovství světa, ovšem naposledy to bylo v roce 1986. Příští rok ve Francii se tedy na velkém turnaji představí po 30 letech.

Účast na šampionátu tak má kromě pořádající Francie šest týmů včetně České republiky. Spolu s ní si už v září zajistily postup Island, Anglie a Rakousko.

Svůj postup Severní Irové potvrdili v Belfastu výhrou 3:1 nad posledním Řeckem. Po úvodní brance Stevena Davise se domácí dvakrát trefili z rohů. Nejprve zásluhou Magennise a poté po dalším zásahu Davise. Žádný tým v kvalifikaci více gólů ze standardních situací nezaznamenal.

Ve skupině F je druhé Rumunsko, které remizovalo ve čtvrtém kvalifikačním zápase v řadě. Tentokrát s Finskem 1:1, i když až zásluhou branky Hobana z nastaveného času. Rumunům k postupu stačí v neděli vyhrát na Faerských ostrovech. Doufat v překvapení bude Maďarsko, které má o bod míň a ve čtvrtek otočilo utkání právě s Faery. Na závěr skupiny se představí v Řecku.

Skupina F:

Severní Irsko - Řecko 3:1 (1:0)
Branka: 35. a 59. Davis, 49. Magennis - 87. Aravidis.

Rumunsko - Finsko 1:1 (0:0)
Branky: 90.+1 Hoban - 67. Pohjanpalo.

Maďarsko - Faerské ostrovy 2:1 (0:1)
Branky: 63. a 72. Böde - 11. Jakobsen. ČK: 90.+4 Gregersen (Faer. ostrovy).

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.