10. června 2017 • 22:38

Norsko – Česko 1:1. Hosté po hrozné druhé půli ztratili důležité body

Štetina: Stramaccioni budí respekt. V komunikaci problém nebude Štetina: Stramaccioni budí respekt. V komunikaci problém nebude
Italové se někdy chovají namistrovaně, naším výkonem byli zaskočení, říká Simič Italové se někdy chovají namistrovaně, naším výkonem byli zaskočení, říká Simič

Tak tohle je velká komplikace. Fotbalisté české reprezentace nezvládli kvalifikační duel na půdě Norska a vezou jen remízu 1:1. A to za ni mohou být rádi i přesto, že o poločase vedli 1:0. Ve druhé půli totiž předvedli svěřenci Karla Jarolíma bídný výkon. Norové nejdřív vyrovnali z penalty a pak ještě několik šancí neproměnili. Protože Severní Irové vyhráli 1:0, ztrácí Češi na druhé místo 4 body.

Svěřenci trenéra Karla Jarolíma přitom vedli po gólu Theodora Gebre Selassieho ze 36. minuty, ale v 55. minutě proměnil Alexander Söderlund pokutový kop po faulu Tomáše Sivoka. Norsko tak bodovalo teprve podruhé z posledních osmi zápasů. I tak už je v podstatě bez šancí na postup.

720p 360p
Jarolím: Jsem zklamaný, ale dokud je naděje, budeme o ni bojovat

Vzhledem k výhře Severního Irska v Ázerbájdžánu potřebovali Češi v Oslu zvítězit, aby si udrželi boj o druhé místo ve své režii. První půlhodina však byla spíše oťukáváním z obou stran. Hosté sice drželi míč a kombinovali, ale nedostávali se do finální fáze.

Dlouho tak byla jediným střeleckým pokusem mezi tři tyče rána Daridy, který ale jen vyzkoušel pozornost klubového spoluhráče Jarsteina v norské brance. Na druhé straně pálil vedle Tarik Elyounoussi.

Brankář české reprezentace Tomáš Vaclík svůj tým v Norsku podržel

Až po půlhodině hry začali Češi domácím více zatápět. Tečované střely Daridy a Krmenčíka ještě stačil domácí gólman vytáhnout, ale v 36. minutě už hosté udeřili. Darida rychle rozehrál standardní situaci do křídla na volného Kadeřábka, který nacentroval, norská obrana zapomněla na Gebre Selassieho a český levý bek ve skluzu zamířil pod břevno.

Brémský zadák tak potvrdil střeleckou formu: šlo už o jeho třetí gól z posledních pěti zápasů včetně klubu a šestý na jaře. Norsko však mohlo rychle odpovědět po brejku, když obraně unikl Söderlund, ale z úhlu Vaclíka nepropálil.

720p 360p
Gebre Selassie: Po průběhu druhé půle musíme bod brát

V 51. minutě mohl české vedení potvrdit Souček, který se na hranici pokutového území dostal k odraženému míči, jeho tvrdá rána však pouze zatřásla břevnem. Místo toho přišlo vyrovnání. Tarik Elyounoussi využil zaváhání české obrany po vzdušném souboji, vnikal do vápna a po Sivokově faulu odpískal sudí penaltu. Tu Söderlund chladnokrevně proměnil ranou pod břevno.

A o chvíli později mohlo být ještě hůř, když Sivok obrovskou hrubkou namazal Norům a ti běželi dva sami na Vaclíka. Tarik Elyounoussi však místo přihrávky Söderlundovi zkusil střelu a český gólman ho vychytal.

Češi znervózněli a rázem se obraz hry úplně otočil. Norsko tlačilo a v českém vápně vznikaly nebezpečné závary. Hosté se často bránili a k útočení se dostávali sporadicky. Navíc se zranil Darida a musel střídat. Češi už se k ohrožení domácí branky nedostali, naopak v nastavení ještě zabránil prohře dalším zákrokem Vaclík.

Hosté: 36. Gebre Selassie

Domácí: Almenning Jarstein – J. Svensson, Nordtveit, Reginiussen (33. Valsvik), Aleesami – T. Elyounoussi, S. Berge, Johansen (C), Berget (61. Daehli) – M. Elyounoussi, Söderlund (71. Johnsen).

Hosté: Vaclík – Kadeřábek, Sivok (C), Brabec, Gebre Selassie – Darida (79. Hořava), Souček – Krejčí, Dočkal, Zmrhal (43. Jankto) – Krmenčík (63. Schick).

Domácí: Nyland, Dyngeland, Hovland, Valsvik, Omoijuanfo, Trondsen, Flo, Meling, Johnsen, Daehli, Midstjö

Hosté: Čelůstka, Hořava, Jankto, Kalas, Kopic, Koubek, Mareš, Pavlenka, Přikryl, Schick, Suchý, Škoda

Domácí: Johansen

Hosté: Souček, Krejčí, Hořava

Andre Marriner – Simon Bennett, Adam Nunn (všichni ENG)