Wales slaví historický postup na EURO, Nizozemci vyhráli

Autor: iSport.cz
0
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana

Fotbalisté Nizozemska zvítězili v kvalifikaci mistrovství Evropy na hřišti Kazachstánu 2:1, kvůli výhře Turecka na české půdě ale zůstávají na čtvrtém místě skupiny A. Island má po remíze 2:2 s Lotyšskem na Čechy v čele tabulky jednobodový náskok. Několik zemí pak slaví postup, radovat se poprvé v historii může i Wales.

Útočník Ajaxu Amsterodam El Ghazi nastoupil k premiérovému utkání za nizozemskou reprezentaci a hned se podílel na první brance v Kazachstánu, když asistoval Wijnaldumovi. Po změně stran zvýšil náskok hostů Sneijder, který se v soutěžním utkání za Nizozemsko prosadil poprvé od mistrovství světa v Brazílii.

V brance týmu Oranjes dostal dnes poprvé v kvalifikaci šanci Krul, který se ale v závěru duelu zranil a první minuty v seniorské reprezentaci si připsal Zoet, jenž v nastavení inkasoval gól od Kuata. Poslední tři minuty odehrál útočník Van Persie a zaznamenal tak 100. start za Nizozemsko.

V páté minutě duelu mezi Islandem a Lotyšskem vyrazil gólman Vanins přímý kop Gylfiho Sigurdssona pouze před sebe a u míče byl nejrychleji útočník francouzského Nantes Sigthórsson, který neomylně zakončil. Náskok navýšil skákavou střelou zpoza vápna Sigurdsson, se šesti brankami nejlepší střelec severského celku v kvalifikaci.

Hned na začátku druhého poločasu kontaktní branku vstřelil po Višnakovsově přihrávce Cauna a Island poprvé v kvalifikaci inkasoval od jiné než české reprezentace. V 68. minutě navíc dokázal střelou z první vyrovnat Šabala a Island tak podruhé v řadě získal pouze bod.

Hosté: 33. Wijnaldum, 50. Sneijder

Domácí: Pokatilov – Engel, Malij, Smakov, Logviněnko, Sujumbajev – Konysbajev, Kuat, Islamchan (15. Geteriev), Dosmagambetov (80. Nurgalijev) – Ščjotkin (64. Chižničenko).

Hosté: Krul (81. Zoet) – Tete, Bruma, van Dijk, Riedewald – Wijnaldum, Blind, Sneijder (79. Afellay) – El Ghazi, Huntelaar (87. van Persie), Depay.

Domácí: Ajtbajev, Bejsebekov, Bojčenko, Geteriev, Gorman, Chižničenko, Kuantajev, Muchutdinov, Nurgalijev, Nusserbajev, Šomko, Sidelnikov

Hosté: Afellay, Anita, Bazoer, Dost, Elia, Lens, Kongolo, Rekik, van Persie, Zoet

Hosté: 49. Cauņa, 68. Šabala

Domácí: Halldórson – Sævarsson, Árnason (18. Ottesen), R. Sigurðsson, A. Skúlason – Guðmundsson, G.Þ. Sigurðsson, Hallfreðsson, Bjarnason – Finnbogason (65. Guðjohnsen), Sigþórsson.

Hosté: Vaņins – Gabovs, Dubra, Gorkšs, Maksimenko – Tarasovs (77. Laizāns) – Rakels, Zjuzins (85. Ikaunieks), Cauņa, Višņakovs (65. Karašausks) – Šabala.

Domácí: Guðjohnsen, Kristinsson, Böðvarsson, Jónsson, Gíslason, Bjarnason, Skúlason, Jónasson, Gunnleifsson, Ottesen, Kjartansson, Eyjólfsson

Hosté: Kurakins, Jagodinskis, Višņakovs, Šteinbors, Freimanis, Ikaunieks, Kamešs, Laizāns, Karašausks, Ikstens, Fertovs, Kozlovs

Domácí: Finnbogason, R. Sigurðsson

Hosté: Tarasovs, Maksimenko

Jeskov – Mosjakin, Dančenko (vš. Rusko)

Laugardalsvöllur, Reykjavík

Skupina A

Kazachstán - Nizozemsko 1:2 (0:1)
Branky: 90.+6 Kuat - 33. Wijnaldum, 50. Sneijder. Rozhodčí: Turpin (Fr.).

Island - Lotyšsko 2:2 (2:0)
Branky: 5. Sigthórsson, 27. G. Sigurdsson - 49. Cauna, 68. Šabala. Rozhodčí: Eskov (Rus.).

ČR - Turecko 0:2 (0:0)
Branky: 62. Inan z pen., 80. Calhanoglu. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Krejčí, Dočkal, Pavelka, Novák - Özbayrakli, Sen.

1. Česko 10 7 1 2 19:14 22
2. Island 10 6 2 2 17:6 20
3. Turecko 10 5 3 2 14:9 18
4. Nizozemsko 10 4 1 5 17:14 13
5. Kazachstán 10 1 2 7 7:18 5
6. Lotyšsko 10 0 5 5 6:19 5

Bosna a Hercegovina rozhodla o vítězství nad Walesem 2:0 v závěru. Nejprve Djurič hlavičkou překonal gólmana Hennesseyho, v 90. minutě pojistil tříbodový zisk domácích Ibiševič. Přesto si Wales zahraje hlavní část velkého turnaje poprvé od roku 1958, kdy postoupil do čtvrtfinále MS ve Švédsku. Pomohla mu k tomu prohra Izraele s Kyprem 1:2. Právě tyto dva týmy budou společně s Bosnou bojovat v posledním kole o třetí místo ve skupině B.

Belgie splnila v Andoře roli favorita, v prvním poločase se trefili z delší vzdálenosti Naingollan a De Bruyne. Po změně stran snížil z penalty Ildefons Lima, chvíli nato však dostali pokutový kop k dispozici i hosté a Hazard se nemýlil. Na 4:1 pro Belgii zvýšil Depoitre, který prožil snový debut za národní tým. Druhý gól v zápase mohl přidat Hazard, další penaltu však neproměnil.

Skupina B

Izrael - Kypr 1:2 (0:0)
Branky: 76. Bitton - 58. Dossa Júnior, 80. Demetriu. Rozhodčí: De Sousa (Portug.).

Andorra - Belgie 1:4 (0:2)
Branky: 51. Ildefons Lima z pen. - 19. Nainggolan, 42. De Bruyne, 56. Hazard z pen., 64. Depoitre. Rozhodčí: Gil (Pol.).

Bosna a Hercegovina - Wales 2:0 (0:0)
Branky: 71. Djurič, 90. Ibiševič. Rozhodčí: Mallenco (Šp.).

1. Belgie 10 7 2 1 24:5 23
2. Wales 10 6 3 1 11:4 21
3. Bosna 12 5 3 4 18:15 18
4. Izrael 10 4 1 5 16:14 13
5. Kypr 10 4 0 6 16:17 12
6. Andorra 10 0 0 10 4:36 0

Itálii poslal do vedení v Ázerbájdžánu Éder, velkou zásluhu na brance měl i záložník Verratti, který útočníka Sampdorie Janov poslal do šance povedenou přihrávkou za obranu. V 31. minutě sice vyrovnal nedůsledně bráněný Nazarov, ještě do poločase si ale hosté vzali vedení zpět. První gól za reprezentaci od listopadu 2012 vstřelil El Shaarawy. V druhém dějství pojistil výhru Darmian a Itálie poprvé pod trenérem Contem dala v zápase tři branky.

Na druhém místě skupiny H zůstalo po výhře 2:0 nad Maltou Norsko o dva body před Chorvatskem. Tomu k vítězství s Bulharskem před prázdnými tribunami pomohli Perišič a Rakitič, kteří si připsali desátý gól za reprezentaci. Třetí branku vstřelil devět minut před koncem útočník Fiorentiny Kalinič.

Skupina H

Norsko - Malta 2:0 (1:0)
Branky: 19. Tettey, 52. Söderlund. Rozhodčí: Hunter (Sev. Ir.).

Ázerbájdžán - Itálie 1:3 (1:2)
Branky: 31. Nazarov - 11. Éder, 43. El Shaarawy, 65. Darmian. Rozhodčí: Collum (Skot.). ČK: 88. Hüseynov (Ázerbájdžán).

Chorvatsko - Bulharsko 3:0 (2:0)
Branky: 2. Perišič, 42. Rakitič, 81. Kalinič. Rozhodčí: Dias (Portug.). ČK: 89. Čop (Chorvatsko).

1. Itálie 10 7 3 0 16:7 24
2. Chorvatsko 10 6 3 1 20:5 20
3. Norsko 12 6 1 5 14:13 19
4. Bulharsko 10 3 2 5 9:12 11
5. Ázerbajdžán 10 1 3 6 7:18 6
6. Malta 10 0 2 8 3:16 2