Slováci předstihli Skotsko a urvali šanci na MS! Polsko postupuje

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Fotbalisté Slovenska a Dánska mají stále šanci, že si příští rok zahrají na mistrovství světa v Rusku. Vybojovali druhá místa ve svých kvalifikačních skupinách. Dánsko má baráž jistou, Slovensko musí poté, co se po výhře nad Maltou 3:0 posunulo před Skotsko, ještě čekat na výsledky Chorvatska a Walesu, zda se udrží mezi osmi nejlepšími týmy na druhých místech. Čtrnáctým jistým účastníkem mistrovství světa se stali hráči Polska, kteří vyhráli skupinu E. První místo si pojistili výhrou 4:2 nad Černou Horou.

Hráči Slovenska po prohře ve Skotsku už ztráceli naději na baráž, jenže v posledním kole druhé místo ve skupině přece jen vybojovali. Doma splnili roli favorita v utkání s Maltou výhrou 3:0, na které se dvěma zásahy podílel Nemec. Nahrálo jim také zaváhání Skotska, které jen remizovalo 2:2 ve Slovinsku.

Skotové přitom vedli, ale ve druhé půli otočil skóre dvěma zásahy Bezjak. Dosud měl přitom v národním týmu na kontě jediný gól z 18 zápasů. Skotsko potřebovalo vyhrát, ale už se mu povedlo v závěru jen vyrovnat a při shodném bodovém zisku rozhodlo o druhém místě Slováků lepší skóre.

Polsko vědělo, že jakákoli výhra či remíza mu zajistí přímý postup bez ohledu na výsledky ostatních zápasů. A podle toho také duel s Černou Horou vypadal. Už v 6. minutě šli Poláci do vedení, když Zielińskému sice nesedla střela, ale míč se dostal k Maczyńskému, který otevřel skóre. V 16. minutě přidal pojistku Grosicki po přihrávce od kanonýra Lewandowského.

Černá Hora ale dokázala v závěru polský postup zdramatizovat, když během čtyř minut vyrovnala. Jenže dvě minuty poté chyboval Mijuškovič, který poslal slabou přihrávku brankáři, u míče byl jako první útočník Lewandowski a zařídil Polsku vítězství.

Byl to pro něj již šestnáctý zásah v této kvalifikaci a vede tak tabulku kanonýrů. Navíc se trefil v devíti z deseti kvalifikačních zápasů, čímž vyrovnal rekord Predraga Mijatoviče z kvalifikace MS 1998.

Postupový výsledek už si Poláci pohlídali, navíc Černohorci si dali ještě vlastní gól. Polský tým se poosmé dostal na mistrovství světa, kde naposledy hrál v roce 2006.

Anglie zvládla už čtvrtou kvalifikaci bez porážky

Anglie měla ve skupině F již jisté prvenství a postup na MS, ale zvládla i závěrečný duel v Litvě, kde vyhrála 1:0. Už čtvrtou kvalifikaci za sebou tak zvládla bez porážky, naposledy v bojích o postup na šampionát zaváhala na Ukrajině před osmi lety v kvalifikaci MS 2010. O jediný gól se postaral z pokutového kopu Kane, který má v posledních deseti soutěžních zápasech na kontě 15 branek.

V "české" skupině C završilo Německo suverénní postup výhrou 5:1 nad Ázerbájdžánem a neztratilo tak ani bod. Navíc 43 vstřelenými góly vytvořilo nový kvalifikační rekord. Dosud byl nejlepší výkon Španělska v podobě 42 gólů z kvalifikace ME 2000.

O jeden z německých gólů se dnes postaral také Sandro Wagner, pro kterého to byl už pátý zásah v úvodních pěti startech za německý národní tým. To se povedlo naposledy Ronaldu Wormovi v roce 1978.

O výhře Norska nad Severním Irskem 1:0 rozhodl kuriózní vlastní gól. Johansenův centr od koncové čáry mířil do branky, gólman ho jen tečoval a za ním stojící Brunt napálil míč do vlastní sítě. Severní Irsko už před utkáním mělo jistou baráž.

Kazachstán - Arménie 1:1 (0:1)
Branky: 62. Turisbek - 26. Mchitarjan. Rozhodčí: Tean - Bodean, Mardari (všichni Mold.).

Dánsko - Rumunsko 1:1 (0:0)
Branky: 60. Eriksen z pen. - 88. Deac. Rozhodčí: Aytekin - Kleve, Häcker (vichni Něm.). ČK: 63. Ganea (Rum.).

Polsko - Černá Hora 4:2 (2:0)
Branky: 6. Maczyński, 16. Grosicki, 85. Lewandowski, 87. vlastní Stojkovič - 79. Mugoša, 83. Tomaševič. Rozhodčí: Orsato - Di Fiore, Manganelli (všichni It.).

Slovensko - Malta 3:0 (1:0)
Branky: 33. a 63. Nemec, 69. Duda. Rozhodčí: Mazzoleni - Tonolini, Crispo (všichni It.).

Litva - Anglie 0:1 (0:1)
Branka: 27. Kane z pen. Rozhodčí: Grinfeld - Krasikow, Hassan (všichni Izr.).

Slovinsko - Skotsko 2:2 (0:1)
Branky: 52. a 72. Bezjak - 32. Griffiths, 88. Snodgrass. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ČK: 90. Cesar (Slovin.).

ČR - San Marino 5:0 (3:0)
Branky: 8. a 23. Krmenčík, 27. Kopic, 71. Novák, 83. V. Kadlec. Rozhodčí: Troleis - Christiansen, Höjgaard (všichni Faer. ostr.).

Norsko - Severní Irsko 1:0 (0:0)
Branka: 71. vlastní Brunt. Rozhodčí: Bojko - Volodin, Plužnyk (všichni Ukr.).

Německo - Ázerbájdžán 5:1 (1:1)
Branky: 9. a 67. Goretzka, 55. Wagner, 64. Rüdiger, 82. Can - 34. Šejdajev. Rozhodčí: Treimanis - Gudermanis, Spasjonnikovs (všichni Lit.).

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.