1. července 2015 • 11:29

Švédská odplata. V baraži se jim vysmál Francouz, teď se smějí jemu

Chomutov - Třinec: Euforie u Pirátů! Černý kůň extraligy postupuje do semifinále Chomutov - Třinec: Euforie u Pirátů! Černý kůň extraligy postupuje do semifinále
Nad áčkem nepřemýšlím, řekl Černý po hattricku za jednadvacítku Nad áčkem nepřemýšlím, řekl Černý po hattricku za jednadvacítku

Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Známé pořekadlo moc dobře znají asi i čerství mistři Evropy do 21 let ze Švédska. Po vítězném finále proti fotbalistům Portugalska (0:0, 4:3 na penalty), si vzpomněli na to, jak se jim v barážovém utkání o ME vysmál francouzský obránce Layvin Kurzawa. A tak triumf oslavili tak, že mu posměšné gesto na dálku vrátili.

Všechno to začalo loni v říjnu. V barážové odvetě vedli Švédové nad Francouzi 3:0 a drželi postupový výsledek. Jelikož ale Francie domácí utkání vyhrála 2:0, stačilo jí k postupu vstřelit gól.

V 87. minutě se o něj postaral levý obránce Layvin Kurzawa. V zápalu emocí běžel k útočníkovi Celtiku Glasgow Johnu Guidettimu, vysmál se mu přímo do očí a ruku si přiložil k čelu.

VIDEO | Okamžik z loňského podzimu, kdy se Kurzawa vysmál Švédům

Smích ho ale přešel. Oscar Lewicki o minutu později přidal čtvrtou branku Švédska a na šampionát v České republice postoupil domácí výběr. Celý tým se pak po konci utkání radoval s rukou na čele po vzoru dvaadvacetiletého francouzského obránce. A ne naposledy.

A tím jízda Švédů neskončila. Z "moravské" skupiny B postoupili do semifinále, kde vyřídili rozdílem třídy Dány (4:1). Ve finále narazili na silné Portugalce a nikdo jim moc šancí nedával. Před šampionátem podceňovaný tým ale vyhrál v Edenu penaltový rozstřel a senzačně získal zlaté medaile.

Poté, co Švédové převzali trofej pro vítěze a chystali se k oficiálnímu focení, vzpomněli si na to, jak se jim v barážovém utkání vysmál Francouz Kurzawa. A tak jeho gesto znovu zopakovali. Inu, kdo se směje naposledy...