Argentina odvrátila blamáž. Postup na MS vystřelil hattrickem Messi

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Fotbalisté Argentiny vyhráli v posledním utkání jihoamerické kvalifikace o mistrovství světa v Ekvádoru 3:1 a odvrátili hrozbu toho, že poprvé od roku 1970 budou chybět na finálovém turnaji. O postupu favorita na šampionát do Ruska v příštím roce rozhodl hattrickem kapitán Lionel Messi, který ve vysoké nadmořské výšce v Quitu otočil skóre po úvodním gólu domácího týmu v první minutě.

Argentina obsadila v tabulce jihoamerické zóny CONMEBOL třetí místo. Spolu s ní v posledním kole kvalifikace postoupily na šampionát také Kolumbie a Uruguay, už dříve měl účast na závěrečném turnaji jistou pořadatel předchozího MS a suverénní vítěz desetičlenné skupiny Brazílie.

Naopak na nepostupovém šestém místě skončilo Chile. Úřadující dvojnásobní jihoameričtí šampioni prohráli v Brazílii 0:3 a klesli o skóre za Peru. Tomu stačila k páté příčce a účasti v interkontinentální baráži proti oceánskému šampionovi Novému Zélandu remíza 1:1 s Kolumbií.

Argentina nastoupila v Ekvádoru s vědomím, že jedině vítězstvím odvrátí hrozbu toho, že po 48 letech nebude hrát MS. V Quitu přitom dvojnásobní světoví šampioni a úřadující finalisté do dnešního dne naposledy vyhráli před 16 lety a navíc je čekal boj ve vysoké nadmořské výšce 2850 metrů.

Ekvádor už nemohl postoupit, přesto začal ve velkém stylu a už po 38 sekundách otevřel skóre Romario Ibarra. Svěřenci trenéra Jorgeho Sampaoliho se ale z nejrychlejšího inkasovaného gólu v kvalifikaci oklepali a ve dvanácté minutě srovnal zblízka Messi.

Ve dvacáté minutě útočník Barcelony ranou pod břevno otočil skóre a v 62. minutě svůj famózní výkon korunoval ukázkovým lobem. Pětinásobný nejlepší hráč světa skóroval v reprezentaci poprvé od března a v národních barvách dal první hattrick od loňského června.

"Naštěstí jsme rychle zareagovali na vedoucí gól Ekvádoru. Bylo by šílené, kdyby Argentina nehrála na mistrovství světa. Tým se mění, bude hodně růst a po tomhle bude silnější," uvedl Messi.

Už před závěrečným kolem měla téměř jistou účast na šampionátu v Rusku Uruguay, která postup stvrdila výhrou 4:2 nad Bolívií a skončila druhá. Domácí favorit těsně před pauzou dvěma góly otočil skóre na 2:1 a po změně stran se dvakrát trefil barcelonský útočník Luis Suárez.

Kolumbie minulý týden neproměnila postupový mečbol v domácím duelu s Paraguayí, dnes ale díky brance Jamese Rodrígueze z Bayernu Mnichov remizovala 1:1 v Peru a to jí stačilo ke čtvrtému místu, které jako poslední zaručovalo přímou účast na turnaji v Rusku.

Peru 14 minut před koncem srovnalo, díky lepšímu skóre skončilo páté a odsunulo mimo postupové pozice Chilany. Finalisté letošního Poháru FIFA inkasovali na půdě jistého vítěze kvalifikace Brazílie tři góly po změně stran a neudrželi průběžnou třetí příčku. Šanci na postup promarnila Paraguay, která doma podlehla poslední Venezuele 0:1 a skončila sedmá.

Kvalifikace MS 2018 ve fotbale - jihoamerická zóna CONMEBOL:

Sao Paulo: Brazílie - Chile 3:0 (0:0)
Branky:
57. a 90.+3 Gabriel Jesus, 55. Paulinho.

Quito: Ekvádor - Argentina 1:3 (1:2)
Branky: 1. Ibarra - 12., 20. a 62. Messi.

Asunción: Paraguay - Venezuela 0:1 (0:0)
Branka: 84. Herrera.

Lima: Peru - Kolumbie 1:1 (0:0)
Branky: 76. Guerrero - 56. Rodríguez.

Montevideo: Uruguay - Bolívie 4:2 (2:1)
Branky: 60. a 76. Suárez, 39. Cáceres, 42. Cavani - 24. vlastní Silva, 79. vlastní Godín.

10. Venezuela 18 2 6 10 19:35 12

Fotbalisté Argentiny vyhráli v posledním utkání jihoamerické kvalifikace o mistrovství světa v Ekvádoru 3:1 a odvrátili hrozbu toho, že poprvé od roku 1970 budou chybět na finálovém turnaji.

0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.