Bulhaři zaskočili Nizozemce, Belgie ztratila. Ronaldo i Giroud dali dva góly

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN | O první body přišli v kvalifikaci na MS 2018 fotbalisté Belgie, kteří doma pouze remizovali s Řeckem 1:1. Stoprocentní tak zůstávají pouze Němci a Švýcaři, jejichž mužstvo zdolalo Lotyše 1:0. Překvapivou výhru 2:0 si připsalo Bulharsko nad Nizozemskem, jinak se favoritům dařilo. Jasné výhry si připsali Portugalci, Švédové, Bosna i Francouzi. Andorra pro změnu slaví první soutěžní bod od roku 2005.

Skupina A

Nizozemci po blamáži v předchozí kvalifikaci o mistrovství Evropy mají další potíže, když si připsali už druhou prohru v boji o postup do Ruska. Tentokrát padli v Bulharsku 0:2 a ze čtvrtého místa tabulky ztrácejí už šest bodů na vedoucí Francii, který vyhrála 3:1 v Lucembursku.

V nizozemské sestavě se překvapivě objevil teprve sedmnáctiletý stoper Ajaxu Matthijs de Ligt a stal se tak vůbec nejmladším hráčem, který kdy za Oranjes nastoupil v soutěžním utkání. Trenérovi Dannymu Blindovi se však odvážný tah nevyplatil.

Už po pěti minutách totiž De Ligt neubránil Spase Deleva a ten otevřel skóre. Navíc za dalších 15 minut se situace opakovala a Delev se přes De Ligta prosadil podruhé. Do druhé půle už tak mladý obránce nenastoupil, ale Nizozemsku se už prohru odvrátit nepovedlo.

Švédsko - Bělorusko 4:0 (1:0)
Branky: 19. z pen. a 49. Forsberg, 57. Berg, 78. Kiese Thelin. Rozhodčí: Lechner (Rak.).

Bulharsko - Nizozemsko 2:0 (2:0)
Branky: 5. a 20. Delev. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Lucembursko - Francie 1:3 (1:2)
Branky: 34. Joachim z pen. - 28. a 77. Giroud, 37. Griezmann z pen. Rozhodčí: Treimanis (Lot.).

Skupina B

Fotbalisté Švýcarska porazili Lotyšsko 1:0 a vyhráli i svůj pátý zápas v kvalifikaci o mistrovství světa. Vedou skupinu B a jsou spolu s Německem jediným stoprocentním týmem kvalifikačních bojů.

Švýcarsko dlouho marně dobývalo obranu Lotyšska, až se to v 66. minutě povedlo Josipu Drmicovi. Střídající útočník Borussie Mönchengladbach byl na hřišti jen pár vteřin, když si naskočil na centr z levé strany a hlavou zařídil těsné vítězství. Švýcaři vyrovnali pátou výhrou za sebou národní rekord z roku 1961.

Fotbalisté Andorry remizovali 0:0 s Faerskými ostrovy a získali první soutěžní bod od září 2005. Od té doby v kvalifikacích prohráli 58 zápasů za sebou.

Portugalsko vyhrálo 3:0 nad Maďarskem, k čemuž dvěma zásahy přispěl Cristiano Ronaldo. Druhý gól zaznamenal z přímého kopu. V posledních třech domácích zápasech dal v portugalském dresu už osm branek.

Andorra - Faerské ostrovy 0:0
Rozhodčí: Valjič (Bosna). ČK: 74. Edmundsson (Faer. ostrovy).

Švýcarsko - Lotyšsko 1:0 (0:0)
Branka: 66. Drmic. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.).

Portugalsko - Maďarsko 3:0 (2:0)
Branky: 36. a 65. Ronaldo, 32. André Silva. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).

Skupina H

Belgie byla blízko porážce, která by pro ni znamenala ztrátu vedení v tabulce. Řecko se totiž hned v úvodu druhé půle ujalo vedení zásluhou Konstantinose Mitrogla a náskok si drželo i po vyloučení Panagiotise Tachtsidise. Až v poslední minutě dokázal odvrátit porážku Romelu Lukaku.

Hvězdný útočník domácích mohl dokonce zápas otočit, ale další šanci v nastavení nevyužil. Belgičané alespoň prodloužili svou sérii neporazitelnosti v kvalifikacích o MS na 15 zápasů.

Bosna a Hercegovina - Gibraltar 5:0 (2:0)
Branky: 4. a 43. Ibiševič, 52. Vršajevič, 56. Višča, 90.+4 Bičakčič. Rozhodčí: Edvartsen (Nor.).

Kypr - Estonsko 0:0
Rozhodčí: Nevalainen (Fin.).

Belgie - Řecko 1:1 (0:0)
Branky: 90. Lukaku - 46. Mitroglu. Rozhodčí: Brych (Něm.). ČK: 65. Tachtsidis, 90.+5 Tzavellas (oba Řec.).

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.