dozvíte se vše jako první.
12. října 2015 • 22:38

Slováci slaví POSTUP! Poprvé v historii pojedou na EURO

Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty Oslavy Slavie pokračují. Podpisy fanouškům, Bílek neměl boty
Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever Mistrovská chorea Slavie! Podívejte se, co umí Tribuna Sever

Fotbalisté Slovenska si zajistili historickou účast na mistrovství Evropy. Svěřenci Jána Kozáka v závěrečném kvalifikačním utkání vyhráli v Lucembursku 4:2 a ve skupině C udrželi druhé místo před Ukrajinou, která doma podlehla obhájcům titulu ze Španělska 0:1. Postup na Euro 2016 ve Francii dnes vybojovalo také Rusko po vítězství 2:0 nad Černou Horou.

Slovákům po páteční porážce 0:1 s Běloruskem stačilo pro premiérový postup získat stejně bodů jako Ukrajina. Lucembursko vzdorovalo favorizovaným hostům do 24. minuty, kdy ukončil bezbrankový stav Hamšík, na nějž brzy navázali Nemec a Mak.

Po změně stran ale zápas v Lucemburku ještě nabídl nečekané drama. V 61. minutě totiž plzeňského brankáře Kozáčika poprvé překonal Mutsch a za čtyři minuty snížil na rozdíl jediného gólu proměněnou penaltou Gerson. Definitivní uklidnění pro Slovensko přinesl až v nastavení čtvrtým zásahem opět Hamšík.

Jeho mužstvo si po MS 2010 zahraje na druhém velkém turnaji. Euro v příštím roce bude rovněž prvním šampionátem, kde se zároveň představí Slovensko i Česká republika.

Španělsko mělo jisté vítězství ve skupině a v Kyjevě kouč Vicente del Bosque nasadili i několik mezinárodně nezkušených mladíků. Jeden z nich, obránce Villarrealu Mario Gaspar, také vstřelil ve 22. minutě vítězný gól.

Hosté: 24. Hamšík, 29. Nemec, 30. Mak, 90+1. Hamšík

Domácí: Joubert – Delgado (81. Turpel), Philipps, Chanot, Gerson, Jans – Bensi (66. Thill), Mutsch, Payal (57. Malget), Ch. Martins – Joachim.

Hosté: Kozáčik – Gyömbér, Škrtel (C), Hubočan, Švento – Pečovský, Kucka – Mak (87. Sabo), Hamšík, Weiss (72. Šesták) – Nemec (79. Jakubko).

Domácí: Amodio, Moris, Jänisch, Deville, Luisi, Martino, Malget, Thill, Schnell, Turpel

Hosté: Mucha, Novota, Ďurica, Hrošovský, Ďuriš, Jakubko, Greguš, Saláta, Stoch, Sabo, Šesták, Tesák

Domácí: Mutsch, Philipps, Payal, Jans

Hosté: Kucka, Šesták, Škrtel

Oliver Drachta – Roland Brandner, Stefan Kuehr (vš. Rakousko)

Stade Josy Barthel

Skupina C:

Ukrajina - Španělsko 0:1 (0:1)
Branka: 22. Mario Gaspar. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Lucembursko - Slovensko 2:4 (0:3)
Branky: 61. Mutsch, 65. Gerson z pen. - 24. a 90.+1 Hamšík, 29. Nemec, 30. Mak. Rozhodčí: Drachta (Rak.).

6.  Lucembursko 10 1 1 8 6:27 4

Slovenští fotbalisté vynášeli trenéra Kozáka do nebes.

Ve skupině E už měly zajištěný postup Anglie a Švýcarsko, ale bojovalo se o místo v baráži, kam nakonec jde Slovinsko. To zvítězilo 2:0 v San Marinu a skončilo o šest bodů před Estonskem, které doma podlehlo 0:1 Švýcarům.

Angličané vyhráli 3:0 v Litvě a jako jediní dokončili kvalifikaci bez ztráty bodu. Svěřenci Roye Hodgsona se stali třetím národním týmem, jemuž se to v bojích o ME podařilo. Dosud byly stoprocentní jen ČR (2000) a Německo (2012).

Skupina E:

Litva - Anglie 0:3 (0:1)
Branky: 29. Barkley, 35. vlastní Arlauskis, 61. Oxlade-Chamberlain. Rozhodčí: Hansen (Dán.).

Estonsko - Švýcarsko 0:1 (0:0)
Branka: 90.+4 vlastní Klavan. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

San Marino - Slovinsko 0:2 (0:0)
Branky: 54. Cesar, 75. Pečnik. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).

1.  Anglie 10 10 0 0 31:3 30
2.  Švýcarsko 10 7 0 3 24:8 21
3.  Slovinsko 12 5 2 5 19:14 17
4.  Estonsko 10 3 1 6 4:9 10
5.  Litva 10 3 1 6 7:18 10
6.  San Marino 10 0 1 9 1:36 1

Rusku k přímému postupu stačilo doma neprohrát s Černou Horou, ale hostitel příštího světového šampionátu neponechal v Moskvě nic náhodě. Ve 33. minutě po Denisovově centru za obranu otevřel skóre Kuzmin svým prvním reprezentačním gólem a za čtyři minuty přidal druhý zásah z penalty Kokorin.

Švédské fotbalisty v Solně poslal do vedení nad Moldavskem po dvaceti minutách kapitán Ibrahimovic osmým zásahem v kvalifikaci, krátce po změně stran dal druhou branku Zengin. Jenže Seveřané dvoubodovou ztrátu na Rusko v tabulce skupiny G smazat nedokázali a o ME ve Francii budou muset zabojovat v listopadové baráži.

Jistí postupující Rakušané udrželi v kvalifikaci neporazitelnost a získali 28 z 30 možných bodů. V utkání pod vedením českého rozhodčího Miroslava Zelinky se ve Vídni dvakrát prosadil útočník Janko a jednou v úvodním poločase Arnautovic.